UWAGA!

Elbląg pamięta o Grudniu

 
Elbląg, Przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 oddano hołd ofiarom wydarzeń grudniowych
Przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 oddano hołd ofiarom wydarzeń grudniowych (fot. Michał Skroboszewski)

15 grudnia 1970r. w Gdańsku został zastrzelony Waldemar Rebinin, 17 grudnia w Gdyni Stoczni – Zbyszek Godlewski, dzień później w Elblągu od kuli milicjanta poległ Marian Sawicz. Dziś (18 grudnia) elblążanie oddali hołd ofiarom tragicznego grudnia sprzed 48 lat. Zobacz zdjęcia.

- Spotykamy się pod elbląskim pomnikiem Ofiar Grudnia, by uczcić pamięć tych, którzy wówczas zginęli. Tragedia 1970 roku działa się na ulicach naszego miasta ukazując mieszkańcom, jaki wpływ decyzja komunistycznych władz może mieć na los jednostki – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga na elbląskich obchodach 48 rocznicy Grudnia '70.
       12 grudnia 1970 r. władze podwyższyły ceny m.in. podstawowych artykułów spożywczych (mięsa - średnio o 18 proc., mąki - o 17 proc., makaronu - o 15 proc., dżemów - o 36 proc., ryb - o 12 proc., węgla - o 10 proc., koksu - o 12 proc., materiałów budowlanych - o 20 – 37 proc.). Odpowiedzią był bunt robotników na Wybrzeżu, na co władza zareagowała wysłaniem przeciw protestującym wojska i milicji.
       - Z kontrrewolucją się nie rozmawia, do kontrrewolucji się strzela – miał powiedzieć Zenon Kliszko, wówczas najbliższy współpracownik Władysława Gomułki, I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
       Elblążanie wyszli na ulice 15 grudnia. Trzy dni później od milicyjnej kuli zginął Marian Sawicz, który akurat wychodził z baru mlecznego przy ul. 1 maja. Dziś w tym miejscu wisi tablica upamiętniająca śmierć elblążanina.
       - Waldemar Rebinin, pracownik Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego, zastrzelony w Gdańsku 15 grudnia w okolicach dworca kolejowego podczas pełnienia służby jako sanitariusz, Zbyszek Godlewski, pracownik gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej, zastrzelony 17 grudnia w Gdyni, nieopodal przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej, Gdynia Stocznia – Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” wspominał elbląskie ofiary tragicznego grudnia.
       Ogółem podczas tzw. „wydarzeń grudniowych” w całej Polsce zginęło 45 osób. Liczba rannych przekroczyła 1100 osób. Bezpośrednim skutkiem Grudnia '70 była zmiana ekipy rządzącej w Polsce (na stanowisku I sekretarza PZPR Władysława Gomułkę zastąpił Edward Gierek). PZPR oddała władze dopiero w 1989 r. Podwyżki będące bezpośrednią przyczyną tragicznych wydarzeń cofnięto w 1971 r.
       - W grudniu 1970 r. byłem studentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. Byłem zaskoczony, że takie ofiary ten grudzień spowodował. Ale te śmierci nie poszły na marne. To był kolejny etap walki o niepodległość – mówił Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsku – mazurski.
       - Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, choćby po to, żeby młode pokolenie wiedziało, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Żeby młode pokolenie wiedziało, że ta wolność rodziła się w wielkich bólach, z krwią m.in. robotników Elbląga. Po to, żeby młode pokolenie nie myślało, że to wszystko załatwił twitter czy facebook. Młode pokolenie musi pamiętać i czcić ofiary tamtych wydarzeń – dodał Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
       Przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 płonęły dziś znicze, mieszkańcy i przedstawiciele organizacji złożyli wiązanki kwiatów.
       Przed południem sekretarz miasta Artur Zieliński zapalił znicze na grobach elblążan, którzy polegli w grudniu 1970 r.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Marian Sawicz nie zginal od przypadkowej kuli to bzdury ja bylem bezposrednim swiadkiem stalem trzy metry za nim z suki poleciala seria on dostal z pierwszego pocisku bylem z kolegami ktorzy byli tez swiadkami tego zbrodniczego incydentu slyszalem tylko swist pociskow gdybym sie o krok trzy metry za nim wychylil oberwal bym i ja Sylwester Malicki opisuje bzdury o przypadkowej kuli to byla zamierzona zbrodnicza akcja
 • zbrodniarze sa wsrod nas
 • Teraz Polaki śpią każdy dba o swoja d. .. , a złodzieje malwersanci z rządu robią co chcą podwyżki są 5 razy w roku ucisk niewolnictwo i co i nic ludzie są zmanipulowani totalnie robią z nimi co chodzi. Telewizja ogłupia pierze mózgi wolą oglądać Tańce z gwiazdami kręcenie d.. piwko i hahahhihihi, a Polskę rujnują okradają obce nacje bolszewicko faszystowskie i cała ta mafia z Brukseli kiedyś przyjdzie ten dzień, że obudzą się pod butem obcego okupanta, ale będzie za późno. Naród śpi brak porozumienia nie ma jedności, bo tylko w jedności siła i można zrobić z tą swołoczą z Wiejskiej porządek tylko z kim ?. Polska to piękny kraj tylko ludzie k. .. ..
 • @swiadek - Jaki Sylwester? Sylwester to za 13 dni.
 • Czerwoni stawiają znicze, o ironio losu.
 • Czekam na następny mądry lewacki komentarz pana Roberta K ciekawe czym usprawiedliwi ten haniebny czyn jego czerwonych idoli
 • o na samym czele świadkowie tych zdarzeń, wraz z rodzinami i wieńcami upamiętniającymi zabitych. .. a nie to jaka hołota z flarami :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  9
  aidzpan(2018-12-19)
 • Odpalanie rac jest zabronione i mam nadzieję że ci którzy je odpalali odpowiedzą za ten incydent. Policjanci którzy zabezpieczali ta uroczystość również powini odpowiedzieć dyscyplinarnie bo nie może być tak że paru chuliganów odpala wbrew zakazom race a oni nawet nie reagują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  31
  Wstrząśnięty nie zmieszany(2018-12-19)
 • ,, Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę" - patryjoci co wy tak do tych biskupów się przy&ebaliscie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  7
  Ciekawski(2018-12-19)
 • Przecież wiadomo że to lewactwo pracuje przy tworzeniu tej strony Oni za niemieckie fenigi wszystko przekręcą
 • Brawo lokalni patrioci związani z kibicami Olimpii, na was zawsze można liczyć. Jestem wzruszony, że mamy taką fantastyczną młodzież w Elblągu, a nie tylko pijaństwo, narkotyki i róbta co chceta.
 • Podziekujcie bolkowi za to ze was sprzedał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  9
  kolinskI(2018-12-19)
Reklama