
Historia najczęściej pocieranego nosa w Elblągu, specjalna trasa biegnąca po mapie elbląskiej Starówki, a na koniec dyplom Znawcy Elbląga – tak wyglądało kolejne spotkanie z cyklu Elbląg Czyta Dzieciom, które tym razem zostało poprowadzone przez elbląskich harcerzy.
– Przede wszystkim uczy to dzieci samodzielności, poznają też miejsce, w którym odbywa się ten bieg, mają też z tego dużo frajdy – opowiada Ewelina Dżugan. – W biegu terenowym nie chodzi o to, żeby być pierwszym, ale o to, żeby znaleźć wszystkie punkty i wykonać wszystkie zadania. Nad jednym z nich można spędzić nawet i 15 minut, ale czas wykonania nie jest aż tak ważny.

Organizatorem akcji Elbląg Czyta Dzieciom jest Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych.
– Cała akcja jest zaplanowana do końca roku, a z nowym rokiem podejmiemy wyzwanie i będziemy starali się o to, żeby akcja ta na stałe wrosła w Stare Miasto i klimat Elbląga. Staramy się, aby każde czytanie miało swój temat przewodni i zapraszamy różnych gości. Szukamy takich tematów, które związane są z najbliższym świętem, z jakimś ważnym wydarzeniem. Jako, że za tydzień mamy Elbląskie Święto Chleba, które jest ogromnym świętem dla elblążan, postanowiliśmy zaprosić właśnie harcerzy, którzy, jak nam się wydaje, są najbardziej związani z tożsamością miasta, żeby to właśnie oni opowiedzieli dzieciom legendę o Piekarczyku, a także przygotowali grę terenową dla dzieci – wyjaśnia Małgorzata Woźna ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych. – Takie gry rozwijają, bo dzieci oprócz tego, że mają przeczytaną legendę jednocześnie mogą zapoznać się z punktami ważnymi na Starym Mieście. Takie poznanie, dotknięcie zobaczenie Bramy Targowej, Piekarczyka pozwala dzieciom na dłużej zapamiętać skąd ta legenda się wzięła, a przy okazji poznają one Stare Miasto.
Akcja Elbląg Czyta Dzieciom została objęta patronatem przez Elbląską Gazetę Internetową portEl.pl. oraz została dofinansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.