UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Filantrop to brzmi dumnie

Filantropia to dobrowolne przeznaczenie pieniędzy lub darów rzeczowych na rzecz organizacji społecznych lub określonych grup. Według badania autorstwa Stowarzyszenia Klon/Jawor przeprowadzonego w listopadzie 2009 r. na losowej, reprezentatywnej próbie 1002 Polaków powyżej 15 roku życia, aż 50,4 proc. Polaków zadeklarowało przekazanie pomocy pieniężnej lub darów rzeczowych organizacjom społecznym.

Wynik 50, 4 proc. to zdecydowany wzrost w porównaniu z rokiem 2008, a także latami poprzednimi. Przy czym przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego nie jest uważane za przejaw filantropii. Są to dane optymistyczne, które pokazują, że nawet w czasie trudniejszym, kryzysowym jesteśmy zdolni do dzielenia się z ludźmi w potrzebie.
       W 2009 roku badani po raz pierwszy zostali wprost spytani o datki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (w poprzednich badaniach nie padała nazwa WOŚP). O tym, że wpływ tej modyfikacji na wyniki badania może być bardzo duży, świadczy fakt, że aż 42,2 proc. Polaków zadeklarowało w 2009 roku, że wsparło finansowo organizację Jurka Owsiaka. Badania wykazują też, że wśród Polaków jest więcej filantropów niż by wynikało z poprzednich badań, ale większość z nich (ok. 60 proc.) uaktywnia się tylko raz w roku – podczas Finału WOŚP.
       Tylko co piąty Polak (19,8 proc.) deklaruje, że w 2009 roku przekazał pomoc pieniężną lub rzeczowa innym (poza WOŚP) grupom i organizacjom. Najczęściej były to podmioty, których obszarem działania jest pomoc charytatywna dla osób najuboższych, bezdomnych (7,8 proc.), pomoc humanitarna, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych w kraju i zagranicą (5,8 proc.) oraz organizacje i ruchy religijne, wspólnoty parafialne, misje (3,9 proc.).
      
       Kim są darczyńcy?
      
Najczęściej filantropami w naszym kraju są:
       – osoby do 35 roku życia (wśród nich 54,2 proc. wsparło finansowo jakąś grupę bądź organizację społeczną)
       – osoby z wykształceniem wyższym (67,9 proc.)
       – ludzie żyjący w miastach nie większych niż 50 tys. (56,8 proc.) i tych powyżej 200 tys. mieszkańców (55,9 proc.)
       – uczniowie i studenci (64,4 proc.).
      
       Różnice wynikające z badań da się też zauważyć w wypowiadanych opiniach. Darczyńcy bardziej niż inni respondenci są przekonani o możliwości skutecznego porozumiewania się Polaków mimo dzielących ich różnic, o ich zdolności do rozwiązywania lokalnych problemów, a także o tym, że ludziom można ufać. Bardziej są skłonni do potwierdzenia, iż stowarzyszenia i fundacje lepiej niż instytucje państwowe dostarczają pomocy potrzebującym.
       Niewątpliwie wyniki badań przeprowadzone przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, które zaprezentowane zostały na koniec bieżącego roku, nas obywateli – filantropów wspierających choćby darowizną przez sms różne fundacje i zbiórki napawać mogą optymizmem i nadzieją. I tylko życzmy sobie, żeby w przyszłym roku gorzej nie było…
      
      
      
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama