UWAGA!

Fundacje i Kościół budzą zaufanie

W listopadzie i grudniu 2009 roku Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz PBS/DGA przeprowadziły badania w 32 wybranych miastach w Polsce – także w Elblągu. W każdym z miast przeprowadzono telefoniczny sondaż na grupie 500 losowo wybranych mieszkańców miasta. Zaufanie wyrażone przez elblążan wobec Prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej zaskoczą niejedną osobę…

Badanie pokazujące poziom zaufania społecznego do fundacji, stowarzyszeń, rad miast i ich prezydentów zostało przeprowadzone w ramach projektu „Mój samorząd” realizowanego przez PBS/DGA oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 5.4. i uwzględnia wyniki badań przeprowadzonych w 32 miastach. Są to: Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Tarnów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.
       W badaniach ankietowani odpowiadali m.in. na pytania dotyczące oceny władz lokalnych – prezydenta oraz rady miasta, zaufania do instytucji działających w ich mieście.
       Dane zbiorcze wskazują, że największym zaufaniem mieszkańców miast cieszą się fundacje (63,5 proc.), Kościół (62,3 proc.) oraz prezydenci miast (58,7 proc.).
       Najmniejszym zaufaniem cieszą się partie polityczne: nieufnie odnosi się do nich 79,4 proc. (w tym 39,9 proc. zdecydowanie im nie ufa) oraz rząd – 61,2 proc. (zdecydowanie nie ufa mu 27,8 proc. badanych).
      
       Prezydent
      
Największe zaufanie dla Prezydenta deklarują mieszkańcy Gdyni (85,4 proc.), Rzeszowa (84,7 proc.), Koszalina (82,2 proc.) oraz Wrocławia (80,8 proc.).
       Najmniejszym zaufaniem cieszą się prezydenci Łodzi (19,4 proc.), Częstochowy (19,7 proc.) i Szczecina (33,4 proc.). Warto zauważyć, że 15 listopada mieszkańcy Częstochowy odwołali w referendum prezydenta Tadeusza Wronę, a łodzianie nad odwołaniem prezydenta Jerzego Kropiwnickiego głosować będą już jutro (17 stycznia).
       Dla osób wypowiadających się krytycznie na temat działalności naszego Prezydenta – np. na elbląskich forach internetowych – z pewnością dużym zaskoczeniem będzie wynik, który osiągnął prezydent Elbląga Henryk Słonina. Zaufanie dla niego zadeklarowało aż 71,4 proc. ankietowanych mieszkańców, natomiast 25,6 proc. wyraziło brak zaufania.
      
       Rada Miejska
      
Największe zaufanie do rady miejskiej deklarują mieszkańcy Gdyni (73,8 proc.), Torunia (64,4 proc.), Wrocławia (63,4 proc.) , Koszalina (62,2 proc.) i Rzeszowa (62,1 proc.).
       Najmniej deklaracji zaufania do rady miasta wystąpiło wśród mieszkańców Łodzi (33,5 proc.), Częstochowy (34,1 proc.), Szczecina (38,5 proc.) oraz Słupska (40 proc.).
       Zaufanie do Rady Miasta Elbląga deklaruje 57,7 proc. ankietowanych. Brak zaufania wyraziło 35,5 proc. biorących udział w badaniu.
      
       Kościół
      
Największe zaufanie do Kościoła deklarują mieszkańcy Tarnowa (74,5 proc.), Rzeszowa (72,4 proc.), Radomia (70,7 proc.) i Lublina (70 proc.). Najmniejsze w Częstochowie (54,9 proc.), Sosnowcu (50,6 proc.) i Łodzi (49,8 proc.).
       Największą nieufność do Kościoła deklarują mieszkańcy Sosnowca (45,7 proc. – w tym 23,5 proc. zdecydowanie nie ufa), Łodzi (43,5 proc. – w tym 20,2 proc. zdecydowanie nie ufa) i Częstochowy (43,3 proc. – w tym 16,6 proc. zdecydowanie nie ufa).
       W naszym mieście zaufanie do Kościoła deklaruje 69,6 proc. ankietowanych, natomiast brak zaufania do Kościoła deklarowało w badaniu 27,8 proc. mieszkańców Elbląga.
      
       Stowarzyszenia działające w mieście
      
Największe zaufanie do stowarzyszeń deklarują mieszkańcy Zielonej Góry (68,4 proc.), Torunia (63,4 proc.), Poznania (63 proc.), Olsztyna (60,3 proc.) i Opola (60 proc.). Najmniejsze zaś mieszkańcy Częstochowy (45,6 proc.), Warszawy (48,9 proc.), Jeleniej Góry (49,1 proc.) i Gliwic (49,3 proc.).
       Największą nieufność do stowarzyszeń deklarują mieszkańcy Częstochowy (34,5 proc.), Jeleniej Góry (31,9 proc.), Sosnowca (31,7 proc.) i Białegostoku (30,6 proc.). Najmniejszą nieufność wykazują mieszkańcy Zielonej Góry (17,1 proc.), Poznania (19,2 proc.), Olsztyna (21,2 proc.) i Wrocławia (21,8 proc.).
       W Elblągu zaufanie do stowarzyszeń w mieście zadeklarowało 56,9 proc. mieszkańców biorących udział w badaniu, natomiast zdecydowany jego brak 27 proc.
      
       Fundacje działające w mieście
      
Największym zaufaniem mieszkańców cieszą się fundacje z Torunia (73,7 proc.), Rzeszowa (71,4 proc.), Białegostoku (70,1 proc.) i Zielonej Góry (69,9 proc.).
       Najmniejsze zaufanie mieszkańcy deklarują wobec fundacji w Jeleniej Górze (52,9 proc.) i Częstochowie (53,8 proc.). Największą nieufność wobec fundacji deklarują mieszkańcy Jeleniej Góry (28,3 proc.), Częstochowy (27,2 proc.) i Katowic (26,6 proc.). Najmniejszą nieufność deklarują zaś mieszkańcy Rzeszowa (14,9 proc.), Torunia (15 proc.), Gorzowa Wielkopolskiego (15,6 proc.), Tarnowa (15,7 proc.) i Opola (16,1 proc.).
       Fundacjom działającym w Elblągu zdecydowane zaufanie deklaruje 63, 4 proc. mieszkańców, a brak zaufania 23,8 proc.
      
       Z ogólnych podsumowań sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA i Sieci SPLOT można powiedzieć, że średnio aż 63,5 proc. mieszkańców największych miast deklaruje, iż ufa fundacjom działającym w ich mieście. Zaufanie dla Kościoła deklaruje 62,3 proc. mieszkańców. Stowarzyszeniom działającym w ich mieście ufa 55,7 proc. mieszkańcom.
       Z najmniejszym zaufaniem spotykają się partie polityczne – jest to zaledwie 13,4 proc.
       Elbląg na tle innych miast wyróżnia wśród ankietowanych duże deklarowane zaufanie do Prezydenta Miasta, Kościoła oraz miejscowych fundacji. Wynik Rady Miejskiej z pewnością powinien dać do myślenia jej członkom…
       Dla wszystkich w roku wyborów prezydenckich i samorządowych wyniki sondażu powinny stanowić źródło cennej inspiracji do przyszłych działań oraz refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.
      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ufamy Przedynetowi Słoninie bo nie jest karierowiczem, tylko gospadarzem prawdziwym! a internauci to po prostu debile
 • świat się kończy. ..
 • Arnoldzie czy czasem nie należysz do tego grona frustratów którzy twierdzą że porwali ich kosmici i wykorzystywali s. .lnie? Przecież ty jesteś jak chodząca bomba zegarowa, tobie wszystko "ne pasi". Ty z domu wyniosłeś te nauki? Gdzie są twoi rodzice i czemu znów muszą się za ciebie wstydzić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca007(2010-01-16)
 • To, że tak myślą - to ich problem i niech sami ponoszą konsekwencje tego "myślenia". Elbląg jak widać nigdy nie wyzwoli się z choroby socjalizmu a wynika ona z tego, że większość mieszkańców wróciłaby by do irracjonalnej wizji życia z lat na ten przykład siedemdziesiątych, gdzie każda menda i nierób miał utrzymanie i obronę prawną. Relatywizm prawa gospodarki i ocen wprowadzony przez obecną władzę jest typowym "niby kapitalizmem" budowanym na gruncie socjalizmu. Skąd mniemanie, że ci ludzie, którzy jeszcze niedawno tworzyli świetlana i zarazem siermiężną rzeczywistość wielu lat minionych mogą się poruszać i budować rzeczywistość normalnego świata demokracji i rynku. Toż to typowy przykład słonia w składzie porcelany. Czego licznych przykładów dostarcza nam każdy dzień panowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2010-01-16)
 • Arnold proszę Cię!!! Odlep się od UPR bo wstyd przynosisz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sympatyk upr(2010-01-16)
 • Kondek Wniosek nasuwa się sam. Jak różnią się opinie na portalu do przedstawionej sondy. Daje to dużo do myślenia dla nas wszystkich?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kondek(2010-01-16)
 • Panie Aborygen miejscowy ! Co do diagnozy to mam inna. Robi się nam wodę z mózgu na użytek wyborów. Prawda jest taka iż Prezydent Słonina jest niezły, a młode wilki szukają recepty na wdrapanie się na stołek. Tak naprawdę to brak nam znanych ludzi z odpowiedzialnością, a takie kopanie leżącego nic nie zmieni. A nawiasem mówiąc to inne pozycje były jak był inny ustrój ??? Czy aby tylko nam się wydaje iż się coś zmieniło lub zmieni???
 • nie u mnie
 • Szanowny panie „ bez” - o czym waść piszesz - kpisz czy o drogę pytasz? Zaklinacie rzeczywistość od wielu dziesiątków lat i dziwicie się, że nie ma wśród kandydatów do stołków samorządowych ludzi z polotem i niewątpliwymi walorami znajomości biznesu. Nie wiem czy osoba przy zdrowych zmysłach przejęłaby tą schedę wielu dziesiątków lat księżycowej gospodarki i wirtualnych pieniędzy i prawa. Bo gdyby nawet ktoś taki się pojawił miejscowe towarzystwo wzajemnej adoracji umili mu tak życie i pracę, że po paru miesiącach walki z wiatrakami poda tyły i zajmie sie bardziej rozsądnym zajęciem. Tak to niestety jest niewątpliwy problem ustanowienia w warunkach trzcińsko-bagiennego jakiegokolwiek samorządu lokalnego, bo jak widać z wpisów kojarzy sie on jedynie tylko i wyłącznie z socjalizmem i to albo czerwonym albo czarnym wydaniu - wedle osobistych upodobań znakomitej większości urno chodów wykształconych w tym miejscu na wzorowych i przykładnych przytakiwaczy jedynie słusznych racji. Ludzie - jaka skala oceny i jakie kryteria decydują o waszych wyborach? Czy są takowe i na tyle uniwersalne, aby ocenić jednoznacznie dokonania i dorobek wynikający z rachunku ekonomicznego? Czy zakładacie że to co jest i było jest constans? To jest wasze ucieleśnienie oczekiwań? No miałem was za bardziej wymagająca populacje – okazuje się że się sromotnie myliłem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2010-01-16)
 • No to obaj mamy te same stwierdzenie: mentalność !
 • Jak widać po sondzie z elblążanami jest trochę tak, jak z mieszkańcami dawnego NRD, niby cieszyli sie 20 lat temu ze zjednoczenia, a dziś zdecydowana większość tęskni za czasami Honneckera, choć jeżdzą nie trabantami i wartburgami ale nowymi zachodnimi autami na kredyt.
 • Warto pamiętać, że sonda dotyczyła zaufania społecznego a nie oceny jakości rządów. Komuż ufamy? Chyba ludziom których uważamy za uczciwych. Wygląda na to, że większość Elblążan uważa Prezydenta po prostu za człowieka uczciwego. Nawet nieco bardziej uczciwego niż Kościół. Czerwony
Reklama