UWAGA!

Gaudeamus u seniorów

 Elbląg, Emerytura nie musi być nudna
Emerytura nie musi być nudna (fot. Anna Dembińska)

Już po raz osiemnasty seniorzy zainaugurowali rok akademicki na swoim uniwersytecie. Na studentów III wieku czekają wykłady, zajęcia rozwijające zainteresowania w sekcjach, wycieczki i wiele innych atrakcji. Zobacz zdjęcia.

Co można robić na emeryturze? Można patrzeć w okno i czekać na wnuki – to jest jakiś sposób na spędzenie czasu. Można też wybrać się na zajęcia do Elbląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Inauguracja osiemnastego już roku akademickiego w uczelni seniorów i dla seniorów odbyła się dziś (3 października) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
       - Chcemy stworzyć takie możliwości i zbudować taką ofertę, żeby ludzie po przejściu na emeryturę mogli znaleźć coś dla siebie - mówiła Iwona Orężak, prezes elbląskiego uniwersytetu III wieku.
       I znajdują. Uniwersytet organizuje wykłady (raz w tygodniu), słuchacze mają do dyspozycji zajęcia w sekcjach tematycznych. Wyniki ich pracy można oglądać na okolicznościowych wystawach. Na chętnych czekają także wycieczki. Najlepszą miarą sukcesu jest jednak liczba studentów.
       - Liczba naszych studentów co roku oscyluje wokół 400. W tej chwili zapisanych mamy ok. 360 osób, ale na spóźnialskich jeszcze zaczekamy – zapewniła Iwona Orężak.
       Wystarczyło zresztą spojrzeć na widownię w Teatrze im. A. Sewruka. Wolnych miejsc praktycznie nie było.
       - Starsi ludzie uczą się tego, czego chcą, spełniają swoje marzenia. Mamy część naukową, ale także część kulturalną - mówiła Stefania Lepiesza, jedna ze studentek uniwersytetu. - Nie siedzę w domu, nie jestem zamknięta w czterech ścianach tylko idę tam, gdzie mnie zapraszają.
       - Jeżeli tylko jest możliwość, a mam wolną chwilę to też korzystam – dodał Brunon Trykowski, którego spotkaliśmy na inauguracji roku akademickiego.
       Oprócz doświadczonych studentów, jak co roku, na inauguracji pojawili się i pierwszoroczniacy, czyli osoby, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z uniwersytetem III wieku.
       - Dostałam zaproszenie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i przyszłam zobaczyć jak to wygląda - mówiła Elżbieta Długowska, dziś pierwszy raz na inauguracji.
       - Interesuję się historią i rękodziełem. Chcę spróbować i zapisać się do jakieś sekcji - dodała Krystyna Bojko.
       Inaugurację uświetniły występy seniorskich zespołów artystycznych, które udowodniły, że emerytura nie musi być nudna.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jakie głodne, wykłady a w domu głodni czekają.
 • Ale się żuciły na ż****e
 • Dobrze ze dziala Uniwersytet III Wieku. Dlaczego jednak roczna opłata jest tak wysoka dla emeryta skoro znaczną część kosztów dzialania pokrywa miasto ? Opłata za zajęcia też nie należą do niskich -minimum 100 -150 zl za cżść roku. Dla kogo więc ta organizacja? Chyba koszty własne są zbyt wysokie. Może by tak trochę pooszczędzać drogie panie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Joanna05(2019-10-11)
Reklama