UWAGA!

Gorąco, ale tanio? (wracamy do tematu)

 
Elbląg, Klimatyzacja w środkach komunikacji publicznej pozostaje w sferze marzeń
Klimatyzacja w środkach komunikacji publicznej pozostaje w sferze marzeń (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Największa fala upałów w tym roku już minęła (przynajmniej tak twierdzą synoptycy). Miejską komunikacją można już podróżować nie narażając się na zbyt wysoką temperaturę. Problem klimatyzacji jednak pozostał.

Dwa tygodnie temu jeździliśmy elbląskimi autobusami i zastanawialiśmy się nad tym, czy koniecznie pasażer ZKM musi czuć się jak w piekarniku. Zapytaliśmy o to Zarząd Komunikacji Miejskiej.
       - W autobusach komunikacji miejskiej, jeżeli temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej plus pięć stopni, temperatura w środku powinna wynosić minimum plus osiem stopni. ZKM kontroluje również czy okna i wywietrzniki dachowe są sprawne - informuje Michał Górecki, rzecznik prasowy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.
       Obniżyć temperatury specjalnie nie ma jak, bo elbląskie autobusy nie mają klimatyzacji. Nie mają, bo... kiedy organizowano ostatni przetarg na obsługę linii autobusowych w Elblągu były inne priorytety.
       - W ubiegłym przetargu na obsługę linii autobusowych nie zostało postawione wymaganie dotyczące klimatyzacji w autobusach komunikacji miejskiej. W tamtym momencie priorytetem było zachowanie oferty przewozowej, podwyższenie jakości świadczonych usług przy jednoczesnym, możliwe jak najmniejszym zwiększaniu kosztów funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego - przypomina Michał Górecki.
       To właśnie pieniądze są głównym problemem we wprowadzeniu klimatyzacji w elbląskiej komunikacji. Autobusy i tramwaje z klimatyzacją oznaczają wzrost kosztów funkcjonowania elbląskiej komunikacji. A to oznacza albo wzrost ceny biletów, albo wzrost kwoty współfinansowania komunikacji przez budżet miejski.
       - Wprowadzenie takiego wymogu spowodowałoby podwyższenie kosztów obsługi linii autobusowych o ok. 2 mln zł rocznie. Również zamontowanie klimatyzacji w tramwajach wymaga znacznych nakładów finansowych - informuje rzecznik ZKM.
       Synoptycy przewidują, że tak upalne lato może być już normą. Klimatyzacja w elbląskich autobusach najszybciej pojawi się przy okazji nowego przetargu na obsługę linii autobusowych w Elblągu.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pojawi się albo i nie.
 • Za ciepło, za zimno. .. nie raz byłam świadkiem takich sytuacji w klimatyzowanych autobusach w Gdańsku. Albo np otwierania okien gdy klima chodziła. .. Ciżko dogodzić, szczególnie starszym osobom
 • A to ja może dołożę do pieca z innej strony. W ostatnim przetargu jednym z warunków było posiadanie taboru spełniającego normę emisji minimum Euro4.Dlaczego na mieście spotyka się stare Jelcze z plakietkami Euro3?
 • Bilet kosztuje 2,80. Jaki jest komfort jazdy tramwajem nr 2? Wczesny Gierek, późny Gomułka..... A Elbląg jak wieś z czasów Reymonta.
 • @JesusAlvaro - Gwoli ścisłości - wymaganiem była norma Euro 3
 • Florek - musiałeś naruszyć regulamin
 • A może wdrożyć pomysł z przed 8 lat, zlikwidować Zarząd Kominakicji i całe te Dyrektorstwo!!!!Tam pracuje 7 kobiet i nic nie robią tylko liczą bilety i kawę pija a po co cały dyrektor i spółka ??? Jóź mniej do utrzymania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  laura47(2018-08-23)
 • Chrzanicie. jechałem dwukrotnie w przeciągu tygodnia tym samym autobusem, gdzie nie można było otworzyć żadnego okna po prawej stronie. Zwróciłem na to uwagę kierowcy, odpowiedział, że wie, szefostwo firmy wie o tym. Po tygodniu w tym samym autobusie próbowałem otworzyć okna i co. .. .i nic, jak zalepione tak zalepione. Więc nie kłamcie, że kontrolujecie to, nie warto z ZKM rozmawiać, dyskutować ani zgłaszać usterek, nie mówiąc o arogancji niektórych kierowców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  elblążaninzprzymusu(2018-08-23)
 • @JesusAlvaro - Bo one nie są z ostatniego przetargu tylko wcześniejszych?
 • Gorąco, zimno - już widzę jak ludzie narzekają że jest tak albo tak. Każdy inaczej toleruje temperaturę, a do tego dojdą jeszcze antyszczepionkowcy którzy powiedzą że od klimy to rak rośnie. .. .jak nie zrobisz tak d. pa z tyłu a ludzie i tak znajdą powód żeby narzekać i to zwłaszcza w Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  takżetego(2018-08-23)
 • za takie tłumaczenie wypchaj się sianem, człowieku. U was zawsze problemy. A MOŻE TO zarządzający są problemem. CZAS NA ZMIANY.
 • W konstalach działa nadal ogrzewanie. I sprawdzacie i g****o. Ten cały złom wyjedzie wreszcie a nie to was wywalić ze stołków.
Reklama