UWAGA!

Goździk i rajstopy dawniej, a teraz film. Drogie Panie, najlepszego!

W roku jest przynajmniej jeden dzień, w którym każda kobieta powinna poczuć się wyjątkowo. W czasach słusznie minionych nie były to walentynki, tylko Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu nie liczyło się wykonanie kolejnego planu pięcioletniego tylko dobro piękniejszej połowy ludzkości. Z okazji Dnia Kobiet mamy dla Was garść wspomnień elblążanek na temat święta i współczesne filmowe życzenia na wesoło od męskiej części redakcji portEl.pl

- O 12 przychodził dyrektor zakładu i wręczał paniom symbolicznego goździka oraz kawę lub rajstopy – wspomina dawne czasy pani Grażyna, była pracownica elbląskich zakładów obuwniczych.
       A kawa za czasów PRL to był rarytas nie lada. Dziś najnowszy model smartfona nie wzbudza takich emocji, jak kilkadziesiąt lat temu stugramowa paczka „extra selekt”, którą to kawę należało wcześniej przed zaparzeniem zmielić.
       Oczywiście kawę można było sobie kupić w sklepie, pod warunkiem, że akurat ją „rzucili”. A jak ją już „rzucili” i nie miało się zaprzyjaźnionej ekspedientki w sklepie, to trzeba było odstać swoje w kolejce – bagatelka nawet sześć godzin. A i tak dawali paczkę na głowę. - A potem był fajrant – dodaje pani Grażyna. – Zakład organizował poczęstunek z kawą i ciastkami.
       Najlepiej na tym wychodzili mężczyźni. Nie ich święto, ale też nie musieli pracować cały czas. - Mężczyźni się napili, a kobiety dostały po goździku – pani Renata nie jest wielbicielką tamtego święta. - W sumie to nie wiem, kto wtedy bardziej świętował.
       Inaczej było w oświacie. - W przedszkolu impreza dla pracownic była rano – mówi pani Lucyna, była przedszkolanka. - Przychodziła delegacja z Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i wręczała po symbolicznym goździku. A najstarsza grupa przedszkolaków występowała z programem artystycznym.
       Były laurki dla pań z przedszkola, po południu dzieci występowały dla swoich mam. Przedszkolaki dawały najważniejszym w ich życiu kobietom własnoręcznie zrobione serduszka i broszki. Było miło, bo gdy mama akurat pracowała, mogła w tym dniu się urwać z pracy na występy pociechy w przedszkolu. - Dostawałyśmy rajstopy i tulipana – wspomina pani Małgorzata, była sprzedawczyni Społem. - Imprez z tej okazji nie pamiętam, ale może za młoda byłam.

  Elbląg, Naszym redakcyjnym babeczkom również życzymy wszystkiego najlepszego!
Naszym redakcyjnym babeczkom również życzymy wszystkiego najlepszego! (fot. MS)


       Międzynarodowy Dzień Kobiet był również okazją, by każda kobieta dała coś od siebie Polsce Ludowej. W 1953 roku pewna gospodyni z Maciejowa pod Elblągiem zobowiązała się do dostarczenia do końca lutego 100 litrów mleka i 4 kg jajek. Ambitne były też pracownice Zakładów Metalowych im. K. Świerczewskiego, które postanowiły zwiększyć dzienną produkcję rdzeni z 18 do 21.
       Centralne Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w Polsce zniósł rząd.... premier Hanny Suchockiej w 1993 roku. Dziś jednak każdy mężczyzna nie powinien zapominać o tym, że to kobiety tworzą piękno tego świata.
       Redakcja portEl.pl wszystkim paniom składa z okazji Dnia Kobiet najserdeczniejsze życzenia w filmowej wersji. A nasze redakcyjne koleżanki udowadniają na zdjęciu, że super z nich babki:)
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama