UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gronowo Górne znów szykuje się do blokady

2019-10-01
Aktualizowany 2019-10-01 07:01
 
Elbląg, Tak protestowano w kwietniu
Tak protestowano w kwietniu (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

W sprawie bezpieczeństwa na ul. Szafirowej w Gronowie Górnym mieszkańcy wsi protestowali już w kwietniu. Minęło pół roku i nic w ich sprawie się nie zmieniło, dlatego gronowianie wyjdą na ulicę jeszcze raz. Blokadę zapowiadają na środę (2 października) między godziną 14 a 15. Zapowiadają, że będą protestować aż do skutku.

- Natężenie ruchu jest w Gronowie jest coraz większe. Nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości do 30 km na godzinę. Chodzi nam o zwiększenie bezpieczeństwa na tej ulicy – mówiła Agnieszka Grecka, sołtys Gronowa Górnego w kwietniu tego roku.

Mieszkańcy podelbląskiej wsi wiosną zablokowali wówczas ul. Szafirową – ich zdaniem jedną z najbardziej niebezpiecznych ulic w miejscowości. - Problem rozpoczął się za kadencji wójta Grzegorza Nowaczyka, który wydał niekorzystną decyzję  o warunkach zabudowy dla GDDKiA do budowy trasy S7 przez gminę Elbląg (koniec lat 90.), nie zważając na wnioski mieszkańców. Następne  zarządy gminy  Elbląg organizowały wiele spotkań  z dyrekcją GDDKiA  w sprawie zmiany zaprojektowanych rozwiązań. Niestety bez efektów. Inwestor słusznie twierdził, że wszelkie roszczenia i rozwiązania zarząd gminy mógł wnosić na etapie projektowania, a nie po zakończeniu inwestycji – informuje Grzegorz Zembrzuski z gronowskiej rady sołeckiej.

W czym tkwi problem?

- Okazało się, że ulica Szafirowa jest jedyną drogą dojazdową do Elbląga dla kilkunastu wsi gminy Elbląg. Jest ona zakończeniem tzw. „starej siódemki” i tworzy wąskie gardło dla dużego natężenia ruchu w tym ciężarowego z firm lokalnych i obcych. Kierowcy ogromnych ciężarówek  omijając opłatę  viaToll jadą tranzytem z dużą prędkością przez  Gronowo Górne. Nie pomagają znaki ograniczenia prędkości – wyjaśnia Grzegorz Zembrzuski.

W kwietniu tego roku mieszkańcy Gronowa Górnego po raz pierwszy zablokowali przejście dla pieszych na ulicy Szafirowej. Wydawać by się mogło, że ten środek nacisku poskutkował. Kilka dni później odbyło się zebranie wiejskie, na którym postanowiono powołać grupę roboczą złożoną z mieszkańców i urzędników starostwa powiatowego, która miała wypracować rozwiązania. Minęło kilka miesięcy i...

- Nic się nie zmieniło. Żadnego zainteresowania – mówi Grzegorz Zembrzuski.

Mieszkańcy Gronowa mają dość i zapowiadają wznowienie protestów. Najbliższa blokada odbędzie się w środę (2 października) w godzinach 14 – 15. Zablokowana zostanie ul. Szafirowa na najbliższym przejściu dla pieszych, patrząc od wjazdu do Elbląga.

- Chcemy poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku drogi, tj. poprawę oświetlenia, wybudowania ciągów pieszych, barier ochronnych, oznakowania. Oczekujemy też rozwiązań dla poprawy organizacji ruchu dla wsi Gronowo Górne – wyjaśnia członek rady sołeckiej.

Czy kolejny protest przyniesie skutek?. Mieszkańcy deklarują, że będą protestować co miesiąc, do skutku. Na 8 października zwołano zebranie wiejskie w gronowskiej szkole, na którym ponownie urzędnicy będą próbowali znaleźć kompromis z mieszkańcami.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Może zacząć od wymiany naszej elbląskiej Policji???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  10
  porada(2019-10-01)
 • Trudno ale nigdy nie poprę protestu który szkodzi innym zwykłym ludziom. Nie obchodzi ich że ktoś może jechać do pracy, spóźnić się na samolot, pociąg, może do szpitala musi szybko jechać? Niech pod urząd idą I tam blokują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48
  30
  marekzegarek(2019-10-01)
 • Popapralo tą panią sołtys. Prosty człowiek to proste rozwiązania. Potrzeby w Gronowie są większe więc czy to znaczy że będzie więcej blokad ulic?
 • A nie lepiej postawic z 5 radarow i ograniczenie szybkosci do 30 km, a ile pieniedzy najpierw wpłynie do kasy gmniny, zanim się uspokoją.
 • Niech idą pod urząd blokować ulice.
 • Prosta sprawa zrobić zakaz wjazdu ciężarówek i po problemie . W Gdyni tak zrobiono i a Elbląg i okolice w tyle. Mają obwodnicę to pchają się wiecznie ciezarowkami wszędzie.
 • Małe Gronowo i działają a w Elblągu same d,,y nie potrafiące nawet doprowadzić do referendum.
 • Proszę mieszkać przy ulicy Szafirowej i wyjechać lub wjechać na posesję w godzinach natężenia ruchu...gmina od ponad 20 lat żarty sobie stroi, płacimy wysokie podatki my mieszkańcy i firmy więc chyba należy nam się szacunek. Policja naprawdę nie musi stać w sobotę i niedzielę po 14 szkoda czasu panów.Zapraszamy inspekcję drogową a i tak tiry przekażą sobie informacje i nie będą jechać... jesteśmy z protestującymi...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24
  9
  Mieszkaniec Szafirowej(2019-10-01)
 • Ale o jakie Gronowo chodzi ?
 • Panie Redaktorze, zalecam z większą dokładnością podchodzić do pisania artykułów. W tytule mowa o Gronowie Górnym, natomiast w leadzie już o Elbląskim. Następnie przywołuje Pan wypowiedź Pani Sołtys Gronowa Górnego, a na zdjęciu do artykułu widnieje Gronowo Elbląskie. W Gronowie Elbląskim nie ma również ulicy Szafirowej. Jednocześnie informuję, że jedno i drugie Gronowo to dwie zupełnie różne wsie. Pozdrawiam serdecznie.
 • Cały problem polega na tym, że planując i realizując odcinek S 7 od Elbląga do Pasłęka nie uwzględniono obwodnicy zapewniającej wjazd na "starą siodemkę". Stąd wszystkie autobusy PKS kursujące do i z Pasłęka jeżdżą przez Gronowo Górne, a inne pojazdy w tym ciężarowe udające się na ten odcinek zmuszone są przyjeżdżać przez tą miejscowość. Poza tym ta wieś jest istotnym miejscem koncentrującym firmy przemysłowe, usługowe i inne ważne w krajowym systemie działalności gospodarczej. Te wszystkie elementy generują ten problem i można powiedzieć, że nagle Gronowo Górne stało się jakby Łomiankami k. Warszawy. Rozwiązanie tej sprawy nie załatwią blokady, obie strony muszą wypracować stosowne porozumienie, satysfakcjonujące wszystkich.
 • Mają obwodnicę to pchają się wiecznie ciężarówkami wszędzie. Prawda ! Czasami nie rozumiem tych kierowców samochodów ciężarowych, przecież mają czasami kilka dróg do wyboru a pchają się tam, gdzie drogi wąskie albo jest ograniczenie tonażowe.
Reklama