UWAGA!

Historia zaklęta w kamieniu

 Elbląg, Grzegorz Borowiec przy pamiątkowym obelisku
Grzegorz Borowiec przy pamiątkowym obelisku (fot. Michał Skroboszewski)

Kamień upamiętniający niemieckich wioślarzy, poległych w czasie I wojny światowej, ma być jednym z elementów placu flagowego, który powstaje na terenie Ogniska Sportów Wodnych „Fala”. W ten sposób elblążanie chcą nawiązać do historii klubu Nautilus, który istniał w miejscu działalności obecnej „Fali”.

Obiekty Ogniska Sportów Wodnych "Fala" mieszczą się na terenach dawnego Klubu Wioślarskiego "Nautilus”, który został założony w 1877 roku, jego członkowie odnosili niemałe sukcesy. W 1937 roku należało do niego aż 380 osób. Z Nautilusem konkurował Vorwärts, który to mieścił się po przeciwnej stronie rzeki.
       Po wojennych zniszczeniach budynek Nautilusa został rozebrany. W latach 50. podczas prac porządkowych znaleziono głaz z nazwiskami członków klubu Nautilus, którzy zmarli, jak wskazują daty, podczas I wojny światowej. Niestety wówczas napisy zostały zaszpachlowane i zamazane farbą, udało się je odtworzyć w latach 80., ale dopiero teraz obelisk został wyeksponowany i będzie jednym z elementów placu flagowego, który powstaje na terenie Fali, tuż przy rzece. Obok pomnika ma stanąć maszt, przypominający wyglądem maszt żaglówki.
       - Remont na pewno zakończy się do 1 maja, wtedy też odbędzie się otwarcie sezonu regatowego. Cały plac flagowy ma być odzwierciedleniem dawnego placu, kiedy to jeszcze istniał Nautilus - informuje Grzegorz Borowiec, komandor OSW "Fala" w Elblągu.
       Gdyby przetrwał do dzisiejszych czasów, w przyszłym roku obchodziłby 140-lecie istnienia. Członkowie OSW „Fala” chcą nawiązać również do tej rocznicy.
       - Elbląg jest ściśle związany z wodą, znajduje się blisko Kanału Elbląskiego, a dawniej rozwijał się dzięki swojemu położeniu. W związku z tym chcielibyśmy w Elblągu stworzyć grupę wioślarzy, którzy reprezentowaliby nasze miasto na okolicznych imprezach wodnych - dodaje Grzegorz Borowiec.
      
      
Anna Gawrońska

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A założyciela Elbląga nie ma co upamiętniać przecież bo po co nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  Matrix-reaktywacja(2016-03-10)
 • Niemcy na pewną będą zachwyceni.
 • to nie nasza historia! lepiej niech się zajmą historią Polski
 • Tylko czekałem aż się odezwą anty niemieckie PiSmaki.
 • Ci niemieccy wioślarze to pewnie polegli walcząc o niepodległość Polski. ..
 • Niech lepiej Niemcy w końcu zapłacą za zniszczenia wojenne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  ggtrer(2016-03-10)
 • Powinniśmy budować mosty między narodami. To samo dotyczy Litwinów, Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Słowaków, Czechów. .. Wiadomo jak było i ile było zła, mordów, gwałtów - a gdzieś tam na początku - ulegania wszelkiej propagandzie. Czy winy dziadków przechodzą na dzieci i wnuki? Do tego - czy słowo "przykro mi" - czy coś w tym stylu - może przejść wszystkim sąsiadom przez gardło? - Wiele by to pomogło. Z każdej strony. Wiem o tym, bo trochę jeździłem po okolicznych krajach i powiem, że nasze relacje można obrócić w coś pięknego, albo w taki np. etniczny granat, który wrzucony w odpowiednie miejsce i czas np. rozerwał Jugosławię, a obecnie rozrywa m. in. Syrię. Oczywiście zawsze znajdą się jacyś wielcy "życzliwi", którzy "pomogą" albo "zasponsorują" taki "granat". Tzw. "zwykli ludzie" stają się z reguły ofiarami - niezależnie od tego, czy są ofiarami przemocy, czy akurat gonią kogoś z karabinem (made in. .. ) w dłoni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  PolskiAnarchista(2016-03-10)
 • Ci niemieccy wioślarze zapewne tylko słyszeli na lekcjach historii o takim bycie politycznym jak Polska.
 • Żenada ! Zaproście Makrelę na otwarcie :)
 • przecierz tym ludzia placa zeby cos takiego robili zeby pluli na Polski Narod zeby niszczyli nasze dziedzictwo zeby wmawiali nam ze Polskie to nijakie takie ze zachodnie to lepsze. .. .pranie mozgow trwa. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  neooomatrix(2016-03-11)
 • Ten koleżka na zdjęciu zapomniał, że gdyby nie żołnierze Armii Czerwonej nie byłoby go tutaj, a jego przodkowie najprawdopodobniej wylecieliby przez komin w pobliskim Sztuthofie. A tak teraz stawia pomniki polakożercom. Panie Borowiec, a o pomniku Adofa H. pan pamięta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  preczzgłupotą(2016-03-11)
 • Dyplomacja z sąsiadami a robić swoje.
Reklama