UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Idźcie na wybory

 
Elbląg, Uczniowie ZSTI podczas warsztatów na temat UE
Uczniowie ZSTI podczas warsztatów na temat UE (fot. Anna Dembińska)

...apeluje Fundacja Schumana i przeprowadza w szkołach warsztaty przybliżające tematykę Unii Europejskiej. Dziś (6 marca) działaczki fundacji gościły w elbląskim Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych.

23,83 proc. - tyle wynosiła frekwencja w Polsce w ostatnich (w 2014 r.) do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja w naszym kraju jest dużo niższa od średniej europejskiej. Aby to zmienić, Fundacja Schumana przeprowadza lekcje w szkołach przybliżające uczniom tematykę Unii Europejskiej.
       - Z badań wynika, że młodzież jest tą grupą, która najrzadziej bierze udział w wyborach. Przekonanie osób, które nie widzą sensu, aby pójść zagłosować, jest bardzo trudnym zadaniem. Nasze warsztaty mają pokazać, że prace Parlamentu Europejskiego wpływają na nasze codzienne życie. Mamy nadzieję, że jeżeli pokażemy to, czym zajmują się europarlamentarzyści, to zmobilizujemy wyborców, aby rozejrzeli wśród kandydatów, kto im bardziej odpowiada – mówiła Marta Jurczak, koordynatorka projektu „Tym razem głosuję” w fundacji Schumana.
       Agitacji wyborczej nie było, choć prowadzące zajęcia działaczki fundacji skupiły się przede wszystkim na pozytywach Unii. Uczniowie IV klasy Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych dowiedzieli się, czym zajmują się europosłowie i dlaczego warto być członkiem Unii.
       Dzisiejsze (6 marca) zajęcia są pierwszym z cyklu działań fundacji w elbląskiej szkole, które mają zachęcić uczniów do oddania głosu w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czy to się uda?
       -Takie warsztaty są ważne, bo powinniśmy sobie uświadomić jak ważne jest prawo wyborcze i nasze zdanie. Tak naprawdę chodzi o naszą przyszłość. Trzeba też wiedzieć, na kogo się głosuje i do kogo potem mieć pretensje – mówił Patryk Pieczarka, jeden z uczniów biorących udział w lekcji.
       - Jeżeli coś chcemy mieć w Polsce, a wszystko mamy z Unii Europejskiej, to musimy wybrać ludzi, którzy coś nam „załatwią”, a nie jak jeden europoseł z Polski wszczynać awantury – dodał Krzysztof Baranowski, z tej samej klasy.
       - Gdyby nie te zajęcia, to bym nawet nie wiedział, że są jakieś wybory. Teraz bardziej zainteresuję się tematem – powiedział Maciej Inorowicz, uczeń IV klasy w ZSTI.
       Wybory do parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w wyborach proporcjonalnych. Nasz okręg obejmuje województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie. Kandydatów do europarlamentu powinniśmy poznać do połowy kwietnia, kiedy to zostaną zarejestrowane listy wyborcze.
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Proponuję posłuchać sobie na YT o czym i jak dyskutuje się w parlamencie europejskim - to najlepsze lekarstwo na wszelkie wybory i złudzenia z nimi związane
 • po jaki gwint głosować do parlamentu europejskiego ??? nic to nam nie daję jako obywatelom. tylkoktóre się dostana tam maja prowizje. duża pensja. .i wtedy zapominają o Polsce a więc mam gdzieś te wybory i całą tą unie
 • RobertKoliński @agall - Ja zaś proponuję zainteresować się nieco bliżej tematem i dowiedzieć się jak wygląda cały proces decyzyjny w strukturach i instytucjach UE, który bynajmniej nie opiera się tylko na dyskusjach na forum PE, a już na pewno nie na internetowych filmikach z yt robionych najczęściej przez różne lobby oraz ignorantów.
 • @RobertKoliński - Filmiki na YT choćby były robione przez małpy pokazują prawdziwych parlamentarzystów i ich dyskusje, pokazują, jak bezdennie głupie i śmieszne są te dyskusje i że ci parlamentarzyści to praktycznie bez wyjątku napuszeni i nieskończeni, a przy tym śmieszni durnie
 • Lewacka propaganda i upolitycznianie szkół. Mój głos na Konfederacje - Korwin, Braun i Narodowcy
 • RobertKoliński @agall - Bzdura - film na yt może pokazywać dyskusję rzetelnie, kiedy jest długi, niepocięty i dla statystycznego przeżuwacza internetowej papki, który wiedzę o świecie czerpie z telefonu i kilkudziesięciosekundowych wideospotów, całkowicie nieatrakcyjny. Może też pokazywać rzeczywistość w sposób wyrywkowy, który jest oczywiście ciekawszy, ale dzięki któremu do odbiorcy dociera tylko taka informacja, którą założył sobie propagandowy twórca. To co skrócone i zrobione pod odbiorcę, któremu problem sprawia skupienie uwagi przez okres dłuższy niż 1.5 minuty (o dłuższych tekstach już nawet nie mówiąc), jest zwykle kierowane do, jak był pan łaskaw to ująć, "śmiesznych durniów" właśnie; Ignorancja zaś społeczeństwa jest właśnie siłą manipulatorów i potężnych, bogatych cyników, którym publiczna kontrola ich poczynań jest bardzo nie na rękę.
 • Donald Tusk zarabia w Brukseli 130 tys. zł miesięcznie. Po 2.5 roku pełnienia funkcji ma prawo do emerytury. Przez 3 lata będzie dostawał 60% poprzedniej pensji. Później będzie dostawał "tylko" 27 tys. zł mies. wicie, rozumicie PO to są wybory, idź ta, głosuj-ta.
 • Unia Europejska to już raczej Związek Socjalistycznych Republik Europejskich.
 • RobertKoliński @rolio - Dlaczego zatem cynicy i złodzieje z PiS tak mu tej pozycji zazdroszczą i na wyścigi próbują dostać się do europejskiego koryta po apanaże dla siebie? To jest właśnie przykład cynicznej manipulacji i propagandy w interesie jednej strony politycznego sporu - żenująca troll-ustawka dla naiwnych, którzy właśnie wiedzą nt. europejskich wyborów i zapadających tam decyzji dysponują zwykle niewielką. PS. PiS-PO - jedno zło, przypominam.
 • W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy na "Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy"
 • Dlaczego administracja blokuje ocenianie komentarzy?
 • @RobertKoliński - Dlatego w/g mnie Unia ma tylko sens jako wspólnota gospodarcza z okrojoną do minimum administracją, tak jak to było na początku. Ze swobodnym przepływem ludzi i kapitału. Jako ciało polityczne nie ma sensu, daje posady dziesiątkom tysięcy urzędników a decydujący głos mają i tak Niemcy i Francja realizując swoje interesy.
Reklama