UWAGA!

Ile kosztuje wyprawka do szkoły

 
Elbląg, Do elbląskich szkół trafiły już elementarze dla pierwszoklasistów
Do elbląskich szkół trafiły już elementarze dla pierwszoklasistów (fot. Witold Sadowski)

Rodzice dzieci, które po raz pierwszy pójdą do szkoły, nie muszą w tym roku wydawać pieniędzy na zakup wielu książek. Zaoszczędzą nawet 300 zł. Sprawdziliśmy, ile kosztują pozostałe niezbędne rzeczy w wyprawce pierwszoklasisty, a także starszych uczniów.

Od września rząd gwarantuje bezpłatne podręczniki dla pierwszoklasistów, w przyszłym roku z programu mają skorzystać także drugoklasiści, w 2016 – trzecioklasiści, a w 2017 roku wszystkie podręczniki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów mają być bezpłatne.
       - Na książki do pierwszej klasy wydałam w zeszłym roku ok. 300 zł – mówi jedna z naszych Czytelniczek. - Choć ustawa mnie nie dotyczy, cieszę się, że w końcu pomyślano o ograniczeniu wydatków na szkolną wyprawkę. Książki kupowane w księgarniach to jednorazówki. Kiedyś z tego samego elementarza korzystały pokolenia i też wyrośliśmy na ludzi.
       Darmowy podręcznik będzie własnością szkoły i będzie służył trzem kolejnym rocznikom. Dziecko będzie wypożyczać go jak książkę z biblioteki, a po roku nauki zwróci, by kolejni uczniowie mogli z niego korzystać. Dodatkowo szkoła otrzyma dotację na zakup ćwiczeń, a także podręczników do nauki języka obcego dla dzieci - rodzice nie poniosą kosztów związanych z ich zakupem. Podręczniki są finansowane z budżetu państwa.
      
       Ile co kosztuje
       Rodzicom tegorocznych pierwszoklasistów pozostaje jedynie zakup podręcznika do religii i w zależności od wymogów nauczyciela zeszytów ćwiczeń. Jak podaje jedna z elbląskich księgarni, podręcznik do religii to koszt 25-30 zł, a ćwiczeń - 8 zł za jedną część (są cztery części, w związku z tym całoroczny wydatek na ćwiczenia to 32 zł).
       Kolejny niezbędny wydatek to przybory szkolne. Plecak czy tornister kosztuje 80-130 zł, piórnik z wyposażeniem 20-30 zł, do tego kapcie (ok. 25 zł), worki na kapcie, wyprawka plastyczna (ok. 130 zł), koszulki na wuef (dwie sztuki ok. 25-30 zł), spodenki na wuef (dwie sztuki ok. 30 zł) i trampki (ok. 30 zł).
      
       Nieprzewidziane wydatki
       - Moje dziecko idzie teraz do drugiej klasy szkoły podstawowej – mówi mama Mai. - Wyprawka powinna mnie trochę mniej kosztować niż w roku ubiegłym, głównie dlatego, że część rzeczy zostało mi z pierwszej klasy: artykuły plastyczne, wyposażenie piórnika, worki na kapcie, strój gimnastyczny, okładki na książki czy strój galowy. Na razie na książki wydalam ok. 300 zł – dodaje. - Podręczniki kupuję na aukcjach internetowych, bo w księgarniach jest dużo drożej. Niestety musiałam dokupić też plecak, bo stary się rozwalił. Na nowy wydałam 110 zł w promocyjnej cenie. Plecak kupiony również na aukcji internetowej. Myślę, że zmieszczę się w kwocie 600-650 zł, ale z doświadczenia wiem, że na początku roku wypadną jeszcze dodatkowe, nieprzewidziane wydatki.
       W elbląskich sklepach półki uginają się pod ciężarem bloków rysunkowych, zeszytów, kredek, plasteliny. Wybór jest ogromny, podobnie jak rozbieżność cen. - Staram się szukać dość tanich artykułów, ale nie najtańszych – mówi mama Julii. - Rozbieżność cenowa między artykułami plastycznymi jest ogromna. Absurdem są ceny artykułów plastycznych na licencji: z postaciami z bajek czy seriali dziecięcych. Takie rzeczy kosztują trzy, cztery razy więcej niż zwykłe.
      
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • pic z darmowymi podręcznikami od 2017 roku to kolejna przedwyborcza marchewka Platformy, podobnie jak przekop mierzei. Natomiast za darmowy podręcznik dla tego rocznych pierwszaków zapłacą rodzice drugoklasistów, trzecioklasistów itd. Tzw. darmowa szkoła w postaci wyprawki kosztuje mnie kilkaset złotych na początku każdego roku szkolnego.
 • Kiedys ksiązki byly przez lat kilka takie same teraz robia co roku inne aby wyciągnac kase od rodziców. Nie dajcie sie, zgodnie z prawem mozna robic ksero i dawać dzieciom do szkoły.
 • Przeciez wyprawka bedzie za darmo www.portel.pl Nie trzeba nic kupowac
 • Jedzcie jabłka.
 • Komplet podręczników do gimnazjum do drugiej klasy kosztuje prawie 600 zł (w tym dwa języki obce)
 • ' wuef' serio?; ) W-F lub zajęcia wychowania fizycznego wygląda o niebo lepiej; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  nanana(2014-08-23)
 • Darmowy podręcznik???. .. Promujący Gender, Związki Homo? Czy to ten, do którego większość pedagogów aż krzyczy, że jest NIEDOSTOSOWANY merytorycznie do wieku dziecka???. .. .Teraz darmowy, ale potem wyjdzie to z dziecka z podwójną siłą i będzie to DROGO kosztować rodzica! Darmowy. .. Nic co jest darmowe w Tuskistanie, nie jest bezinteresowne!
 • Powinni przywrócić podręczniki które będą akceptowane przez kilka lat i to tylko w jednym wydaniu! Tak jak to było kiedyś. Przekazywane z roku na rok. A nie, że w każdym roku, każdy nauczyciel ma własne fanaberie! Powinni zakazać " zeszytów ćwiczeń" , bo jest to zbędny wydatek. Wrócić do tego co kiedyś- zeszyt i długopis. Przynajmniej nauczą się pisać czytelnie i mniej błędów ortograficznych robić!
 • Za kilka miesięcy wybory. Stan rzeczy zależy przecież od nas - pamiętajmy:)
 • koszt podrecznikow 300 zl opłaty w szkole, a z roku na rok coraz więcej bo do starszejklasy człowiek zarobi 1200 i ma ogarnąć opłaty izywnosc i dziwia się ze ludzie popełniają samobojstwa
 • dac jednemu z rządu najnisza krajowa utrzymanie mieszkania opłaty dwoje dzieci podręczniki jedzenie ciekawy jestem czy dadza rade. .. ..
 • Po co kupujecie dzieciakom w gimnazjum książki. Nauka aż do matury to pic na wodę. Od 1 klasy gimnazjum nie zakupiłem ani 1 książki. Teraz jest era internetu i nieograniczonej wiedzy. Nikt nie ma prawa wyrzucić dziecka za brak książki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  ktosław(2014-09-09)
Reklama