UWAGA!

Julka to nasz promyczek

 Elbląg, Przedszkolaki z "piętnastki" bardzo chcą pomóc chorej Julce
Przedszkolaki z "piętnastki" bardzo chcą pomóc chorej Julce (fot. Anna Dembińska)

- Nasze przedszkole jest niekonwencjonalne. Jak się coś dzieje, to jesteśmy gotowi. Tym bardziej, że chodzi o nasze dziecko, naszego przedszkolaka. Dlatego pomagamy – powiedziała dyrektor Przedszkola z Grupami Integracyjnymi nr 15 Małgorzata Kalkowska podczas dzisiejszego (2 grudnia) koncertu charytatywnego na rzecz chorej na białaczkę pięcioletniej Julki. Zobacz więcej zdjęć.

Nic nie wzrusza bardziej niż cierpienie dziecka. Gdy choroba pojawia się nagle, rodziców ogarnia paniczny strach i bezradność, a na ustach pojawia się pytanie, dlaczego? Koszmar ciężkiej choroby poznali państwo Frącek, rodzice pięcioletniej Julki, przedszkolaka z elbląskiego Przedszkola nr 15. Julia to pełna radości i energii dziewczynka, która zmaga się z poważnymi chorobami: zespołem Downa, białaczką i padaczką. To właśnie dla niej koleżanki i koledzy z przedszkola przygotowali dziś moc atrakcji, by w ten sposób pomóc chorej koleżance: - Nasze przedszkole jest niekonwencjonalne – mówi dyrektor Przedszkola nr 15 Małgorzata Kalkowska. - Jak się coś dzieje, to jesteśmy gotowi. Mamy w naszym przedszkolu wspaniałą kadrę, wspaniałych przyjaciół. Ja rzucam tylko hasło i oni są. Gdy dowiedzieliśmy się, że pojawił się problem choroby, zaczęliśmy bardzo intensywnie myśleć – dodaje. - Najpierw wymyśliliśmy „Wieczernicę”, potem piekliśmy pierniki, zrobiliśmy aniołki, które mamy zamiar sprzedać. Patrzymy tylko w jedną stronę: musimy i chcemy pomóc. Nie zależy nam na splendorze. Chodzi nam o to, by zebrać jak największe fundusze i pomóc naszej Julce.
       Podczas dzisiejszego (2 grudnia) koncertu charytatywnego przedszkolaki zaśpiewały dla Julki „Hymn Przedszkolaka”, następnie zanuciły swój własny kodeks przedszkolny na temat, jaki przedszkolak być powinien i jak ma się zachowywać. Wszystkie maluchy miały na głowach mikołajkowe czapki z napisem „I love Julka”. Następnie w świąteczny klimat wprowadziły nas liryczne piosenki elbląskiego zespołu „Brothers”. Był też świąteczny quiz. Gwoździem programu okazała się jednak licytacja. Na aukcji można było nabyć wiele nietuzinkowych gadżetów. Wśród nich znalazły się autografy Tomasza Kammela, Beaty Kozidrak, Michała Wiśniewskiego, Adama Małysza oraz płyta z autografem Edyty Geppert. Niezwykle cennym przedmiotem była niewątpliwe książka Jacka Kaczmarskiego, z dedykacją autora z 1995 roku. Tę ostatnią wylicytowano za 180 zł. Portfele elblążan były tego wieczora bardzo zasobne. Autografy poszły kolejno: Beaty Kozidrak za 100 zł, Tomasza Kammela za 60 zł. Płytę Edyty Geppert z dedykacją wylicytowano za 200 zł. Pod młotek poszły także dziecięce prace konkursowe z misiem, karnety na lodowisko i siłownię, obrazy oraz poduszki: - Wspierają nas liczni przyjaciele – mówi dyrektor przedszkola. – Dzisiejszą aukcję prowadzi na przykład tata naszej byłej podopiecznej, Zosi, która dziś chodzi już do szóstej klasy. Jak widać, są osoby, które przez lata czują się związane z naszą placówką i miło ją wspominają. A my na dzisiejszej akcji nie kończymy. Jesteśmy po „Wieczernicy”, ale tuż przed „Tygodniem dla Julki”, który rozpocznie się 9 grudnia. Przez tydzień, jak mówi sama nazwa imprezy, będziemy robić dziwne, normalne i nienormalne rzeczy na rzecz Julki.

  Elbląg, Julka to nasz promyczek
(fot. AD)


       Program „Tygodnia” będzie przebogaty. W jego ramach odbędzie się koncert skrzypaczki i wiolonczelistki oraz przedstawienie teatralne. Za wstęp na teatrzyk dzieci będą musiały zapłacić symboliczną złotówkę, którą same zaoszczędziły i którą wyjmą z własnych skarbonek, by przeznaczyć ją na szczytny cel. W poniedziałek przewidziano w przedszkolu specjalną prelekcję, podczas której dzieciaki dowiedzą się, na jaką chorobę choruje mała Julka. Zwieńczeniem „Tygodnia” będzie przygotowanie ogromnej paczki, którą przedszkolaki wyślą w piątek koleżance przebywającej dziś na oddziale hematologii dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku. W paczce znajdą się m.in. przygotowane przez dzieci albumy, pierniczki, kartki świąteczne i aniołki oraz płyta z piosenkami dzieci z przedszkola.
       A jaka jest mała Julka? – Julka to jest taki promyczek – mówi Małgorzata Kalkowska. - To uśmiech od ucha do ucha. Śpiewająca, skacząca, radosna, otwarta, pogodna. Cała Julka.
       Przedszkole nr 15 już dziś zaprasza na bal karnawałowy, który odbędzie się w połowie lutego. Podczas tego balu zadedykowanego również Julii odbędzie się kolejna licytacja przedmiotów podarowanych placówce przez osoby prywatne, elbląskie organizacje i firmy. Balowi podobnie jak dzisiejszemu koncertowi charytatywnemu będzie patronować fundacja Dlaczego Pomagam.
      
       ***
       Podczas charytatywnego koncertu dla 5-letniej Julii udało się zebrć kwotę 4.525,50 zł.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama