UWAGA!

Kadeci z Rycerskiej

 Elbląg, Kadeci z Rycerskiej
fot. ZSTI

Chłopak lub dziewczyna w wojskowym mundurze, ale... na żołnierza chyba za młody... A to kadet z Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych, który w szkole poznaje podstawy żołnierskiego rzemiosła. Dlaczego nastolatki zdecydowały się założyć mundur i granatowy beret? Zobacz zdjęcia.

Idąc elbląskimi ulicami, często możemy zobaczyć młodego człowieka w wojskowym mundurze z granatowym beretem na głowie. Raczej na pewno będzie to kadet klasy wojskowej z Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Elblągu. – Głównym celem klas wojskowych było i jest wychowanie patriotyczne młodzieży. Chcemy przygotować uczniów do dalszej edukacji w służbach mundurowych – mówił mjr Dariusz Gocek, były żołnierz zawodowy i były funkcjonariusz Straży Granicznej, obecnie opiekun i nauczyciel klas o profilu wojskowym - Początki nie należały do łatwych. Brak sprzętu, brak wyposażenia, brak odpowiednich przepisów... –Wszystko zaczęło się w 2007 roku dzięki Józefowi Tarando, który stworzył silny fundament ich działania. Jego wysiłek następnie kontynuowali inni nauczyciele m.in. Mirosław Kruba i Danuta Szwarc, którzy do życia szkoły, życia kadetów wnieśli wiele nowych i ciekawych rozwiązań.

Klasy wojskowe w ZSTI funkcjonują od 2007 r. - „po nauczycielsku“ jest to profil „informatyczny z innowacją wojskową“. 10 lat później wprowadzono certyfikację klas wojsk przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W szkole funkcjonują też klasy strażackie, ale o nich innym razem.
       - Moje zainteresowanie wojskiem i bronią zawdzięczam tacie. Chciałem także pomagać ludziom, bronić kraju, gdy przyjdzie taka potrzeba. ZSTI wybrałem, ponieważ edukacja wojskowa była powiązania z kierunkiem informatyka, który bardzo mnie interesuje. To było idealne połączenie. – mówił Norbert Rykowski, uczeń klasy trzeciej.

Absolwent szkoły podstawowej decydując się ubrać wojskowy mundur w Zespole Szkół Techniczno - Informatycznych decyduje się na coś więcej niż siedzenie w ławce. Uczniowie poznają musztrę, etykę wojskową. Na lekcje przychodzą żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych. – Zdecydowałam się na klasę mundurową głównie z ciekawości. Od małego interesowałam się wojskiem. Chciałam zobaczyć, jak to jest chodzić w mundurze, maszerować. Główną zachętą do wyboru tej szkoły, było to, że ZSTI miało dobre recenzje i wiele moich znajomych poleciło mi tę szkołę. – opowiadała Tosia Malinowska, kadetka z klasy pierwszej.

Po kilku miesiącach (najczęściej na wiosnę), kiedy kadeci nauczą się już podstaw, składają ślubowanie kadeta. A potem to już z górki: wyjazdy na poligony, do zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych... Ale także do muzeów historycznych lub do Wojskowej Akademii Technicznej. – Każdego dnia w szkole staramy się, aby każdy uczeń miał poczucie, że wybór klasy wojskowej to dobry wybór, który w przyszłości przyniesie każdemu korzyść w postaci wiedzy i umiejętności przydatnych nie tylko w wojsku. – mówi mjr Dariusz Gocek.
       - Klasa wojskowa była urozmaiceniem profilu informatycznego, który początkowo mnie zainteresował. Stwierdziłem, że warto rozszerzyć swój poziom wiedzy o wartości edukacji obronnej. Przy wyborze szkoły ponadpodstawowej, kierowałem się informacjami zarobkowymi, jak i dostępnością ofert pracy, których po szkole mógłbym realizować. Myślę, że to był właściwy wybór. – wyjaśnia Paweł Suchodolski, jeden z uczniów ZSTI.

  Elbląg, Kadeci z Rycerskiej
fot. ZSTI

Nie możemy bowiem zapominać, że innowacja wojskowa to swoisty dodatek do zawodu informatyka, którego tajniki zgłębiają uczniowie klasy wojskowej. Podczas nauki w kolejnych latach muszą zdawać egzaminy zawodowe, w ostatniej klasie czeka na nich studniówka, a potem egzamin maturalny.
       Zanim jednak dojdą do szczęśliwego końca to na lekcjach edukacji obronnej nauczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, poznają podstawy bezpiecznej łączności, budowę karabinu itp. - – Trafiłem do tej szkoły z przypadku, ale jeśli mam być szczery bardzo zainteresowała mnie klasa wojskowa, kierunek, w którym się rozwijam i... pasuje mi tarzanie się po trawie i błocie. – opowiadał Karol Baranowski z klasy „wojskowej“.

A co po szkole?

- Jestem dumny, że spora część naszych pełnoletnich kadetów wstępuje w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej i staje się żołnierzami. Wielu z nich po ukończeniu nauki w ZSTI kontynuuje edukację w Akademiach Wojskowych lub podejmuje służbę zawodową w wojsku, policji czy Straży Granicznej. – dodał mjr Dariusz Gocek o swoich uczniach.

- Zdecydowałam się na ten profil, ponieważ marzę, by w przyszłości zostać dobrym żołnierzem. Poza ZSTI nie widziałam innej możliwości, aby spełnić swoje pragnienie. Był tutaj dobry kierunek i rozszerzenie z matematyki, na które bardzo liczyłam – mówiła Aleksandra Głowińska z klasy drugiej.

Katarzyna Cherek

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Proszę o artykuł mówiący o atmosferze w wojsku, który tlumaczy braku chętnych do wojska, oraz odejścia z mundurów. Niby dają zarobić niewykwalifikowanym, ale atmosfera, że tam się człowiekowi żyć odechciewa. W wojsku nie słychać śmiechów i nie widać uśmiechów. Taka to polityka polskiej armii... traktować jak psa. Dyscyplina pomieszana z mobbingiem i gnębieniem.
 • Jedni czapki, drudzy berety? O co tu chodzi? Na 3 zdjęciu Pan chyba pasek już bumerangiem zakłada. W razie konfliktu rozumiem, że jako zaslona antyczołgowa? Pan na 4 zdjęciu to chyba buty nieregulaminowe? Pani na 5 zdjęciu stoi jakby sama sie zastanawiała jak się tą maskę zakłada, ale bała sie zapytać. Maskowanie też pełna profeska, zwłaszcza, że cała twarz pomalowana i czarny kolor w przyrodzie nie występuje.
 • Szlugi w gębach, łapy w kieszeniach i bez beretów. Tak chodzą po mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  3
  Chorąży rezerwy(2022-04-05)
 • @Szkodaslow - Twoja wypowiedź to 100% mentalność obecnego wojska. Jeden beret ma, drugi czapkę i co z tego? Jednemu jest zimniej, drugiemu cieplej. Rozumiem że jak żona ubiera kapelusz, to Ty ten musisz założyć, chociaż nie masz ochoty? Dochodzi brak szacunku w Twojej wypowiedzi... no wypisz wymaluj MON.
 • Dzwoncie po feministki, bo nie moze tak byc, ze nie pozwala sie kobietom dolaczyc do wojska i walczyc o swoje prawa i rownosc!!!!!
 • A co oni uczą się strzelać na rozłożonym łóżeczku jak byłem w wojsku to strzelaliśmy na ziemi betonie lub w błocie teraz pewnie na twardym się nie położą a jeszcze by się pobrudzili. I jeszcze jedno nam nikt za to nie płacił.
 • Dzwoncie po feministki, bo nie moze tak byc, ze nie pozwala sie kobietom dolaczyc do wojska i walczyc o swoje prawa i rownosc!!!!!
 • @Szkodaslow - Czarny w. przyrodzie nie wystepuje? Idź do ogrodniczego po czarnoziem. Mam nadzieje że jak to zobaczysz to Ci życie nie legnie w gruzach. Cały światopogląd sięzmieni o 180 stopni. Fachowiec od kolorów "w naturze" :)
 • A ja się pytam kiedy wojsko ureguluje odbycie służby w dawnej zasadniczej służbie 2 letniej. Obecna rezerwa wp do tej pory nic za to nie otrzymała. Ani wcześniejszej emerytury ani wyrównania.2 lata w mundurze wyjęte z życia. Żołnierz zawodowy za to to lepszy sort. Dostali i dostają wszystko a nawet więcej. Lepiej tego nie zauważać, prawda? Ustawę w sejmie można przegłosować w tej sprawie bardzo szybko.
 • @Rezerwa - Pentaku a ktoś im płaci ?
 • Zdjęcie nr 3 i 5 takiego obchodzenia z bronią to raczej nie należy uczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Bystry mlot(2022-04-05)
 • Zdjęcie nr 7.W dwuszeregu stajemy od prawej do lewej według wzrostu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Jerzy A.(2022-04-05)
Reklama