UWAGA!

Kilometry w nogach, setki rozmów. Taka służba

 Elbląg, Dzielnicowi większość służby spędzają na patrolowaniu terenu
Dzielnicowi większość służby spędzają na patrolowaniu terenu (fot. arch. KMP Elbląg)

Znają swoją dzielnicę „od podszewki”, w czym nie ma nic dziwnego, bo patrolują ją przez kilka godzin dziennie, co w skali roku daje blisko 16 tysięcy godzin – w terenie. Wiedzą, gdzie, kto i jakie zagrożenie stwarza, pomagają w rozwiązywaniu życiowych problemów, łagodzą nieporozumienia sąsiedzkie. - Dzielnicowy ma być przede wszystkim z mieszkańcami i dla mieszkańców – zapewnia podinspektor Robert Muraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu.

Zbieranie informacji, rozmowy z mieszkańcami, bystre oko i obowiązkowe obchody – to codzienność dzielnicowego. Ta służba wymaga poświęcenia, znajomości wielu aktów prawnych, cierpliwości, życzliwości i dobrej kondycji. Dzielnicowy powinien też wzbudzać zaufanie i być otwartym na drugiego człowieka.
       - To policjant pierwszego kontaktu więc taki być musi – przekonuje podinsp. Robert Muraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu.- Jego zadania to rozpoznanie, profilaktyka, ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń.
       Na terenie miasta i powiatu pracuje 42 dzielnicowych: w Elblągu 22 i dalej: w Pasłęku - 5, w Młynarach - 5, w Gronowie Elbląskim - 4 i w Tolkmicku - 6.
       Na ok. 3 tys. mieszkańców powinien przypadać jeden dzielnicowy. W praktyce bywa różnie.
       - W mieście jeden taki policjant ma 6200 mieszkańców, a były nawet rejony, że i 10 tysięcy – wskazuje podinsp. Muraszko. - Taką mamy ilość etatów i nie jesteśmy w stanie tego zmienić.
       Dzielnicowi są cały dzień "na nogach", czyli chodzą po swoim terenie, rozmawiają z mieszkańcami, rozwiązują problemy rodzinne i sąsiedzkie. W tym roku w obchodzie spędzili w sumie blisko 16 tysięcy godzin.
       - Dzielnicowy ma być przede wszystkim z mieszkańcami i dla mieszkańców - przekonuje podinsp. Robert Muraszko. - Mamy sygnały, że nie można się do niego dodzwonić, ale on jest w tym czasie na terenie miasta, rozmawia z mieszkańcami, rozwiązuje problemy, bo po to przede wszystkim jest- usprawiedliwia. - Ale mamy dwóch kierowników rewirów, którzy są w siedzibie przy ul. Królewieckiej 106 i w razie potrzeby służą pomocą.
       Co jeszcze robią dzielnicowi?
       - Zatrzymali też 24 poszukiwanych, wylegitymowali 5700 osób, przeprowadzili 10 tys. wywiadów oraz 726 spotkań profilaktycznych w przedszkolach, szkołach czy spółdzielniach mieszkaniowych – wylicza zastępca komendanta. - Jednak priorytetem jest dla nas przemoc w rodzinie. To duży problem, którego rozwiązanie wymaga współpracy z MOPS, z kuratorami, pedagogami w szkołach, przedstawicielami różnych instytucji. Na 20 tysięcy interwencji podejmowanych rocznie przez policjantów elbląskiej komendy ok. 4,5 tys. to interwencje związane z przemocą z rodzinie.
       Policjanci dzielnicowi prowadzą 187 niebieskich kart, ale ta liczba się zwiększa.
       - Nasza polityka jest jasna i ukierunkowana- podkreśla podinsp. Robert Muraszko. - Jeżeli mamy interwencję domową, gdy osoba trafia do pogotowia socjalnego to już wtedy rozpoczynamy procedury. Nie ma na co czekać.
      
       Trwa plebiscyt na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego powiatu elbląskiego i Elbląga. Nasi Czytelnicy mogą głosować za pomocą SMS-ów, wysyłanych na numer 71624 o treści DPSONDAx, gdzie "x" to numer wybranego funkcjonariusza. W przypadku wyboru np. numeru 54 należy wysłać SMS-a o treści DPSONDA54. Galeria dzielnicowych, wraz z ich numerami, dostępna jest w dziale Fotoreportaże. Koszt SMS-a to 1,23 zł brutto. Głosowanie zakończy się 28 listopada o północy.
       Patronat nad plebiscytem objął Prezydent Miasta Elbląga oraz Starosta Elbląski.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • MariuszLewandowski-Fc Pełna idylla kraj nam miodem i mlekiem płynie a naszym wodzem Pierwszy Sekretarz Edward Gierek. Tylko skąd na ulicach mamy setki zawianych czynaćpanych ? Skąd 80 tys ludzi w wiezieniach ? Skąd coraz więcej skarg na policjantów wybijajacych zęby czy łamiących ręce ? Skad w końcu taka ilość policjantów którzy strzelają sobie w łeb lub urządzają rodzinne porachunki za pomocą służbwej broni ? PPPPProcedury mowi Pan Maruszka czyli co - papierki papierki papierki. Zabawne - to artykół sponsorowany czy tylko efekt naiwność A-utora ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  4
  MariuszLewandowski-Fc(2013-11-22)
 • Pod artykułem powinien być dopisek "artykuł sponsorowany"
 • mesaja3 ha, ha, ha jakie to wszystko piękne, ja nawet nie wiem jak wygląda mój dzielnicowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  mesaja3(2013-11-22)
 • A ja myślałem ze już nie ma dzielnicowych. .. chyba ze w mundurach już nie chodzą (może więcej wtedy widzą). Jedno jest pewne ja swojego nie widziałem. .. i zapewne nie zobaczę. .. A jaką premie dostanie NAJBARDZIEJ PRZYJAZNY?
 • p. Lewandowski radzę poświęcić trochę czasu na podszkolenie się z ortografii. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  antywazelina(2013-11-22)
 • dzielnicowy ? Kto to taki ? Aaaa już rozumiem to nowa gra w necie. Chodzi o wirtualnego dzielnicowego stworzonego przez SMSy który otrzymuje punkty w tym ekwipunek, dodatkowe życia mundur, pałke do wyboru i co tam jeszcze.
 • Pełna idylla kraj nam miodem i mlekiem płynie. .. Przeczytał pan ten artykuł, czy to komentarz do innego?
 • a patrole prewencji piesze to gdzie bo nie widac, a bandyci nie spia. ..
 • nie wiem o kim mowa ?
Reklama