UWAGA!

Kobieta powinna mieć wybór

 
Elbląg, Kobieta powinna mieć wybór
(fot. DK)

Niedopuszczalne jest usuwanie ciąży z przyczyn społecznych, takich jak np. niedojrzałość młodej matki. Ale ten problem dotyczy wielu kobiet. To one muszą wybrać, to one będą musiały żyć ze swoim wyborem, ale możliwość wyboru powinny mieć – powiedziała posłanka Elżbieta Gelert podczas wczorajszego (28 stycznia) noworocznego spotkania członkiń Kongresu Kobiet.

Dyrektor elbląskiego szpitala od lat sympatyzująca z Kongresem Kobiet podczas spotkania odniosła się do sprawy antyaborcyjnej pikiety, zorganizowanej w ubiegłą niedzielę przy katedrze św. Mikołaja przez przedstawicieli Fundacji PRO-Prawo do Życia. Pikieta dotyczyła odrzucenia przez Sejm już w pierwszym czytaniu projektu ustawy, która miałaby zakazywać przerywania ciąży w przypadku stwierdzonej patologii płodu. Inicjatorem całej akcji było właśnie wymienione wyżej stowarzyszenie. Elżbieta Gelert była jednym z wielu posłów, która miała ten projekt odrzucić. Protestować i manifestować swoje poglądy może dziś każdy, jednak ukazywanie wizerunku posła na tle zakrwawionych, poddanych aborcji płodów, jak miało to miejsce w niedzielę przed elbląską katedrą, to chyba już gruba przesada.
       – Byłam w grupie, która nie dopuściła do tego, by ta ustawa była procedowana – wyjaśnia całą sprawę Elżbieta Gelert. – I nadal będę stała przy tym stanowisku. Biorąc pod uwagę założenia dzisiejszej ustawy regulującej w Polsce kwestię aborcji, nikt nikomu nie nakazuje się jej poddać. Chodzi tu o wybór, często bardzo trudny, tragiczny wybór. Niedopuszczalne jest usuwanie ciąży z przyczyn społecznych, takich jak np. niedojrzałość młodej matki. Jestem szczęśliwa, że nigdy nie musiałam zmierzyć się z decyzją dotyczącą usunięcia chorego płodu. Ale ten problem dotyczy wielu kobiet. To one muszą wybrać, to one będą musiały żyć ze swoim wyborem, ale możliwość wyboru powinny mieć.
       Największą zaletą Kongresu Kobiet jest według posłanki to, że nie udało się go upolitycznić. Sympatyzująca od lat z Kongresem Elżbieta Gelert podkreśliła, że największą jego siłą jest to, że gromadzi kobiety różnych poglądów, że jest miejscem, w którym kobiety mogą podzielić się swoimi problemami, spotkać się, porozmawiać ze sobą.
       – Najważniejsze jest chyba to, że Kongres Kobiet pomaga wyjść kobietom z domu, by zobaczyły, że nie są ze swoimi problemami same, że mogą z kimś porozmawiać, wymienić się informacjami – mówi posłanka. – Bardzo ważne jest to, że się wspieracie, że wychodzicie z tym na zewnątrz. I bardzo ważne jest to, by kongres nigdy się nie upolitycznił. Należy rozmawiać o tym, że zbyt mało jest kobiet w polityce, jednak kongres nie może się skupiać tylko i wyłącznie na polityce czy na roli kobiety w domu czy w pracy, bowiem kobieta jest kobietą w każdym wymiarze, w każdym momencie i w każdym calu.
       Posłanka podzieliła się także z kobietami tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w służbie zdrowia. Chodzi tu o kwestie zmniejszenia kolejek pacjentów do specjalistów (które są wynikiem nie do końca przemyślanych uregulowań prawnych) i ułatwienie pacjentom poruszanie się w medycznym systemie.
      
       Oj, działo się, działo…
      
Wczorajszy dzień był dla członkiń Kongresu Kobiet okazją do podsumowań. Coroczne noworoczne spotkanie, które odbyło się jak zwykle w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, zgromadziło kilkadziesiąt kobiet, wśród których nie zabrakło przedstawicielek elbląskich organizacji i stowarzyszeń, takich jak Amazonki, Centrum Wolontariatu, Fundacja Dlaczego Pomagam czy Uniwersytet III Wieku.
       Ubiegły rok obfitował w wiele wydarzeń, akcji i działań elbląskich kongresowiczek. Początek roku stał pod znakiem licznych szkoleń, w których bardzo chętnie brały udział elbląskie działaczki. W maju kilkadziesiąt elblążanek uczestniczyło w konferencji pt. „Kobiety w polityce dziś i jutro” zorganizowanej przez wicemarszałek Wandę Nowicką w Sejmie RP. Kolejnym wydarzeniem był udział naszych kobiet w czerwcowym Kongresie Kobiet w Warszawie, podczas którego członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet Jadwiga Król szczególnie mocno poruszała problematykę osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Z kolei w lipcu Elbląg odwiedziły warszawianki, założycielki Kongresu Kobiet – Magdalena Środa i Henryka Bochniarz, by wesprzeć startującą w wyborach prezydenckich Elżbietę Gelert. W drugiej połowie roku odbyło się szkolenie na Mazurach, dożynki w Milejewie, regionalny Kongres Kobiet w Elblągu, Mrągowie i Olsztynie oraz wyjazd kongresowiczek do Brukseli na zaproszenie europosłanki Danuty Hübner.
      
       Węzina zaprasza na Regionalny Kongres Kobiet
      

 

Bardzo wiele na rzecz kongresu robią także kobiety z podelbląskich miejscowości. Działające tam liderki podczas spotkania zapewniły, że wiele w ich środowisku się zmieniło, odkąd zaczęły przemawiać w imieniu kobiet, promować je i mówić o ważnych dla nich sprawach.
       – Nie lubię przemawiać, wolę pracować na rzecz mojej gminy, na rzecz mojego stowarzyszenia, na rzecz Kongresu Kobiet – powiedziała liderka Kongresu Kobiet Bożena Lemierska. – Dzięki kongresowi zjednoczyłam w swojej okolicy bardzo wiele kobiet. Dyrygent nie mógłby działać bez swojej orkiestry i instrumentów. Bez pomocy kobiet z mojej okolicy sama nic bym nie zdziałała.
       Przed Bożeną Lemierską wielkie wyzwanie, bowiem kolejny regionalny Kongres Kobiet nie odbędzie się w tym roku w Elblągu, lecz w małej Węzinie. To kolejna okazja, by udowodnić, na jak wiele stać kobiety.
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przeciez wybor miała. Zabezpieczyc sie i nie być w ciąży albo nie zabezpieczyc sie i być.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  26
  Gdziejestzbyszek(2014-01-29)
 • spotkanie wigilijne??!! - wigilia to oczekiwanie na nadchodzące święto; popatrzmy, co nas czeka -29 stycznia dzień męczenników; 31 stycznia międzynarodowy dzień przytulania, 1 lutego rocznica zniesienia niewolnictwa - ciekawe co Panie świętowały. ..
 • .. .kobiety, które tu siedzą tak naprawdę to wręcz przeciwnie " nie siedzą" tylko aktywnie działają na rzecz innych kobiet, dzieci i mężczyzn w swoich środowiskach lokalnych. I to jest piękne! A okazja do spotkania i wymiany doświadczeń może być każda! Chodzi o czas i o miejsce. Dziękujemy pani Eli Gelert i pani Jadzi Król, pani Danusi Tchorowskiej, że są z nami :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  Monikazgrupą(2014-01-29)
 • Błąd autora tekstu, to było spotkanie noworoczne, to czas na podsumowanie działań ubiegłorocznych, ale także plany na rok 2014 r. Wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami sprzyja nawiązywaniu współpracy. Taka była idea spotkania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  kongresmenka(2014-01-29)
 • Też uważam, że to indywidualna decyzja każdej kobiety (straszna, być może najtragiczniejsza w życiu) i to ona będzie żyć z tą decyzją, nikt nie powinien się w trącać, poza psychologiem. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  4
  kobieta1(2014-01-29)
 • Jak można zachwycać się i pisać, że jest to apolityczne/ bzdura totalna. .. .jedna opcja a do tego wspieranie p. Gelert w wyborach to nie polityka????? oszukujecie siebie same i innych, ale nadzieja, że Polki potrafią czytać ze zrozumieniem i widzieć, co widzą a nie co piszą. a tło pikiety anty-aborcyjnej nie może być inne, bo aborcja to zbrodnia, a zbrodnia, to krew!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  15
  pozdromilion(2014-01-29)
 • Dlaczego wtrącają się do usuwania ciąży te kobiety, które mają po jednym dziecku, bo nie stać je na drugie a wiele takich znam. Współczuje bardzo kobietom nie mogącym zajść w ciąże. Tak jak mówi P. Elżbieta Gelert kobieta powinna mieć prawo wyboru i to ona będzie z tym żyć. Część lekarzy błędnie uznaje tab. PO jako środek wczesnoporonny. Tabletka PO powinna być w każdej aptece bez recepty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  5
  -ktoś(2014-01-29)
 • Poczytajcie sobie drogie Panie.www.tokfm.pl
 • A co kogo obchodzi moja D**a i c**ża. WOLNY KRAJ czy niewolnictwo.
 • Nie, no super, a te kobiety, które sa niedojrzałe i z tego powodu nie chcą mieć dziecka, albo są dojrzałe i po prostu nie chcą, to musza urodzić, - niech dziecko będzie kara dla kobiety. Gratuluję szczęśliwego dzieciństwa
 • We francji antykoncepcja dla dziewcząt do 18 stego roku jest bezpłatna. Pigułka następnego dnia, jest w gimnazjum lub liceum wydawana przez pielęgniarkę na życzenie dziewcząt. Aborcja jest tam najbardziej liberalna na świecie. Francja mistrzem europy w narodzinach dzieci. Polska w czołówce narodzin dzieci przez dzieci oraz morderstw nowo narodzonych- Polscy ginekolodzy czasami odmawiają przepisania antykoncepcji awaryjnej zasłaniając się klauzulą sumienia, co nie jest zgodne z prawem. Nasza analiza prawna wskazuje, że klauzula sumienia nie obejmuje wypisywania recept. Farmaceuci jeśli odmawiają realizacji recepty, odmawiają bezprawnie. Apteki w Polsce mają obowiązek sprzedaży wszystkich produktów, które są zarejestrowane !!!
 • A gdy postawiono kwestię: ojciec jest syfilitykiem, matka gruźliczką, mieli już czworo dzieci, z których jedno jest ślepe, drugie umarło przy urodzeniu, trzecie jest głuchonieme, a czwarte gruźliczne. Pojawia się nowa ciąża. Czy radzilibyście ją przerwać? Z pewnością – odpowiedziałoby 95 proc. rodziców. – A więc zabilibyście Beethovena. prawo kobiety do pigułki, prawo kobiety do aborcji. .kobieta powinna miec wybor. .. a prawo dziecka do zycia?? czy to nie jest najwazniejsze prawo czlowieka?dziecko nie ma wyboru, nie ma prawa glosu, nie powstalo z niczego, samo sobie. . kazde dziecko powinno miec szanse jak kiedys my. kazde!!!!
Reklama