UWAGA!

Kruszą kamienie szybko i bezboleśnie

 Elbląg, W nowej pracowni ESWL kamienie nerkowe kruszone są szybko i bezboleśnie
W nowej pracowni ESWL kamienie nerkowe kruszone są szybko i bezboleśnie (fot. Witold Sadowski)

Bezboleśnie, w krótkim czasie, w warunkach ambulatoryjnych kruszone są kamienie nerkowe w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Placówka posiada najnowocześniejszy w rejonie Polski północnej sprzęt, który umożliwia pozbycie się kamieni nawet bardzo małych, 3 - milimetrowych. Skuteczność pierwszego zabiegu jest wysoka, szacowana na 80-90 procent.

W tym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu firma Urologia Centrum utworzyła nowoczesną pracownię kruszenia kamieni nerkowych wyposażoną w litotrypter Modularis Variostar z podwójnym systemem namierzania kamieni w drogach moczowych za pomocą wysokiej klasy USG i RTG. Sprzęt bardzo chwali ordynator Oddziału Urologii dr Jan Meller: - Ten sprzęt jako jedyny spełnia kompleksowo oczekiwania elbląskich urologów, szczególnie ze względu na wysokie bezpieczeństwo, skuteczność rozbicia kamienia w trakcie pierwszego zabiegu, a przede wszystkim możliwość wykonania zabiegu bez konieczności hospitalizowania pacjenta.
       - Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, trwa 30-45 minut i nie musi w nim uczestniczyć anestezjolog – dodaje dr Tomasz Kazik, urolog. – Diagnostyka jest również wykonywana na miejscu. Co ważne, nowoczesny sprzęt pozwala na zlokalizowanie i rozkruszenie kamienia umiejscowionego zarówno w moczowodzie, jak i w nerce, również u osób otyłych.
       Oddział Urologii szpitala wojewódzkiego przyjmuje rocznie ok. 2 700 pacjentów. Lekarze przeprowadzają w tym okresie 2 500 zabiegów. Od 2003 r. przeprowadzili 2 100 tych metodą ESWL (metoda kruszenia kamieni w drogach moczowych za pomocą fali uderzeniowej generowanej zewnątrzustojowo). Jednak poprzednie urządzenie, starszej generacji miało zdecydowanie niższą skuteczność. Obecny system firmy Siemens to urządzenie światowej klasy umożliwiające wykonanie zabiegu w pełni bezboleśnie. Kamień zostaje rozkruszony na różnej wielkości fragmenty, które następnie są wydalane z moczem. Metoda ta charakteryzuje się wysoką skutecznością leczenia szacowaną na 80-90 procent już w trakcie pierwszego zabiegu.
       Do zabiegu w pracowni ESWL pacjentów kwalifikują lekarze urolodzy z NZOZ Urologia Centrum w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Czynią to na podstawie wykonanych wcześniej badań diagnostycznych (urografia, USG układu moczowego). Procedura jest w pełni refundowana przez NFZ.
       Pierwszy zabieg z wykorzystanie nowego sprzętu w odnowionym ośrodku NZOZ Urologia Centrum został przeprowadzony 11 stycznia tego roku. Uroczyste otwarcie pracowni odbyło się dziś (18 stycznia) z udziałem władz szpitala, przedstawicieli  Urologia Centrum oraz magistratu.

 


      


Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama