UWAGA!

„Ksiądz z osiedla” opuszcza Elbląg

 Elbląg, „Ksiądz z osiedla” opuszcza Elbląg
Fot. Karolina Olbryś

Po ponad 5 latach w parafii św. Brata Alberta odchodzi z Elbląga ks. Rafał Główczyński, znany - zwłaszcza dzięki serwisowi YouTube - jako "Ksiądz z osiedla”, a także z działalności stowarzyszenia „Lepszy Elbląg”. Salwatorianin podejmie pracę w parafii niedaleko swojej rodzinnej Warszawy, w Piastowie. Podkreśla, że mimo przenosin nie zamierza porzucać szerzej zakrojonej działalności w internecie.

- To jest część życia. Gdzieś trafiamy, coś w tym miejscu robimy, a potem trzeba iść dalej – tak o zbliżających się zmianach w swoim życiu mówi ks. Rafał. - Takie przenosiny to dla nas, zakonników, naturalny proces. Zwłaszcza, że w Elblągu byłem ponad pół dekady, bo trafiłem tu jeszcze przed święceniami kapłańskimi. Z wielki bólem będę musiał się z tym miastem pożegnać...

Ks. Główczyński podkreśla, że dalej będzie pracował w parafii i jako katecheta.

- Trzeba będzie to wszystko sobie na nowo poukładać – mówi. - Będę w nowym miejscu, gdzie nie znam właściwie nikogo, ale z drugiej strony całkiem blisko mojego rodzinnego miasta, pełnego rodziny, bliskich, znajomych ze studiów – dodaje. - Będzie czas na to, żeby znaleźć ludzi do wspólnego działania, poszukać nowych pomysłów. To, co udało się nam robić z wolontariuszami w Elblągu w ramach stowarzyszenia „Lepszy Elbląg”, chciałbym na jeszcze większą skalę robić w nowym miejscu: stworzyć fundację, która będzie pomagała ludziom i angażowała młodych.

„Lepszy Elbląg” zapewne będzie działać dalej.

- Będzie to zależało od księdza, który przyjdzie na moje miejsce, ale ze wstępnych deklaracji wiem, że powinno to wszystko być kontynuowane, co mnie osobiście bardzo cieszy.

Salwatorianin od dłuższego czasu z pomocą osób świeckich zajmuje się ewangelizacją w internecie. Jako „Ksiądz z osiedla” jest obecny w sieci i różnych mediach społecznościowych, od YouTube'a po TikToka. Z treściami dotyczącymi wiary stara się trafić szczególnie do młodzieży i tych, którym z Kościołem jest z różnych powodów nie po drodze. Nagrał także swoją rapową zwrotkę, gdy został nominowany do akcji wspierającej ochronę zdrowia w Polsce, czyli "Hot16Challenge". Nie bał się w swoich materiałach poruszać trudnych, także z punktu widzenia Kościoła, tematów, jak np. skandale seksualne. 

- Widzę dobre owoce tej działalności. W komentarzach pod filmami są wypowiedzi typu „jestem ateistą ale księdza słucham” albo „mam problem z wiarą, ale dzięki tym nagraniom udaje mi się uporządkować niektóre rzeczy” itp. Ta działalność pomaga mi docierać do osób, których nie ma w parafiach. Zamierzam to kontynuować, bo młodzieży w kościele jest mało, a w internecie cała masa – mówi. Zapowiada, że dalej zamierza wykorzystywać media w swojej działalności.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jestem agnostykiem i nie chodzę do kościoła ale takich księży młodych i nowoczesnych, idących z duchem czasu niewątpliwie w Polsce i w naszym mieście brakuję.
 • To strata dla Elbląga, ogromna strata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  73
  5
  Ferdek.Schichau(2021-06-29)
 • Szkoda. Czas pokaże jakim księdzem będzie jego następca, ale będzie mu trudno utrzymać poziom. A księdzu Rafałowi Elbląg dziękuje!
 • Nie chodze do kina, Bo aktorowie to podejrzna klika, nie chodze do teatru, Bo aktorowie to podejrzana klika, nie chodze do fryzjera I krawca, Bo ten rodzaj profesji to podejrzna klika, nie chodze do kosciola Bo ksieza to podejrzna klika, nie chodze na spotkania polityczne Bo politycy to podejrzna klika, unikam znajomosci z prawnikami, Bo podejrzna klika, nie chodze na demonstracje teczowych, Bo to dla mnie podejrzna klika. Boze jedyny, podejrzna klika rzadzi swiatem. Garbusiarz cyklista
 • Zapewne w "nagrodę"jak to w tej korpo bywa
 • Krzyż na drogę i najlepiej jakby zabrał wszystkich swoich kumpli po fachu i polecieli na księżyc
 • @mge - No i właśnie w tym rzecz - takich "fajnych księży"(i "fajnych"papieży)lubią głównie ateiści i agnostycy, a niekoniecznie katolicy. Wiara ma swoje tradycje, ramy, reguły. Może niech decydują o nich ci, którzy wierzą i widzą w tym wszystkim sens, a nie jacyś mędrcy z zewnątrz, udzielający rad na temat tego, jak powinien działać Kościół, mimo że sami do niego nie chodzą (i raczej nie zależy im na dobru tej instytucji, bo niby z jakiej paki).
 • @Zbyszek 1 - coś się zatarło w, ,trybikach, ,. .. .?
 • @Zbyszek 1 - Ty wogule gdziekolwiek chodzisz biedaku?
 • Agnostykiem się zostaje bo np. widzisz zakłamanie, idotyzmy, często taki agnostyk zna bardziej biblię, prawa kościelne itp. Idąc twoim rozumowaniem, jeśli nie pracujesz w urzędzie miejskim to nie powinieneś dawać rad jak zarządzać miastem. Ta twoja logika dąży do tego że w kościele zostaną tylko księża i zakonnicy - wiernych będzie garstka. Na wzór innych bardziej kumatych Państw. Tępota ludzi widzę jest przeogromna.
 • @Zbyszek 1 - Jesteśmy osaczeni przez układ. .. ?; -)
 • Powodzenia Rafale
Reklama