UWAGA!

Kto będzie potrzebny elbląskim pracodawcom w 2022 roku, a kto nie?

 Elbląg, Kto będzie potrzebny elbląskim pracodawcom w 2022 roku, a kto nie?
fot. pixabay

Między innymi filozofowie, politolodzy, historycy i pracownicy biurowi mają znikome szanse na znalezienie pracy w swoich zawodach w Elblągu. Kto nie będzie miał takich problemów w 2022 roku? Tego możemy się dowiedzieć z opublikowanego w styczniu przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu „Barometru zawodów”.

Informację przygotowali pośrednicy pracy, doradcy zawodowi oraz osoby odpowiedzialne za współpracę z przedsiębiorcami z Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. - Brano pod uwagę informacje pochodzące z bezpośrednich kontaktów pracowników PUP z pracodawcami: plany kadrowe, trudności ze znalezieniem pracowników, poszerzanie czy likwidowanie działalności gospodarczej oraz informacje z prasy lokalnej i te kierowane do PUP dotyczące planowanych zwolnień grupowych. Analizowano czy bezrobotni zarejestrowani w PUP posiadają poszukiwane przez pracodawców kwalifikacje, umiejętności, uprawnienia i pozwolenia. Uwzględniono zaangażowanie ludzi w szarą strefę, ich realne zainteresowanie pracą - czytamy m. in. w „Barometrze zawodów".

W zestawieniu zawody podzielono na trzy grupy: deficytowe, gdzie jest dużo ofert i mało osób spełniających wymagania pracodawcy, zrównoważone, tu liczba ofert jest zbliżona do liczby osób poszukujących zatrudnienia oraz nadwyżkowe, w nich liczba ofert będzie mniejsza w stosunku do liczby osób poszukujących zatrudnienia spełniających wymagania pracodawcy.

Kto według „Barometru zawodów” nie powinien mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia w Elblągu w 2022 roku? PUP wymienia tu między innymi: farmaceutów, fizjoterapeutów, masażystów, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych. Jednak jak podkreśla pani Iza, która jako pielęgniarka pracuje od 20 lat, w tym zawodzie są od dawna wolne wakaty, ponieważ zarabia się niewiele. - Do pracy w zawodzie nie zachęcają pensje. Młodzi ludzie kończą studia pielęgniarskie i rezygnują z wykonywania tego zawodu, albo wykonują go za granicą, ponieważ tam są lepiej opłacani – mówi pani Iza.

Jak wynika z „Barometru zawodów” pracę bez większych problemów znajdą również w Elblągu kosmetyczki, fryzjerzy, lakiernicy samochodowi, robotnicy budowlani czy pracownicy socjalni. Do zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których trudno na elbląskim rynku znaleźć pracę, należą ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy pracownicy administracyjni i biurowi pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej oraz specjaliści administracji publicznej.

- W ubiegłym roku ukończyłam historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Liczyłam się z tym, że nie będzie łatwo mi znaleźć pracę w moim rodzinnym mieście, czyli Elblągu. Zostałam więc w Krakowie, tu problemów z pracą w zawodzie nie mam. Po 3 miesiącach od ukończenia studiów rozpoczęłam staż w jednym z archiwów państwowych, gdy go ukończyłam, dostałam propozycję stałego zatrudnienia. Większe miasto daje inne możliwości i perspektywy – mówi 24 - letnia Magda Kaźmierczak.

W linku znajdziecie całe opracowanie "Barometru zawodów".

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Poziom wiedzy zdechł, odpowiedzialności również, uslugi zeszly na psy, obecnie najlepiej być fryzjerem, kosmetyczką, mieć maly ale wlasny biznes nawet maly sklepik i poszanowanie klientow ! nie pchać sie za psie pieniądze do administracji, papierologii gdzie będą cię mobbingować, wyzywać się za swoje kompleksy, uskuteczniac zlosliwości i bedziesz zdany na szefa z przypadku, tylko wlasny biznesik bez ludzi bez klasy, tolerancji, szacunku nad sobą !
 • Święte słowa! W punkt, brawo!
 • Po co komu dzisiaj Urzędy Pracy, skoro pracy jest sporo a działania rządu powiększyły rzeszę ludzi z zawodu bezrobotnych ?
 • Racja, mialem taki epizodzik, niemilo go wspominam, ale poszedlem po rozum do głowy i dzis wlasny interesik, główna zasada w zyciu nie dać pomiatać sobie byle komu nawet jesli jest szefem bo szefem się bywa a potem zostaje tylko kupa smrodu i niechęć ludzi i smutna starość!
 • Oczywiście, ciężko będzie właścicielowi sklepu spożywczego stworzyć wakat dla filozofa czy politologa. Ale w dobie Internetu człowiek z taką wiedzą też może na tym dość sensownie zarabiać. Takie osoby powinny sobie ZORGANIZOWAĆ warsztat pracy (pierwsze słowo-klucz), następnie skondensować swoją wiedzę w formę ciekawą i łatwo przyswajalną (druga rzecz)i potem próbować to wszystko spieniężać (meritum sprawy). Bo wg mnie nie to jest istotne, kto ma jaki zawód, tylko ile kasy narobi z posiadanej wiedzy. Metkowanie się nazwami zawodu było domeną czasów komuny. Teraz liczy się osiąganie rezultatów. Skoro hajs może robić laska, która mówi ciągle o kosmetykach z Rossmanna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby historyk czy filozof prowadził ciekawy kanał na YT albo sprzedawał swoje ebooki. Mówię to jako przedsiębiorca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  6
  ernest(2022-01-27)
 • Rozumem, że nie tylko ja przeżyłam piekło psychiczne w pracy biurowej. Pracowałam krótko, ale odchorowuję mocno. Pierwszy raz spotkałam się z tak podłymi i bezwzględnymi ludźmi, którzy myśląc o sobie nie cofną się przed niczym. Kosić konkurencje wygrywając innych. Wykaż się swoją wiedzą, umiejętnościami a nie donosicielstwem i zniekształcaniem prawdy. Za marne grosze jeden drugiemu oczy wydrapie. Spokojnie nawet tego nie zauważysz przy tym słodkim uśmiechu. I to rozczarowanie, że żyłam sobie naiwnie wierząc, że w człowieku człowiek jest. I
 • RobertKoliński Miasto prywatne, miasto upadłe - 33 lata styropianowej smuty i oligarchicznego wyzysku zrobiły z Elbląga miasto Trzeciego Świata, gdzie dobrze żyją tylko kombinatorzy, totumfaccy władzy i burżuazyjni złodzieje, a cała reszta może za.. za miskę ryżu, lub ewakuować się np. do UK. Władze - przez 3 dekady - które do takiego stanu doprowadziły, powinny moim zdaniem stanąć przed Trybunałem. Najlepiej - ludowym. #SocRev Hashtagi: #styropiany, #jelity, #patologia, #upadek, #slupy
 • RobertKoliński Cenzura.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  10
  RobertKoliński(2022-01-27)
 • filozofowie bo są zbyt kumaci i nie dadza sie wydoic za ochlapy
 • ci co podejmą się zadania przetrwania za 2 koła miesięcznie. AHA - i w ten charytatywny sposób będą udzielali się na rzecz JAKŻE NOWYCH elbląskich korporacji ulokowanych na modrzewinie które udały się tam celem ucieczki przed podatkami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  1
  kolega fcisły(2022-01-27)
 • Zawsze warto być człowiekiem Choć tak łatwo zejść na psy!
 • W tym mieście nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.
Reklama