UWAGA!

Teraz ja - Kto egzekwuje przepisy o zakazie palenia w miejscach publicznych?

Jaki stosunek do przepisów prawnych mają Polacy, widać to najlepiej na naszych polskich drogach. Jakie ma to przełożenie na bezpieczeństwo, ilość wypadków, ilość ofiar śmiertelnych itd., można praktycznie po każdym weekendzie długim czy krótkim dowiedzieć się w statystykach policyjnych publikowanych we wszystkich możliwych mediach. W tym przypadku ma jednak kto egzekwować przepisy.

Dziś jednak chciałam zając się tematem, który jednym nie przeszkadza, a inni z kolei wyrażają swoją zdecydowaną dezaprobatę. Chodzi o zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych.
       Bardzo dużą popularnością cieszą się „palarnie” usytuowane tuż przy wejściu do elbląskich centrów handlowych. W każdym z nich, bez względu na to, do którego się udamy, właściciele lub zarządcy budynków zadbali szczególnie o to, aby palący mogli się zrelaksować przy tzw. „puszczaniu dymka”, ustawiając im popielniczki. Tymczasem znam co najmniej dwa przepisy prawne, zakazujących takich praktyk oraz sugerujących rozwiązania tego problemu.
       Pierwszy z nich do Konstytucja RP, w której jest coś napisane o dyskryminacji (także obywateli niepalących papierosów) oraz wspomniane wcześniej przepisy dotyczące zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych, a w szczególności w miejscach, w których na wdychanie dymu papierosowego narażeni są niepalący.
       Średnia bowiem jest to przyjemność, kiedy wchodzi się z całą rodziną do centrum handlowego, a tuż przed jego wejściem palący wydychają dym z papierosa wprost w twarz moją i moich dzieci, narażając nas na tzw. „bierne palenie”. Ma to w szczególności miejsce przed Centrum Handlowym „Ogrody”, gdzie przy wietrznej pogodzie dym z papierosów czuć jest już w holu budynku. Natomiast każdy z wchodzących lub wychodzących, jak już wspomniałam, chce czy nie chce musi wdychać nie dla wszystkich przyjemną woń spalonego tytoniu.
       Skoro potrafiono sobie poradzić jakoś z respektowaniem przepisów przez właścicieli lokali na Starym Mieście, gdzie co niektórym trudno sobie wyobrazić „piwo bez dymu z papierosa”, to dlaczego nie można sobie z tym poradzić przy galeriach handlowych? Zarówno właściciele czy zarządcy budynków, i jak i sami „palacze” nie widzą chyba w tym nic złego, że łamią przepisy prawne – jedni zezwalając w miejscu publicznym na takie praktyki, ustawiając popielniczki, a drudzy mając w głębokim poważaniu niepalących oraz, co wydaje się gorsze, dzieci. Wystarczy przecież zapewnić palącym odpowiednio przygotowane miejsca, tzw. palarnie izolujące dym z papierosów od miejsc publicznych lub inne rozwiązania, do najbardziej brutalnego, wprowadzenia całkowitego zakazu palenia papierosów na terenie obiektu.
       Z tego miejsca chciałam Wam czytelnicy zadać dwa pytania (w szczególności tym niepalącym):
       1. Jaki jest wasz stosunek do obecnych „palarni” przed wejściami do galerii handlowych?
       2. Kto egzekwuje przepisy o zakazie palenia papierosów w miejscach, w których narażone na wdychanie dymu z papierosów są osoby niepalące oraz dzieci? Straż miejska? Policja? I jakie mają możliwości interwencji?
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
1.9 11 39

A moim zdaniem...

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W Elblągu nie ma Galerii Handlowych a jeśli szanowna autorka ma na myśli PORTO 55 to przecież tam można palić do woli :) BO TAM NIC NIE MA :) 0
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ybedyufdis(2012-05-13)
 • Jak coś mi się nie podoba to tam nie chodzę i tyle bojkotuj sobie te miejsca!Bzdura, że dymu jest tyle, że czuć go w galeriach handlowych!Sztuczny problem wymyślony przez mającą racje osobę, że palenie szkodzi i pewnie rzuciła ten nałóg nie dawno i teraz walczyć będzie zacietrzewieniem z innymi jeszcze palącymi!Bez pozdrowień dla autora!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  judegang(2012-05-13)
 • Jestem osobą niepalącą. Uważam, ze jesteś kolejną 'przewrażliwioną mamusią', której wszystko się należy i która nie zgadza się na żadne kompromisy, bo ona jest najważniejsza i jej bachorek. Przecież to jest całkowicie normalne- praktycznie wszędzie nie pali się w budynkach, tylko przed nimi. Już nie popadajmy w paranoję w tym, że ktoś przejdzie obok i jak mu zawieje to -ojejku- poczuje zapach szluga. Na wspomnianej przez Ciebie starówce też przeciez pali się zaraz przed wejściami do lokali. Zabronić palic zupełnie. .. hmmm na początku artykułu wspominasz coś o przepisach drogowych, że nie są przestrzegane. A nie są, bo często są oderwane zupełnie od rzeczywistości. Wprowadzenie zbyt rygorystycznych i nieżyciowych zasad dot. palenia spowoduje, że wszyscy będą mięli je w bardzo głębokim poważaniu. A palarnie? hmm. .. czemu akurat w Elblągu mieliby sobie zawracać głowę i przeznaczać maskę kasy na palarnie z prawdziwego zdarzenia skoro nigdzie się takich nie robi? Bo nie przypominam sobie centrum handlowego nigdzie w Polsce, czy za granicą żeby takie cuda posiadało- ja nie spotkałem.
 • Szacowna Pani Redaktor powołując się na akty prawne ma obowiązek ich przedstawienia. To zwykłe wylanie frustracji Autorki, co jest zrozumiałe, bo problem palenia jest, ale artykuł na łamach Portelu ma charakter publikacji i stawia problem bardzo ogólnikowo, na zasadzie wszyscy wiemy, ale pytaniem jest, co faktycznie wiemy? Odpowiadając na zapach dymu tytoniowego odczuwalny w dużej odległości, warto zwrócić uwagę, że zapachy prezentowanych perfum na korytarzach komunikacyjnych wywołują uczulenia, to taka sama dyskryminacja obywateli równych(?) wobec Ustawy Zasadniczej i inny rodzajowo zapach, bo wywołujący alergię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  _student_(2012-05-13)
 • Tu akurat sie zgodze z autorka. stoja tacy - przed wejsciem i smrodza na calego - niewazne gdzie - galerie czy inne porta - bez przesady - ja czuje sie dyskryminowany bo musze wciagac ten smrod. to on szkodzi - a nie ja wiec to palacz musi sobie znalezc miejsce zeby mi nie smierdzialo. Skoro wybral takie zycie jego sprawa to teraz niech innym da zyc normalnie. tak jest tez w pociagach. -JEST CALKOWITY ZAKAZ i co? przechodzi obsluga pociagu obak takiego i nic. I tak jest EC, IC, PR. Wola sie nie narażać na dyskusje wiec udaja ze nie widza. Takie cos jest niedopuszczalne w krajach zachodnich - zakaz - to rzecz święta !!!!! - tylko w Polsce jak jest zakaz - to znaczy ze moge cos zakombinowac i bedzie git. Czemu jak Polak pojedzie na zachod - to albo ma stale problemy z prawem(jak nie przestrzega) albo palacz np przestaje byc palaczem????! A w Polsce jest przyzwolenie na tego typu dzialanie - i nie ma potepienia przez spoleczenstwo a wrecz jest potepienie tego co smie zworcic uwage na łamanie prawa. Jesli na znaku na drodze jest napisane 40 km/h - wszyscy ale to wszyscy jada 90-100 - bo jest przyzwolenie na to. Dla Niemca jak w Polsce by pisalo 20 km/h - pojedzie 19 km/h - wiem bo za takim jechalem z Elblaga az do Poznania. Nie złamał zakazu ani razu !!!!! No starczy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  wkurzony nie palacz(2012-05-13)
 • Odp pyt. 1 Mi to osobiście zwisa. Odp. pyt. 2 Wymienieni mogą tudzież sanepid. Wogóle to tu jest rada na ten problem. allegro.pl
 • Do wkurzony nie palacz jak wiesz wszyscy mamy TVN turbo, a tam z policją jeździ dziennikarz z kamerą i widziałem tych twoich Niemców, we Włoszech kierowca jak na rowerze wskazuje, że skręca, bryt-ole jak przyjadą na kontynent, to piją wszędzie i zakazy mają gdzieś, wszystkie!Nie siejcie bzdur człowieku, mi ten dym nie przeszkadza, bo zwykle stoi góra pięć osób i czy oni są w stanie dmuchać komuś w twarz i zadymić całe centrum handlowe!Pytanie do osoby, która napisała ten artykuł, czy napisała pismo do zarządcy Centrum Ogrody chyba DTZ z prośbą lub propozycją, aby o 15metrów przesunąć śmietnisko-popielniczki i tam wyznaczyć miejsce palenia, jest tam ochrona, która na polecenie właściciela wymogła by respektowanie ustalonych zasad!Pewnie wylać żale w necie, niech ktoś za mnie to zrobi i kto dmucha dymem komuś w twarz w drzwiach wejścia no bzdura na resorach i tyle!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  judegang(2012-05-13)
 • Do autora a kto respektuje przepisy o handlu psami i rozmnażaniu na portalu pełno ogłoszeń sprzedam psa pies pokryje suczke itp mysle że i portal łamie przepisy zamieszczając takie ogłoszenia potrafia usuwac ogłoszenia niewygodne im więc i tych byc nie powinno ale wniosek jeden jest kasa za ogłoszenia nie patrza że łamia też przepisy takie mamy prawo
 • Kup se maske i chodż w masce pgaz Palenie to żaden problem Moja czarna tulipana straciła piękny kwiat to jest problema.
 • Twoja czarna tulipana straciła kwiat bo za duzo palisz papierosów palisz jak parowóz a kwiaty tego nie lubią a ja proponuje Ci palic w masce duzo mnie wydasz i przeżuc się na mocniejsze krótsze cierpienia bedziesz mieć
 • droga autorko. Jeżeli wypisujesz takie rzeczy, to chyba nigdy nie miałaś do czynienia z prawdziwym palaczem, który musi, naprawde musi zapalić. Dla nich karą już jest samo wyjście przed lokal na papieroska, zwłaszcza w zimie. Mnie nie przeszkadza dym papierosowy, jeżeli oczywiście nikt mi z premedytacją nie dmucha nim w twarz. Nie musisz mi podawać przykładów jaki to papieros jest zły, że rak, że śmierdzi. A jak przeszkadza dziecku, to nie przyprowadzaj dzieciaka do pubu tylko idź z nim do mc donalda. Tam nikt nie pali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  verbena(2012-05-13)
 • do judegang: ja jechałem za Niemcem-Niemcem a nie za Polsklm-Niemcem. Polski Niemiec to jest najgorsza świnia jaka ziemia nosi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wkurzony nie palący(2012-05-13)
Reklama