UWAGA!

Kto ma pszczoły, ten ma miód

 
Elbląg, Tajemnice pszczół beda odkrywać elbląscy uczniowie
Tajemnice pszczół beda odkrywać elbląscy uczniowie (fot. Michał Skroboszewski, arch portEl.pl)

Ule przy szkołach – czemu nie? Taki plan mają elbląscy pszczelarze, którzy chcą zainteresować swoją pracą najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Jak zapewniają: pszczoły są bezpieczne i krzywdy nikomu nie zrobią.

Skąd się bierze miód? Jak żyją i co robią pszczoły? Tego będą mogli dowiedzieć się najmłodsi mieszkańcy naszego miasta podczas warsztatów, które przeprowadzą elbląscy pszczelarze dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych i „starszaków” z przedszkola.
       - Chcemy pokazać „życie pszczół”. Pokazać dzieciom jak ul wygląda w środku, w jaki sposób powstaje miód i co oprócz niego „produkują” pszczoły – mówił Andrzej Kosacki, jeden z elbląskich pszczelarzy.
       Pszczelarze planują przeprowadzić warsztaty w maju i w czerwcu w swoich pasiekach. Dodatkową atrakcją dla dzieci z pewnością będzie możliwość przebrania się w strój pszczelarza. W planach jest także postawienie domków dla pszczół przy kilku elbląskich placówkach edukacyjnych.
       - Przy których dokładnie, to będzie wiadomo po rozmowach z miejskimi urzędnikami. Muszą być zachowane zarówno względy bezpieczeństwa jak i względy pożytkowe, tak aby pszczoły miały gdzie pracować – mówi Andrzej Kosacki.
       Jak zapewnia pszczelarz ustawienie uli przy szkołach nie spowoduje wzrostu zagrożenia dla uczniów. Niejako „przy okazji” zwiększy się bioróżnorodność Elbląga. Obecnie w naszym mieście jest ok. 10 pasiek zlokalizowanych głównie na obrzeżach miasta.
       Obecnie projekt jest na etapie podpisywania umowy pomiędzy urzędem miejskim w Elblągu, a elbląskim kołem terenowym Związku Pszczelarzy. Miasto dofinansuje inicjatywę kwotą 10 tys. zł, w ramach której zostanie kupionych pięć uli, 10 kompletów odzieży ochronnej dla dzieci, 35 matek miodnych, które mają odbudować populację pszczół w Elblągu. Dodatkowo zostaną wydrukowane kalendarze i będą przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych oraz starszych przedszkolaków. Pszczelarze chcą tez wybudować trzy domki dla pszczół samotnic, które docelowo mają przekształcić się kolonie owadów zapylających w mieście. Ciekawostką jest fakt, że pszczoła samotnica nie posiada żądła, jest więc bardziej „bezpieczna” dla ludzi.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama