UWAGA!

Leki na odchudzanie z sybutraminą wycofane ze sprzedaży

 Elbląg, Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze powinni zaprzestać przepisywania, a farmaceuci wydawania szkodliwych leków
Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze powinni zaprzestać przepisywania, a farmaceuci wydawania szkodliwych leków (fot. AD)

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła zawieszenie pozwoleń na sprzedaż sybutraminy, składnika popularnych leków wspomagających odchudzanie. Substancja ta występuje m.in. w popularnym w Polsce leku o nazwie Meridia. Zażywanie specyfików zawierające sybutraminę może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Apteki powinny wycofać preparat ze sprzedaży.

Z analiz przeprowadzonych przez Europejską Agencję Leków wynika, że leki zawierające sybutraminę mogą zaburzać krążenie, zwiększać ryzyko doznania udaru mózgu czy zawału serca. Leki stosowane u pacjentów cierpiących na otyłość zawierające sybutraminę zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej pod nazwami: Afibon, Ectiva, Lindaxa, Meissa, Meridia, Minimacin, Minimectil, Obesan, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Redoxade, Reductil, Zelixa i Zelium.
       Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze powinni zaprzestać przepisywania, a farmaceuci wydawania leków. Pacjenci przyjmujący obecnie sybutraminę powinni w najbliższym czasie udać się na wizytę u lekarza, aby omówić z nim alternatywne metody odchudzania.
      
       Co to jest sybutramina?
      
Sybutramina jest „inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny” (SNRI). Działa poprzez powstrzymanie wchłonięcia z powrotem przez komórkę nerwową mózgu neuroprzekaźników 5-hydroxytryptaminy (serotoniny) oraz noradrenaliny. Neuroprzekaźniki są związkami chemicznymi, które umożliwiają komórkom nerwowym przekazywanie informacji. Poprzez zablokowanie ich wchłaniania, sybutramina zwiększa ilość tych neuroprzekaźników w mózgu. Leki zawierające sybutraminę są stosowane do leczenia otyłości. Zwiększony poziom neuroprzekaźników w mózgu pomaga pacjentom odczuwać większą sytość po posiłku i pomaga w zmniejszeniu ilości przyjmowanego pokarmu. Są one stosowane, wraz z dietą i ćwiczeniami, u osób otyłych o wskaźniku masy ciała (BMI) wyższym lub równym 30 kg/m2 oraz u pacjentów z nadwagą (z BMI wyższym lub równym 27 kg/m2). Preparaty są dostępne w postaci kapsułek zawierających 10 mg lub 15 mg sybutraminy, pod nazwą handlową Meridia, Reductil itd. (lista powyżej), oraz jako leki generyczne.
      
       Źródło: Ministerstwo Zdrowia
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • I bardzo dobrze
  • To niemożliwe, przecież na stronach sprzedawców jest napisane, sybutramina SYBUTRAMINA[1] posiada cechy idealnego leku stosowanego w terapii otyłości: - redukcja masy ciała o co najmniej 5% - utrzymanie obniżonej masy ciała w długotrwałych obserwacjach - korzystny wpływ na współistniejące z otyłością zaburzenia metaboliczne - w pełni poznany mechanizm działania - dobra tolerancja, rzadko występujące i przemijające działania niepożądane - brak odległych powikłań związanych z zastosowaniem leku. Agencja do Spraw Żywności i Leków (FDA) uznała stosowanie sybutraminy jako bezpieczną i skuteczną metodę leczenia otyłości
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    lekofil(2010-02-05)
  • rzeczywiście skuteczna. .. na śmierć M.
  • powinna byc sprzedawana bo ludzie otyli sa narazeni na jeszcze wiecej skutkow ubocznych z powodu swojej nadwagi a ten lek to dla nich szansa powrotu do normalnej wagi. .. jestem jedną z tych którym pomogla merida i nie bylo zadnych skutków ubocznych!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    IZABELA 23(2010-02-06)
  • Dziwne. Dopiero co w ulotkach wprowadzili poprawkę co do długości bezpiecznego okresu stosowania; z 1 roku zmieniono na 2 lata. Jest to zdaje się jedyny skuteczny lek na odchudzanie dostępny w Europie. Tzn. był dostępny. Niedobrze.
  • mogę stwierdzić bo stosowałam ja i moje koleżanki tem specyfik. napewno bardzo był zmniejszony apetyt i to b. dużo, stosowałam ni e cały m-c, ale u mnie wystąpiły skutki uboczne w postacji grzybicy. Zaprzestałam i znów wróciłam a nawet do więkrzych gabarytów. ja nie stosuję żadnej diety i ne stosowałam. Wiem to moja głupota ale nie potraię. .. .. Koleżanki stosowły dłużej :występowły tzw. nerwacje, kołatania serca. skok ciśnienia i po zaprzestaniu również przytyły mimo stosowania diety. chętnie zastosuję dobry środek na odchudznie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    annnaa(2010-02-08)
  • Jeszcze nie wszystko sprawdziłam a tu już wycofane. i jak ja schudnę!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    annnaa(2010-02-08)
  • Witam, stosowałam zelixa15 i bardzo ubolewam nad tym, ze lek ktory pomogł wielu pacjentom został wycofany. .. Probowałam zastąpic go innymi lekami ale bez skutecznie wrecz przeciwnie juz po miesiacu przytyłam 6 kg. pozdrawiam.
  • @elko - Używałem tego srodka, w sensie zyntexu i odradzam, nie ma po co ryzykowac własnego zdrowia. U mnie były tylko negatywne następstwa. Dlatego teraz korzystam z kaplanexu i dzięki temu zrzuciłem 9 kilogramów w miesiąc.
Reklama