UWAGA!

Licealiści wybrali Osobowość Regionu

  Elbląg, Licealiści wybrali Osobowość Regionu
(fot. Adrian Popielarczyk, I LO)

Juliusz Marek, właściciel elbląskiej telewizji Truso TV, został wybrany dzisiaj Osobowością Roku przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Tytuł odbierze podczas kwietniowej gali.

- Projekt Osobowość Regionu uczy młode pokolenie, że nie należy żyć wyłącznie dla osobistego szczęścia. Rozwija on świadomość społeczną młodych ludzi, wskazując, że interes osobisty a nawet życie muszą być poświęcone dobru wspólnemu i innym ludziom. Dotychczasowi laureaci pełnili różne funkcje, ale łączy ich jeden wspólny mianownik: Poświęcili swoje życie służbie społecznej – mówiła Anna Daczkowska, inicjatorka projektu, przed prezentacją nominowanych w tegorocznej edycji programu.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu tytuł Osobowości Regionu przyznali w tym roku Juliuszowi Markowi, właścicielowi Truso TV, pasjonatowi historii miasta, który w 2013 roku za pracę na rzecz rozwoju wolnych mediów w Polsce został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do tytułu w 11. edycji programu byli nominowani również Marlena Szwemińska, pedagog specjalny, laureatka nagrody "Wolontariusz Powiatu Elbląskiego" w 2017 r., zajmująca się działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych oraz animacją życia kulturalnego w Oleśnie, a także Michał Tatarek, przez wiele lat zaangażowany na polu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i uzależnieniom alkoholowym i narkotykowym, odznaczony m.in Złotym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz walki z alkoholizmem.

- Inicjatywa uczy młodzież m.in. samorządności, choćby przez te wybory, które się dzisiaj odbyły. Młodzi ludzie dowiadują się, jakie osobowości mamy w regionie i co one do niego wnoszą, a są to przeróżne osoby, bo byli wśród nich przedsiębiorcy, ludzie kultury czy też nauczyciele – mówi Anna Luiza Górecka, zastępca dyrektora I LO. - Najpierw uczniowie szukają osób, które mogłyby zostać nominowane do tytułu osobowości regionu, następnie przygotowują o nich prezentacje, jednak w taki sposób, by zainteresowani nie wiedzieli o nominacji, gdyż dowiadują się o niej dopiero po wyłonieniu zwycięzcy. Stąd uczniowie zdobywają informacje o nominowanych z mediów społecznościowych lub od innych osób.

  Elbląg, Juliusz Marek
Juliusz Marek (fot. nadesłana)

- Jestem za tym, aby promować ludzi z naszego miasta. Po dzisiejszych wyborach mam większą wiedzę o osobowach działających społecznie w naszym regionie. Przygotowanie takiego wydarzenia nie jest proste, zaczęliśmy dużo wcześniej, wiele czasu poświęciliśmy na przygotowanie prezentacji – mówi Jędrzej Hoppe, uczeń II klasy o profilu matematyczno-fizycznym.

- Ten projekt może pokazać młodym ludziom, którzy dopiero decydują, co chcą robić w życiu, że warto skupiać się nie tylko na sobie, ale dbać także o dobro innych – twierdzi Karina Lewandowska, uczennica II klasy na profilu biologiczno-chemicznym, również zaangażowana w realizację tegorocznej edycji projektu.

Program Osobowość Regionu jest realizowany od 2004 r. Pierwotnie był organizowany w Szkole Podstawowej nr 14, a od 2014 r. w jego przygotowanie zaangażowani są uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. 23 kwietnia 2020 r. o godz. 12 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się uroczysta gala podsumowująca tegoroczną edycję projektu. Anna Daczkowska podkreśla, że każda tego rodzaju uroczystość ma swój wyjątkowy, dostosowany do sylwetki laureata scenariusz, dlatego już teraz wraz ze swoimi młodymi współpracownikami rozpoczyna przygotowania.

- Sporo pracy przed nami, ale bardzo się z tego cieszę - mówi koordynatorka i pomysłodawczyni inicjatywy.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jest wielu ciekawszych ludzi. .. .. no ale kużden ma swego lulawego. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  nikt21(2019-11-29)
 • a skad ten pan mial pieniazki pod koniec komuny zeby telewizje zalozyc?
 • W tego typu plebiscytach zawsze pojawią się pytanie czemu on, ona, a nie ten, ta. To norma, więc nie ma co się kusić o jakieś dziwne, krytyczne opinie. Przykład z ostatniej akcji wyboru najlepszego piłkarza w historii polskiego futbolu; dominuje Lewandowski, a ze starszej generacji Boniek, a przecież byli inni wybitni piłkarze jak Lubański, Deyna, Cieślik, Brychczy, Lentner, Pohl, Wilimowski, Kuchar, Szołtysik, Szymkowiak, Oślizło, Szarmach, Lato i wielu, wielu innych. A wybór jednego z nich zawsze spowoduje takie czy inne zarzuty. I tak jest zawsze przy tego typu ankietach.
 • Dziennikarze lokalni zarabiają teraz mniej niż kasjerki w marketach i zawód ten dawno przestał być dla kogokolwiek magnesem. Zostają takie małe chwile radości, wyróżnienia, czasem jakaś samorządowa impreza do poprowadzenia aby dorobić do pensji, jakaś nagroda za całokształt. Jak telewizja pana Marka splajtuje zostanie na kartach historii jak twórca tych spotkań wspominkowych o starym Elblągu za to mu się najbardziej nagroda należy. To dobra rzecz co robi dla podtrzymania lokalnej tożsamości.
 • dlaczego tylko te nieuki z pierfszego licjelum wybieraly ?;((( it's so sad
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  8
  Halyna.(2019-11-30)
 • To wspaniały i bardzo sprawiedliwy wybór. Pan Juliusz jest niezwykłym człowiekiem, pasjonatem historii naszego miasta i regionu. Cechuje Go wielka pasja w tym co robi. Mało dzisiaj takich ludzi , którzy szczególnie w branży medialnej są tak jak Pan Juliusz oddani sprawom innych, ludzi porządnych i bardzo inteligentnych. Brawo Panie Juliuszu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  biernatka(2019-11-30)
Reklama