UWAGA!

Mediatorzy w akcji

Elbląg, Może tak idealnie po mediacjach nie będzie, ale warto próbować się dogadać.
Może tak idealnie po mediacjach nie będzie, ale warto próbować się dogadać.

Mediator, jako osoba neutralna, zarządzająca sprawą konfliktową, powinien być bezstronny i godzien zaufania. Celem jego pracy nie powinno być ustalenie, kto ma rację, ale wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony sporu. Jutro (15 października) wszyscy mediatorzy obchodzą swoje święto. Elbląscy – służąc pomocą współmieszkańcom.

Czym są mediacje
      
Mediacja to dobrowolny i poufny proces mający na celu przy udziale osoby neutralnej (mediatora) pomoc stronom w osiągnięciu porozumienia. Każda mediacja kieruje się określonymi zasadami, są to: dobrowolność, bezstronność, neutralność, akceptowalność, poufność, profesjonalizm, bezinteresowność oraz szacunek dla obu stron.
       Etapy prawidłowo prowadzonej mediacji zakładają: nawiązanie kontaktu ze stronami, wybór strategii mediacji, zbieranie i analizę informacji, sporządzenie szczegółowego planu mediacji, budowanie zaufania i współpracy, rozpoczęcie sesji mediacyjnej, zdefiniowanie spraw i ustalenie planu, odkrywanie ukrytych interesów, generowanie opcji rozwiązań, ocenę możliwości rozwiązań, przetarg końcowy i wreszcie – osiągnięcie formalnego porozumienia.
       W przypadku postępowania karnego dodatkowym celem mediacji jest naprawa wyrządzonej szkody.
       Ponadto ugody zawarte przy udziale mediatora w sprawach karnych i nieletnich mogą być brane pod uwagę przez sądy przy orzekaniu, ale sędziowie nie są związani ich postanowieniami. W wypadku spraw cywilnych, gospodarczych i rodzinnych, wymagane jest zatwierdzenie ugody przez sąd, który może odmówić zatwierdzenia ugody tylko w wypadku, gdy jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
       Warto wiedzieć, że mediator nie ma władzy podejmowania decyzji merytorycznych. Jego celem jest pomoc zwaśnionym stronom w dobrowolnym osiągnięciu ich własnego, wzajemnie akceptowanego porozumienia w spornych kwestiach.
      
       Jutro odpowiedzą na pytania
       Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Mediatora, który przypada 15 października, tego dnia w godz. 13-17 w sali numer 300 Urzędu Miasta mediatorzy Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej we współpracy z lokalnym samorządem oraz partnerami pozarządowymi będą opowiadać na pytania mieszkańców Elbląga na temat mediacji.
       Celem spotkania jest przybliżenie mieszkańcom mediacji jako pokojowej metody rozwiązywania konfliktów. Mediatorzy oraz zaproszeni goście odpowiedzą między innymi na pytania, w jakich sprawach możliwa jest mediacja, jakie obowiązują procedury, do kogo należy się zwrócić oraz jakie są efekty skutecznie przeprowadzonej mediacji.
       Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.
       Inicjatywa zostanie zrealizowana we współpracy z Urzędem Miasta oraz partnerami pozarządowymi.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Próbowałem załatwić sprawe, ale, niestety SĄ DO NICZEGO, ble-ble-ble, na nic takie gadanie. Żadnej mocy prawnej, koszty niewysokie, ale i żadnych skutków. REMIS
  • Homik, a coś ty próbował załatwić? Tego się nie załatwia. To ty musisz dojść do porozumienia. Do mediacji trzeba dorosnąć. Mediują strony, widocznie nie byłeś gotowy, albo ciągle nie wiesz o co chodzi. Ja mam akurat dobre doświadczenia.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    po mediacji(2009-10-15)
Reklama