UWAGA!

Miasto ludzi młodych?

Elbląg, Miasto ludzi młodych?
(fot. AD)

Elbląg jest miastem ludzi młodych – udowadniał wiceprezydent Artur Zieliński. – Trudno jest przekonać urzędników, żeby wysłuchali młodych ludzi – mówił Paweł Kulasiewicz podczas regionalnej debaty pod hasłem „Małe Kroki – Wielki Postęp”, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu.

– Najczęściej, gdy młody człowiek przychodzi do urzędu, to jest traktowany po macoszemu. Stąd narodził się pomysł zgromadzenia tych dwóch grup, by dać im miejsce, czas na dyskusję, by mogli skonfrontować swoje poglądy. To jest pierwsze takie działanie w Elblągu – wyjaśnia Paweł Kulasiewicz ze Stowarzyszenia Elbląg Europa.
      
       Aktywnym być, ciekawie żyć
      
Spotkanie dotyczące aktywności młodych ludzi w polityce było również okazją do zaprezentowania szerokiego wachlarza organizacji pozarządowych, działających w promieniu ok. 120 km od Elbląga.
       Podczas spotkania licealiści, studenci, absolwenci, a także harcerze opowiadali o swoich projektach. Wśród najciekawszych propozycji dla młodych, aktywnych ludzi znalazł się wyjazd za granicę na wolontariat w dowolnie wybrany zakątek świata. Na wolontariat europejski mogą wybrać się osoby w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat, ale również 16- i 17-latkowie – za zgodą rodziców. Wyjazdy są planowane na dłuższy czas, tzn. od 6 do 12 miesięcy, ale równie dobrze mogą trwać krócej, w zależności od potrzeb wolontariusza. A co najważniejsze, nie dokładamy do tego ani złotówki. Na EVS można pojechać tylko raz w życiu i wcale nie musimy znać języka, bo na miejscu prowadzone są kursy językowe. Natomiast praca polega na pomocy przy projektach. Osoby zainteresowane tym pomysłem mogą zgłaszać chęć uczestnictwa drogą elektroniczną na adres: kasia.jazgarska@elblageuropa.pl.
      
       Miejsce inicjatyw pozytywnych
      
Kolejną propozycją dla młodych ludzi jest magiczne miejsce zwane Kaczym Bagnem, gdzie można realizować ciekawe pomysły. To baza do organizowania różnego typu warsztatów: szczudlarskich, teatralnych, kuglarskich, gry na afrykańskich bębnach, garncarskich, artystycznych, kabaretowych, alpinistycznych, integracyjnych, pierwszej pomocy, łuczniczych, komunikacji interpersonalnej, a nawet pieczenia chleba. A oprócz tego organizowane są pokazy tańca z ogniem, clownady na szczudłach oraz spektakle plenerowe.
       Kacze Bagno powstało z pasji i dla pasji, żeby ludzie mogli rozwijać swoje zainteresowania. I trudno aż uwierzyć, że to wszystko zaczęło się od starej stodoły...
      
       Zwiedzaj Polskę za darmo!
      
Program „Projektor – wolontariat studencki” daje tę szansę studentom, ale również absolwentom uczelni. Wystarczy mieć pomysł na zajęcia dla dzieci z małych miejscowości. Jak dotychczas odbyły się zajęcia teatralne, rzeźbiarskie, sportowe, plastyczne, a także różnego rodzaju warsztaty z fotografii otworkowej. Jednym słowem, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Cel jest prosty – dotrzeć do dzieci i młodzieży z małych miejscowości z aktywnością i wiedzą studentów, ale przede wszystkim zarażać swoją pasją.
       Wyjazdy odbywają się przez cały rok szkolny, ale również w okresie wakacji i ferii. W ramach programu grupy 2- i 3-osobowe mogą organizować zajęcia cykliczne lub jednorazowe.
       Warto wiedzieć, że gwarantowany jest całkowity zwrot kosztów przejazdów bez względu na środek lokomocji. Program zapewnia również nocleg w szkole, wyżywienie, a także zwrot za materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć.
      
       Nie lubimy się nudzić
      
Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej „UL” z Morąga to największa niespodzianka w przeglądzie III sektora, gdyż członkowie, pomimo młodego wieku, pokazali, że chcieć to móc. Uczestnicy klubu organizują zajęcia taneczne, językowe, multimedialne (obróbka zdjęć, kręcenie filmów, tworzenie stron www), warsztaty dziennikarskie, tańca z ogniem, a nawet imprezy urodzinowe. Ponadto grupa organizuje wyjazdy do Kaczego Bagna, kina, na kolonie, biwaki, na basen, a także zwiedzanie stacji telewizyjnych.
      

 


       Po prezentacji III sektora w naszym regionie uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach w czterech grupach tematycznych: uczestnictwo w życiu publicznym, rynek pracy dla młodych osób, edukacja nieformalna oraz sport i zdrowie.
      
       Elbląg, miasto ludzi młodych?
      
Gośćmi spotkania byli wiceprezydent Elbląga Artur Zieliński i członek Zarządu Województwa Grzegorz Nowaczyk.
       – Elbląg jest miastem ludzi młodych – powiedział podczas spotkania Artur Zieliński. Na poparcie tej tezy wiceprezydent zasypał zgromadzonych danymi statystycznymi dotyczącymi szkolnictwa w naszym mieście, mówił o 21 tysiącach uczniów i 10 tysiącach studentów.
       – Fajnie, że w Elblągu są ludzie, którym chce się coś robić – mówił Grzegorz Nowaczyk. – Jest to niezwykle ważne, aby uniknąć tego, co dotyka znaczną część mojego pokolenia, czegoś, co nazywa się „wycofaniem społecznym”. To jest takie zjawisko, w którym ludzie żyją tylko na bardzo krótkim i przewidywalnym dystansie pomiędzy pracą a domem, domem a pracą. Brak aktywności społecznej, brak chęci zaangażowania w sprawy społeczne, zorientowania się, co się w Elblągu dzieje – wszystko to charakteryzuje znaczną część mojego pokolenia. Zróbcie wszystko, żeby ten syndrom nie dotknął waszego pokolenia!
      
       Debaty regionalne pod hasłem „Małe Kroki – Wielki Postęp” mają formę cykliczną i odbywają się w województwach warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i łódzkim. Na końcu odbędzie się debata ogólnopolska, podsumowująca wszystkie spotkania.
      
      

Agnieszka Jasionowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • hahaah!!!!!elblag jest miastem starszych ludzi i mi tu kitu niec wciskać.
 • No kulasiewiczowi to juz dawno powinni podziękować. Co ten bojażliwy teoretyk zrobił?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prusy Wschodnie(2010-03-29)
 • dobre, poprawili mi humor :)
 • Młody czy stary? to nie ważne! Jak pierdoła to i młodość na nic! Nie o to chodzi kto ile ma lat, ale ile ma chęci do działania ! Nasza polska specjalność: podcinanie skrzydeł nie zanikła w Elblągu, jak i w pozostałych miejscach. .. .a i cwaniactwo co nieco się rozpleniło. Brak szacunku do rzetelnie wykonywanej pracy! Tak- tak, nauka to też praca. Można skończyć szkołę wyższą i być kompletnym. .. .ignorantem. Potrzebny model współpracy młodych i tych nieco starszych z wzajemnym szacunkiem dla doświadczenia i młodzieńczego zapału. Miasto nie jest stracone dla przyszłości! Co nieco się jednak uchowało i ma się dobrze. Popracujmy nad integracja pokoleniową. Popatrzcie na babcie i dziadków, przecież oni tyle potrafią i podpowiedzą. A młodość tym w wieku starszoharcerskim może pomóc w spojrzeniu na to co mamy w około. Jakaś wyprawa do Ostrobrzegu, Kadyn, z kiełbaskami na rowerach, konno. .. . to tak na poczatek!
 • Młodzi jak tylko mogą, bo nawet dla starszych ludzi z doświadzczeniem nie ma pracy - uciekają z tego miasta !Niestety nie udało się stworzyć perspektyw temu miastu, a szkoda.
 • .. .. urojenia, brednie. .. .. świadczy o tym rynek nieruchomości w Elblągu !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  -patriota-(2010-03-29)
 • Przyrost naturalny w elblagu jest zerowy, tylko czekać aż będzie rodziło sie mniej niż umierało. Koniec Elbląga nie jest bliski, ale juz sie rozpoczął jakiś czas temu, kto może ucieka z miasta bez perspektyw
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wal_dam(2010-03-29)
 • Elblag miastem mloidych ludzi? ciekawe tylko czem uci mlodzi ludzie maja zamknieta droge do pracy w UM, gdzie wymaga sie 3-5 letniego "doswiadczenia w pracy w jednoistkach samorzadowych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-03-29)
 • Podziękujmy niebiesko -czerwonej bandzie hipokrytów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA(2010-03-29)
 • W ogóle jak można mieć odwagę w tej kryzysowej sytuacji na rynku pracy w Elblągu, głosić takie hasła!
 • I znowu na zdjęciu jest pan Nowaczyk. .. ., a może ma sobowtór? Gość podobno pełni jakieś funkcje w Zarządzie Województwa - czyli pracuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  teodor(2010-03-29)
 • Co to znaczy w Urzędzie po macoszemu - obywatel ma swoje prawa pisać skargi do Słoniny niech odpowiada one są notowane to i rankingach będzie klapa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z polski(2010-03-29)
Reklama