UWAGA!

Michał Missan: Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność

 Elbląg, Michał Missan: Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność
fot.Michał Skroboszewski

27 września 1939r. Powołano Służbę Zwycięstwu Polsce – pierwszą organizację konspiracyjną w czasie II wojny światowej. Dziś to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, który w Elblągu uczczono okolicznościowymi uroczystościami. Zobacz zdjęcia.

27 września 1939 r. Ostatnie oddziały regularnego Wojska Polskiego walczą w kampanii wrześniowej z wojskami niemieckimi i sowieckimi. Wiadomo już, że wojna obronna jest przegrana, ale nie oznacza to końca walk.

W Warszawie generał Juliusz Rómmel powołał pierwszą konspiracyjną organizację – Służbę Zwycięstwu Polski. Jej dowódcą został generał Michał Karaszewicz – Tokarzewski.

Dziś 27 września to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W Elblągu, przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się okolicznościowe uroczystości.

- Takie zorganizowanie się społeczeństwa było adekwatną odpowiedzią do działań władz okupacyjnych. Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym okupowanym kraju – mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga na uroczystościach. - Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom polskiego państwa podziemnego i naszą wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze w czasie II wojny światowej mogliśmy mówić o Polsce walczącej.

- Pamięć o bohaterach przetrwała w ludzkich sercach, a wartości, którymi się kierowali były przekazywane z pokolenia na pokolenie – dodał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego w liście odczytanym przez Edwarda Pietrulewicza, dyrektora Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Służba Zwycięstwu Polsce rozkazem Naczelnego Wodza została 13 listopada 1939 r. przekształcona w Związek Walki Zbrojnej.

Kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożyły władze miasta, organizacje polityczne i społeczne.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama