UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Michał Missan: Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność

 
Elbląg, Michał Missan: Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność
fot.Michał Skroboszewski

27 września 1939r. Powołano Służbę Zwycięstwu Polsce – pierwszą organizację konspiracyjną w czasie II wojny światowej. Dziś to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, który w Elblągu uczczono okolicznościowymi uroczystościami. Zobacz zdjęcia.

27 września 1939 r. Ostatnie oddziały regularnego Wojska Polskiego walczą w kampanii wrześniowej z wojskami niemieckimi i sowieckimi. Wiadomo już, że wojna obronna jest przegrana, ale nie oznacza to końca walk.

W Warszawie generał Juliusz Rómmel powołał pierwszą konspiracyjną organizację – Służbę Zwycięstwu Polski. Jej dowódcą został generał Michał Karaszewicz – Tokarzewski.

Dziś 27 września to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W Elblągu, przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się okolicznościowe uroczystości.

- Takie zorganizowanie się społeczeństwa było adekwatną odpowiedzią do działań władz okupacyjnych. Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym okupowanym kraju – mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga na uroczystościach. - Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom polskiego państwa podziemnego i naszą wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze w czasie II wojny światowej mogliśmy mówić o Polsce walczącej.

- Pamięć o bohaterach przetrwała w ludzkich sercach, a wartości, którymi się kierowali były przekazywane z pokolenia na pokolenie – dodał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego w liście odczytanym przez Edwarda Pietrulewicza, dyrektora Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Służba Zwycięstwu Polsce rozkazem Naczelnego Wodza została 13 listopada 1939 r. przekształcona w Związek Walki Zbrojnej.

Kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożyły władze miasta, organizacje polityczne i społeczne.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama