UWAGA!

Nadchodzi czas kobiet

 
Elbląg, Nadchodzi czas kobiet

Nic o nas bez nas – brzmi stare przysłowie. A jednak nadal to najczęściej mężczyźni decydują nadal o naszym losie i ustalają nasze prawa. Dzieje się tak dlatego, że kobiety ciągle są mało aktywne w polityce, czy tej lokalnej, czy też ogólnopolskiej. Czas najwyższy to zmienić. Chciałabym rozpocząć otwartą dyskusję na temat pozycji kobiet w polskiej polityce oraz zastanowić się wspólnie, dlaczego tak niewiele kobiet decyduje się na czynny udział w życiu społecznym miasta, regionu czy kraju.

Kiedy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówi w swoim przemówieniu o godności kobiety, zastanawiam się, dlaczego o tym nie mówi któraś z posłanek PiS? Dlaczego kobiety zajmują tak mało miejsca w naszej polityce? Dlaczego tylko za granicą możemy oglądać kobiety na najwyższych stanowiskach publicznych? Odpowiedź wydaje się dość oczywista – ponieważ kobiety nie głosują na kobiety! Naprawdę, nie wymagam tego od mężczyzn – choć byłoby miło.
       Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nadal pokutuje takie przeświadczenie, że miejscem kobiety jest dom, a nie sala obrad Rady Miejskiej czy Parlamentu? Dajemy się nabrać na stereotyp wskazujący, że polityka jest domeną mężczyzn. I tym samym oddajemy mężczyznom decyzję o naszym losie.
       Obserwuję jednak od jakiegoś czasu wzrost świadomości kobiet w naszym społeczeństwie. Kobiet, które zrzucają kuchenny fartuch i zakładają rozmaite stowarzyszenia i ruchy społeczne. Identyfikuję się z działaniami Kongresu Kobiet. Uważam bowiem, że w tym momencie nam, kobietom potrzebna jest silna reprezentacja naszych interesów w polskim społeczeństwie. Nie jestem za tym, aby kobiety tworzyły osobne, własne partie, ale aby były doceniane przez męską część istniejących ugrupowań politycznych. A przynajmniej, aby były traktowane na równi.
       Wybory samorządowe w Elblągu pokazały, że kobieta może dostać największą ilość głosów wśród kandydatów na radnych. Może uzyskać większe poparcie niż mężczyźni. Swoim zaufaniem obdarzyło mnie ponad 1200 wyborców. Jednak proszę spojrzeć na skład 25-osobowej Rady Miejskiej w Elblągu. Oprócz mnie jest jeszcze Maria Kosecka, Halina Sałata i Agnieszka Kondraczuk. Tylko cztery kobiety. Reszta kandydatek na radne, a było ich niemało na listach, nie dostały się do Rady. Czy nie miały pomysłu na swoją kampanię? Wątpię. Raczej już z góry było wiadome, że mają tylko wspierać kandydatów z czołowych miejsc list. Bo w polskiej polityce nadal pierwsze miejsca na listach wyborczych dostają głównie mężczyźni.
       Dlatego nam, kobietom, tak ciężko jest przebić się do głosu w polskiej polityce. Dlatego, co uważam za rozwiązanie pośrednie, potrzebujemy parytetów na listach wyborczych. Jednak parytetu uczciwie rozwiązanego, który daje nam, kobietom, możliwość zajęcia także czołowych miejsc na listach wyborczych. Nie zrobimy jednak niczego, jeśli same wyborczynie nie będą obdarzały – nas, kobiet – swoim zaufaniem i nie będą na nas glosowały.
       Jeśli tak się będzie działo, nadal o godności i szacunku dla kobiet będą przemawiali mężczyźni – szefowie, prezesi partii czy ministrowie. My zaś będziemy to oglądały w kuchni na ekranie telewizora.
       Na koniec, pod rozwagę, pozostawiam kilka danych liczbowych. Kobiety w Polsce to 52 proc. społeczeństwa. Kobiety w Polsce zarabiają o 30 proc. mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku. Kobiety stanowią tylko 20 proc. posłów w polskim Sejmie, natomiast wykonują 80 proc. wszystkich prac domowych.
      
Elżbieta Gelert, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czas odwołać ze stanowiska obecnego prezydenta Elbląga .Podaję sposób jak to zrobić zgodnie z prawem : e-prawnik.pl Powód ?Mija 7 miesięcy a nie zrobił NIC by byt Elblążan się polepszył ,wręcz przeciwnie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florekPJN(2011-07-13)
 • jeśli pierwszym podswiadomym całkowicie marzeniem jest spełnienie sie biologiczne ----- wiekszosc rzeczy odsuwa sie na plan dalszy tylko niektóre kobiety maj chec i parcie na bycie - na politykowanie - na lamanaie standartów etycznych --- choć czasami startujac do takiej polityki, chocby jaok radna -- czesto nie wiedza co c zyni i czyni ł np partner -- znam przypadki kiedy juz na stanowisku eksponowanym- kandydatka nie wie ---ze maz prowadzi nielegalna działanosc- nie płaci swojego i pracowniczego zusu -- naciaga potencjalnych inwestorów - mamiac ich i szybkim terminem skonczenia dzieła -- mimo ze ma kilka pootwieranych inwestycaj /żadna nie skonczona/i o zgrozo taz kandydatka w swoim porgramie -- miedzy innymi tutaj na portalu el głosiła teksty jak pomóc prywatnej inicjatywie --- pytanie w czym ? w okradaniu ludzi z płacy? skladek--? szczesciem jest iz nie dostała sie do rady -- bo szef parti miałby niezły orzech do zgryzienia gdyby takowe brudy wypłyneły na wierzch--- ale generalnie zycze PANIOM aby było ich wiecej wszedzie --w radzie, w polityce. w stowarzyszeniach. organizacajch rzadowych jak i poza -- tylko musza pamietac --powinny byc kryształowo czyste ZRESZTA FACECI ROWNIEZiiitylko że rzeczywistosc jak POLSKA długai szeroka -- ma sie zdaje nijak do tego co by sie chcialo
 • Może dlatego przemawiał Jarosław Kaczyński, ponieważ jest. .. prezesem? :D Z przyjemnością rzuciłabym pracę i zajęła domem, rodziną, ale niestety naszej rodziny nie stać na taki luksus.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niepostępowa(2011-07-13)
 • Proszę podać nam źródła, z których czerpała Pani dane procentowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ta co wyżej(2011-07-13)
 • Ale co będąc dyrektorem szpitala, w radzie miasta i bog wie co jeszcze, za malo zarabiam czy ze ma za malo zajec ? Bo oco chodzi ? xD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pytajnikk(2011-07-13)
 • kobiety we Włoszech za to, że zajmują się dziećmi w domu dostają pensję i w ten sposób staż pracy im się liczy, poza tym u nas wciąż "lepiej" płacić 5-6 tys. za dziecko w domu dziecka niż dać rodzinie zastępczej 2,5 tys - dopóki nie zmieni się myślenie i przepisy, będzie stereotypowo J.
 • A miało być inaczej w Elblągu !!!!
 • a jak moze byc lepiej kiedy to miasto kolesi- ludzie ze stanowis phcja sie i bywaja wszedzie na wszelki wypadek-- bywajac jest sie znanym -- ja cie wojewodda albo marszałek odwoła --kolezka krzywdy nieda ci zrobi ---to własnie taki okres zmian na stanowiskach w elblagu ldatego wymysla sie takie dyrdymały typu wiecejkobiet tu tam --wazne ze by zaistnec --to pote cie krzywda nie spotka a jesli juz to i tak na 6 miesieczne zwolnienie PARANOJA
 • a jak moze byc lepiej kiedy to miasto kolesi- ludzie ze stanowis phcja sie i bywaja wszedzie na wszelki wypadek-- bywajac jest sie znanym -- ja cie wojewodda albo marszałek odwoła --kolezka krzywdy nieda ci zrobi ---to własnie taki okres zmian na stanowiskach w elblagu ldatego wymysla sie takie dyrdymały typu wiecejkobiet tu tam --wazne ze by zaistnec --to pote cie krzywda nie spotka a jesli juz to i tak na 6 miesieczne zwolnienie PARANOJA
 • no nie wiem czy te wiatraki to dobry pomysł
 • Czy Pani Gelert uważa że parytety powinny dotyczyć tylko kobiet? A co z ludźmi którzy są rudzi, czarni, niscy, grubi, łysi, garbaci itd ? Tylko czy to będzie jeszcze demokracja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ???? !!!!(2011-07-13)
 • skonczone 56 lat--ale wyglad -niewazne - nie nalezy publicznie pokazywac bielizny--jej koloru ---to określa czasami preferncje -lub wskazuje na brak czasu --kiedy sie tyle stanowisk piastuje - zrozumiałe ale dla byłych senatorów RP niewybaczalne
Reklama