UWAGA!

Nie dla cyrku w Elblągu?

 
Elbląg, Przeciwnicy cyrkowych atrakcji przekonują: zwierzęta się tam męczą
Przeciwnicy cyrkowych atrakcji przekonują: zwierzęta się tam męczą

Czy do Elbląga nie zawita już cyrk, w którym występują żywe zwierzęta? Takiej decyzji od władz miasta domaga się grupa skupiona wokół facebookowych Elbląskich Pogaduszek. Trwa zbieranie podpisów pod petycją, która zostanie przedłożona Radzie Miejskiej.

„Przedstawienia cyrkowe z udziałem żywych zwierząt są rozrywką niemoralną i spotykającą się obecnie z coraz szerszym potępieniem ze strony świadomych obywateli. Zwierzęta w nich uczestniczące zmuszane są do zachowań sprzecznych z ich naturą. Zwierzęta dzikie, które w podobnych przedsięwzięciach uczestniczą, są wyrywane ze swojego naturalnego środowiska i zmuszane do spędzenia całego życia w niewoli, często poddawane brutalnym i okrutnym metodom tresury.” - czytamy w petycji, pod którą można podpisać się w Internecie.
       - Cyrków z udziałem żywych zwierząt nie wpuszczają już Słupsk, Biała Podlaska i Dębica. Chcemy, aby Elbląg dołączył do tych miast – mówi Nel Cybulska, pomysłodawczyni akcji.
       Elblążanie chcą zebrać jak najwięcej podpisów do końca listopada, a następnie przedstawić deklarację Radzie Miejskiej.
       - Mamy nadzieję, że w Radzie zbierze się większość, która uchwali stosowną deklarację - dodaje Nel Cybulska. - To będzie taki symboliczny gest.
       Zamieszczenie petycji w Internecie powoduje, że podpisują się pod nią osoby z całej Polski. Aby petycja elblążan weszła w życie, radni muszą uchwalić odpowiednie prawo. W Słupsku nie wpuszczono cyrku na mocy rozporządzenia prezydenta. W Łodzi uchwalono zakaz dzierżawienia cyrkom terenów miejskich. W związku z tym cyrki dzierżawią tereny od prywatnych właścicieli.
       - Tego się obawiam. Pieniądze z dzierżawy wpływają do budżetu instytucji miejskich – mówi Nel Cybulska.
       Protesty przeciwko cyrkom mają miejsce w różnych miastach Polski. Protestujący domagają się przedstawień bez udziału zwierząt.
       - Zwierzęta w cyrku nie mają wolności, ale – zauważa Mirosław Złotowicz, właściciel jednego z cyrków, który co roku przyjeżdża do Elbląga –  psy i wielbłądy również niemal nie występują na wolności. Tygrysy i lwy z kolei są w naturze zagrożone wyginięciem. Jeden strzał do lwa w naturalnym środowisku kosztuje ok. 150 tys. zł. A lwy w naszym cyrku żyją 15 – 20 lat, na wolności 5 – 6 - kończy.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie chcesz nie idź, ale nie zabieraj takiej możliwości innym. .. Paru "pajaców" się zbierze napisze jakąś petycje żeby się tylko pokazać społecznie, a później 90% miasta pokrzywdzone bo nie maja żadnej możliwość by dzieciom swoim zapewnić inną atrakcję niż granie w sobotnie popołudnie na konsoli lub chodzenie bez celu po galerii.
 • szkoda dzikich zwierząt. .. .niby żyją dłużej w niewoli ale co to za życie?? Lepiej żyć krótko a według swojej natury. Jestem przeciwna tresurze dzikich zwierząt. Do tego celu można wykorzystać np psy. Oczywiście szkoląc je w sposób humanitarny i traktując je z szacunkiem.
 • Nieduża różnica między tresowanymi zwierzętami i ludźmi np. czekającymi na zielone, by przejść przez pustą jezdnię.
 • Juz widze jak POwcy słuchaja zwykłych ludzi. Buhahahahah
 • A może jeszcze zlikwidujcie ogrody zoologiczne i schroniska dla psów i wszystko niech się wałęsa gdzie chce, będzie to zgodne z naturą nie wspominając o sterylizacji. Ciekawe czy zieloni będąc dziećmi nie chodzili do cyrku?. .. ..
 • A może wsadzimy Twoje dzieci do klatki, przerzycimy je przez płonącą obrecz, parę razy z bata żeby były posluszne i się posmiejemy? Bo najwyraźniej bawią Cię takie praktyki
 • Tak dla cyrkow bez zwierząt - tylko i wyłącznie pokazy ludzkie
 • QWA co to za życie 20 lat w cyrku!!! Dla takiego lwa lepsze 10 dni na wolności niż 10 lat w cyrku!!!
 • Cyrk zawsze był w E-gu, a w nim również zwierzęta i tak powinno zostać !!!!! Ludzie nie czepiajcie się największe, najznamienitsze cyrki świata mają w zwierzęta w ofercie -co nie znaczy że źle je traktują !!!!!
 • Dzikich zwierząt nie można ale już psy nie przeszkadzają? Troszkę hipokryzją zalatuje, zwierzęta dzielimy na "lepsze" i "gorsze" czy jak?;)
 • nie dzielimy na lepsze i gorsze - tylko na te które bardziej związane i oswojone są z człowiekiem.
 • Popieram w pełni. Po co tak maltretować zwierzęta? Powróćmy do starych, dobrych czasów, kiedy w cyrkach pokazywano ludzi z mutacjami i wadami genetycznymi (tzw. "freaków")! TO był prawdziwy cyrk!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  patafjan(2015-10-12)
Reklama