UWAGA!

Nie ma izby dziecka, będą konwoje

 
Elbląg, Policyjna Izba Dziecka w Elblągu to już historia
Policyjna Izba Dziecka w Elblągu to już historia (fot. arch. A)

1 października Policyjna Izba Dziecka w Elblągu przestała istnieć. Funkcjonariusze, którzy w niej pracowali, zasilili teraz inne wydziały, zaś pomieszczenia "po Izbie" przejmie pion zajmujący się przestępczością gospodarczą.

O decyzji Komendanta Głównego Policji zrobiło się głośno już w ubiegłym roku. Ze względów ekonomicznych postanowił on o likwidacji blisko połowy izb dziecka prowadzonych w komendach na terenie całego kraju. W tym także elbląskiej. Rocznie utrzymanie naszej izby dziecka pochłaniało ok. 400 tys. zł. Konwojowanie nieletnich do Gdańska (ok. 65 km w jedną stronę) lub Olsztyna (tu już kilometrów jest znacznie więcej) ma być tańsze. Koszt paliwa (tak wyliczono) to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Według prognoz, takich wyjazdów może być 80-120 rocznie. Izba dziecka nie działa od wtorku (1 października) i póki co, konwojów z nieletnimi nie było.
       Rocznie elbląska izba dziecka przyjmowała 200-300 nieletnich. To ci, którzy weszli w konflikt z prawem (np. kradzieże, wymuszenia, rozboje), dopuścili się czynów karalnych. Także ci, którzy są „na ucieczkach” czy „niepowrotach” ze schronisk, zakładów poprawczych lub młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
       Od 1 października zatrzymani przez policjantów nieletni nie mogą być przewożeni do komendy przy al. Tysiąclecia. Funkcjonariusze, którzy do tej pory zajmowali się nimi trafili do innych wydziałów. Trzech z nich, w tym dawny szef izby dziecka nadkom. Marek Cieślak, zasilili zespół prewencji kryminalnej, który teraz nosi nową nazwę: Zespół Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii.
       Czym się zajmuje?
       - Edukacją – wyjaśnia asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu – która polega na spotkaniach, prelekcjach, konkursach. Głównie chodzi o propagowanie programu Bezpieczny Elbląg, ale także bezpiecznych form zabawy w domu i w szkole. Funkcjonariusze zajmują się także edukacją młodzieży pod kątem odpowiedzialności prawnej.
       Aby lepiej dotrzeć do młodzieży, np. gimnazjalistów policjanci współpracują z elbląskim teatrem. Po spektaklach (np. "My, dzieci z dworca ZOO") prowadzą krótkie dyskusje na temat uzależnienia od narkotyków, alkoholu itp. Funkcjonariusze odwiedzają także uczestników wykładów organizowanych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To z kolei realizacja funkcjonującego od długiego już czasu programu Bezpieczny Senior.
       Zespół to również działalność policjantów w strukturach powołanego przez Prezydenta Elbląga zespołu interdyscyplinarnego mającego przeciwdziałać przemocy w rodzinie.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama