UWAGA!

(Nie tylko) 4 lutego walczymy z rakiem

2016-02-03
Aktualizowany 2016-02-04 08:00
 
Elbląg, (Nie tylko) 4 lutego walczymy z rakiem
fot. nadesłana

4 lutego już od kilkunastu lat na świecie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. A jest z czym walczyć, bo zachorowalność na nowotwory wzrosła w ostatnich latach znacząco, podobnie jak umieralność z tego powodu.

Polskie kobiety najczęściej zapadają na raka piersi, jelita grubego, płuca, macicy i jajnika. U mężczyzn dominują nowotwory płuc, prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego i żołądka.
       Zdaniem specjalistów liczbę zgonów z powodu nowotworów można by zmniejszyć nawet o 40 proc. unikając m.in.: palenia tytoniu, nadwagi i otyłości, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, niskiej aktywności fizycznej czy nadużywania alkoholu. Dużą uwagę zwraca się także na przesiewowe badania profilaktyczne. Powinny je wykonywać zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka: kobiety powyżej 25 lat – badania w kierunku raka szyjki macicy; kobiety powyżej 50 lat – badania w kierunku raka piersi; kobiety i mężczyźni powyżej 50 lat – badania w kierunku raka jelita grubego.
       Tylko w minionym roku w szpitalu wojewódzkim w Elblągu przeprowadzono blisko 18 tys. operacji onkologicznych. To około 15 proc. wszystkich wykonanych przez szpital zabiegów operacyjnych.

 

W Światowym Dniu Walki z Rakiem. w czwartek 4 lutego na I pietrze szpitala wojewódzkiego (w budynku poradni zdrowia) w godz. 8 - 13 rozprowadzane będą ulotki informujące o bezpłatnych badaniach profilaktycznych wykonywanych przez szpital oraz broszury na temat profilaktyki onkologicznej.
      

Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama