UWAGA!

Niektórych do leczenia musi namawiać policja

 Elbląg, Niektórych do leczenia musi namawiać policja
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl)

- W Elblągu obserwujemy wzrost zachorowań na gruźlicę. Niestety, są wśród chorych unikający leczenia. Nie podają nam także nazwisk osób, z którymi mieli kontakt. Czasami kłamią, zaniżając liczbę takich kontaktów. Nie rozumieją, że szkodzą zarówno sobie, jak i innym. Musieliśmy o pomoc poprosić policjantów, aby namawiali takie osoby do podjęcia lub kontynuacji leczenia - mówiła Małgorzata Demidziuk, kierownik sekcji epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu podczas wtorkowego (21 maja) posiedzenia komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych Rady Miejskiej.

Leczenie prawnie regulowane

Szczepienie przeciw gruźlicy, jakie niemal każdy z nas przyjął w pierwszych dniach życia, nie daje niestety całkowitej ochrony przed zachorowaniem. Chroni jednak przed jej ciężkim przebiegiem. W Polsce nie szczepi się przeciw tej chorobie dorosłych, nie ma też rekomendacji co do doszczepiania w późniejszym okresie życia. Ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej nakazują chorym hospitalizację w okresie prątkowania lub nawet podejrzenia o prątkowanie. Pacjent do momentu uznania za wyleczonego musi obowiązkowo poddawać się leczeniu, a osoby, które miały z nim kontakt, zobowiązane są do odbycia badań. Jak podkreślała podczas posiedzenia komisji Małgorzata Demidziuk z elbląskiego Sanepidu, niektórzy z chorych unikają leczenia, mimo że konsekwencje takiego zachowania są poważne zarówno dla nich, jak i dla osób, z którymi mają styczność.

 

Gruźlica powraca

- Obserwujemy w Elblągu wzrost zachorowań na gruźlicę. Nie są to może dziesiątki osób, jednak w ubiegłym roku mieliśmy 9 zachorowań, a do kwietnia 2024 roku mamy już ich 10. Pamiętajmy, że gruźlica może dotyczyć każdego z nas, a jej prątki są odporne na wysychanie i przeżywają w środowisku bardzo długo. Niestety chorzy, oczywiście nie wszyscy, nie chcą nam podawać osób z kontaktu. Dlaczego? Tego nie wiemy. Przecież nie chcemy tym osobom zrobić niczego złego, chcemy skierować je do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci rentgen płuc. Pacjent otrzyma takie zdjęcie i uda się z nim do paradni chorób płuc. Ta będzie monitorowała taką osobę - wyjaśnia Małgorzata Demidziuk.

 

Do leczenia namawia policja

Niektórych chorych do podjęcia leczenia musiała namówić policja. - Musieliśmy zaangażować policjantów. Bardzo dziękujemy im za współpracę, szczególnie dzielnicowym. Nie rozumiemy, dlaczego niektórzy nie chcą się leczyć, jak też podać osób, z którymi mieli kontakt. Dodam, że na gruźlicę można umrzeć, mieliśmy niestety jeden zgon. Niekiedy „opracowanie” jednej gruźlicy zajmuje nam tydzień, a powinno jeden dzień. Opracowanie, czyli wysłanie takiej osoby do lekarza i sprawdzenie, czy ona się tam zgłosiła. Jak to zrobić szybko, jeśli niektóre osoby nie odbierają od nas telefonów? Udajemy się więc do ich miejsca zamieszkania i na przykład okazuje się, że osoba ta zmieniła adres. Pomoc policji okazała się nieoceniona. Niekiedy chorzy nie podają nam wszystkich osób, z którymi mieli kontakt. Było to dziesięć osób, a podają na przykład dwa nazwiska. Apelujemy, aby w ten sposób nie postępować – podkreśla Małgorzata Demidziuk.

 

Bez leczenia, gruźlica może być śmiertelna. Nieleczona czynna choroba zazwyczaj zajmuje płuca, ale może rozprzestrzeniać się na inne narządy wewnętrzne za pośrednictwem układu krwionośnego

daw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wyrwanie korzenia zęba na NFZ to koszmar - zapisali mnie na koniec stycznia 2025.Kto korzysta ze składek na NFZ?
  • może powinni tłumaczyć cyrylicą?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    3
    Opasły Nissan(2024-05-21)
  • Dziś pani przede mną w rejestracji do specjalisty dostała termin na styczeń. Jak to jest że są pieniądze na hulanki przedstawicieli Watykanu na naszej ziemi a brakuje na nasze leczenie?. Mają fundusz kościelny. Nie płacą podatków. Dostają miliardy w postaci dotacji ziem emerytur z budżetu. Ten system powinien być zmieniony całkowicie!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    23
    11
    Syndrom sztokholmski(2024-05-21)
  • Chłop w kolorowej sukience niech się leczy kropidłem. My grzeszni wzorować się mamy na waszej gorącej wierze, czyli na wzorcach z Dąbrowy Górniczej - kto nie ma pokus, ciumków i wielu ciemnych rozpustnych czynnościach.
  • Skąd Józiek ma wiedzieć że ma gruźlicę? Po czym to pozna? Może policjant alkomatem to zbada? niestety, nie ma obowiązkowego RTG płuc co kilka lat jak to za komuny było. Teraz nawet lekarz medycyny pracy, to tylko gadka i pieczęć.
  • @Syndrom sztokholmski - Całkowicie powinny być zmienione zasady finansowania przez NFZ niektórych świadczeń lekarskich. Jeśli prawdą jest, że stomatolog za usunięcie zęba dostaje 35 zł to ja się nie dziwię, że nikt nie chce tego robić skoro jednorazowe zestawy konieczne do tego zabiegu kosztują więcej. Podobnie z obrońcami z urzędu. Za cały proces, za wszystkie czynności iprezentowanid oskarżonego w sądzie, dostaje UWAGA-60 zł.
  • Dostać skierowanie na prześwietlenie płuc, trzeba kłamać inaczej lekarz mówi, że nie ma takiej potrzeby, aby się badać. Do lekarza pulmonologa w Elblągu czeka się około 1,5 roku. Jeśli jesteś chory to możesz nie doczekać wizyty, tak wygląda leczenie w Elblągu Uśmiechnięta Polska, a miało być tak dobrze.
  • Wiem... Ale nie powiem. A co do komentarzy to wcale ksiądz nie ma tak dobrze. Wypłata średnia auta 6 letnie gosposie są niedostępne od 20 do 7 rano. A do wakacji trzeba dopłacać 20%! Jakby parafii nie było stać na 100% refundacji 2mc w roku na mazurach czy Tatrach. Więc się zastanówcie zanim krytykujecie kościół
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    Ministrant(2024-05-22)
  • @Żeby - Człowieku na przeswietlenie płuc czekałem 30 min. A zdjęcie i opis na DvD miałem po 2 dniach. Jakiego Ty masz lekarza?
  • Ci co chcą ale mogą poczekać. Jak to się stało, że z zęba zrobił ci się korzeń na co czekałeś kilka lat?
  • Ale Franek będzie wiedział, nawet jeśli czuje się dobrze raz do roku idzie do lekarza i wykonuje podstawowe badania kontrolne stosowne do wieku, rtg klatki piersiowej raz w roku. No niestety płaskoziemców jest dużo, coraz więcej, nawet szczepień odmawiają.
  • Trzeba wiele wyobraźni, aby to zrozumieć. Zęba leczę 55 lat, czyli za każdym wypadnięciem plomby ubywa masy zęba. Mając 70 lat pozostał tylko korzeń do wyrwania.
Reklama