UWAGA!

Niesprawny autobus dalej nie pojedzie

 Elbląg, Niesprawny autobus dalej nie pojedzie

Organizatorzy wycieczek i innych wyjazdów szkolnych przed wyjazdem zgłaszają na Policję potrzebę kontroli autobusu oraz kierowcy przez policjantów „drogówki”. Czym się przy tym kierują? Zapewne bezpieczeństwem dzieci. Policjant, zgodnie z obowiązującymi przepisami, oprócz trzeźwości kierowcy, kontroluje dokumentację z zakresu transportu drogowego i między innymi czas pracy kierowcy.

Ten ostatni zobowiązany jest przestrzegać norm w zakresie czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynków. Możliwe konsekwencje podróży pojazdem, którym kieruje osoba niewypoczęta są oczywiste. Kontroli podlega również stan techniczny pojazdu, a w przypadku gdy jest niezadowalający, zagraża bezpieczeństwu lub narusza wymagania ochrony środowiska - policjant nie ma prawa dopuścić go do dalszej jazdy.
       - Każde inne działanie byłoby złamaniem prawa – mówi kom. Andrzej Śliwiński z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Policjant z wykonanych czynności sporządza odpowiednią dokumentację, gdzie są opisane przebieg i wyniki kontroli. Dość częstym zjawiskiem są pretensje do policjantów, iż kontrolowany autobus w konsekwencji nie może dalej kontynuować jazdy a wycieczka nie odbywa się wcale lub wyjazd jest znacznie opóźniony, bo przewoźnik musi podstawić inny pojazd.
       - W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy jednak wszystkim organizatorom i rodzicom zależy na bezpieczeństwie – dodaje kom. Andrzej Śliwiński. - Czy też części z nich zależy tylko na obecności Policji dla dopełnienia formalności?
       Wzywając Policję należy liczyć się z możliwymi skutkami kontroli i w taki sposób dobierać przewoźników, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia usterek technicznych w kontrolowanych pojazdach i zabezpieczać się już na etapie ustalania warunków umowy przewozu. Policyjna kontrola ma zapewnić bezpieczeństwo podróżujących i pod takim kątem jest zawsze prowadzona.
      
asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W tym czasie, kiedy sympatyczny policjant patrzy w oponę autobusu, po głównej ulicy Elbląga pędzi naćpany kark swoją beemką z prędkością 128 km/h. Pytanie: gdzie powinien być w tym momencie sympatyczny policjant? a) przy głównej ulicy Elbląga; b) oglądać z zaciekawieniem oponę niczemu niewinnego autobusu. Na marginesie życzę temu, kto wezwał na okoliczność autobusu policję, żeby w tym czasie jego matka staruszka dochodziła do przejścia dla pieszych przy głównej ulicy Elbląga.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    przewoź-nick(2015-05-23)
Reklama