UWAGA!

Nowy zawód - Opiekun Medyczny

Elbląg, Nowy zawód - Opiekun Medyczny

Ministerstwo Zdrowia stworzyło nowy zawód - Opiekun Medyczny. Elbląska Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w roku szkolnym 2008/2009 będzie prowadziła naukę do w tym zawodzie.

W placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju zaczyna być odczuwalny brak pielęgniarek. Zmiana systemu kształcenia w tym zawodzie, związana z likwidacją wydziałów pielęgniarstwa w szkołach policealnych, oraz emigracja pielęgniarek do krajów Unii Europejskiej spowodowała, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie rynku pracy na ich usługi.
     Ministerstwo Zdrowia jako alternatywę dla obecnej, niepokojącej sytuacji postanowiło wprowadzić na rynek pracy nowy zawód - Opiekuna Medycznego. Jednocześnie zapowiedziało, że zatrudnienie w placówkach służby zdrowia znajdzie od razu ponad 50 tysięcy osób.
     Resort zdrowia postanowił, że zdobyte kwalifikacje w tym zawodzie pozwolą na wyręczenie pielęgniarek w podstawowej opiece nad pacjentami. Do ich zadań należeć bowiem będzie wykonywanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych. Opiekunowie medyczni znajdą zatrudnienie w szpitalach, domach pomocy społecznej, a nawet w domach prywatnych.
     Ze względu na dużą odpowiedzialność związaną z wykonywaniem tego zawodu, proces kształcenia musi odbywać się na odpowiednio wysokim poziomie. Nauka zawodu trwać ma rok w szkołach policealnych, gdzie warunkiem przyjęcia jest ukończenie szkoły średniej (matura nie jest wymagana).
     W Elblągu kierunek Opiekuna medycznego znalazł się w ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2007/2008 Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej. Bezpłatna nauka odbywać się będzie w trybie dziennym i zaocznym. Szkoła posiada już wydział Opiekuna w Domu Pomocy Społecznej. Po okresie kształcenia opiekunowie medyczni uzyskają kwalifikacje zawodowe do świadczenia usług pielęgnacyjnych pod nadzorem lekarzy.
     Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej mieści się przy ul. ul. Saperów 14e.
Robert Turlej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama