UWAGA!

Obchody 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. "Prawda jest warunkiem pojednania"

 Elbląg, Żołnierze uczcili pamięć ofiar salwą honorowoą
Żołnierze uczcili pamięć ofiar salwą honorowoą (fot. Julia Nasarzewska)

Dziś (17 września) przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Hołd poległym oddali m.in. przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz kombatanci. Zobacz zdjęcia.

„17 września 1939 roku Związek Radziecki, wypełniając ustalenia traktatu Ribbentrop-Mołotow, wkroczył w granicę II RP. W połowie września Polska armia zaciekle walczyła z nacierającymi wojskami niemieckimi. Warszawa dzielnie się broniła. W tych warunkach wkroczenie ogromnej armii sowieckiej zadało ostateczny cios Polsce i przypieczętowało rozbiór polskich ziem. Propaganda sowiecka mówiła o upadku stolicy, ale działania sowieckie z całą pewnością nie miały charakteru pokojowego czy ochronnego. – przypominał w swoim przemówieniu prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
       Wielu Polaków po agresji ZSRR na nasz kraj czekała śmierć lub zsyłka. Dziś mówimy o nich Sybiracy, których pamięć podczas uroczystości uczczono odśpiewaniem hymnu Sybiraków.

- Agresja Związku Radzieckiego na Polskę znalazła swoje odbicie w brutalnych zbrodniach, jakie zostały dokonane na polskich oficerach i policjantach w Katyniu, Charkowie i Twerze - wspominał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Stojąc dziś przed Krzyżem Katyńskim upamiętniamy bohaterskie postawy tych, którzy przelali swoją krew w obronie niepodległej Polski. Naszą powinnością jest utrzymywanie pamięci o tych mrocznych wydarzeniach historii naszego kraju i szerzenie patriotycznych postaw w kolejnych pokoleniach młodych Polaków.

O popełnianych przez Sowietów zbrodniach wspominał także Czesław Żukowski, prezes oddziału Związku Sybiraków w Elblągu. Tysiące Polaków zostało zagłodzonych w obozach śmierci, w tym dzieci oraz starcy. Zmuszani byli do niewolniczej pracy, często przekraczającej ludzkie siły.

- Właśnie dlatego trzeba wciąż na nowo przypominać obraz dziecka zmarłego z głodu i zimna, obraz matki której zabito syna, obraz żołnierza zabitego strzałem w tył głowy - mówił Czesław Żukowski.
       Krzyż Katyński jest dla Sybiraków symbolem wiary, męczeństwa i zwycięstwa. W hołdzie poległym żołnierze oddali salwy honorowe, a przedstawiciele władz i instytucji złożyli pod krzyżem kwiaty.

- Prawda jest warunkiem pojednania, prawda może być więc najtrwalszym fundamentem pokoju i przyjaźni między narodami. Jeżeli my zapomnimy o milionach zamordowanych, Bóg zapomni o nas - dodał Czesław Żukowski.

Julia Nasarzewska

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Klęska - dzień wolny zróbcie. Klęski mają być świętem w tym chorym kraju. Salwy, musztra. .. brak słów!
 • Beretu jednemu z mundurówki nie wydali :-) Hashtagi: #Aosy21
 • Zaraz zaleje nas fala hejtu i od komunistow, sbekow i innych zaczna wyzywac chociaz to nie ma juz nic z prawda w 2021 roku. .. PiS szczuje Polaka na Polaka.
 • Wszystko juz w tym kraju tak zeszło na psy że nawet świętować się nie chce! Ludziom odbiło, poziom ludzi spadł, zakłamanie, zawiść, nienawiść, brak zasad, etyki w zawodach! Nigdy tak źle nie było!
 • Jak ma być dobrze! Idziesz do sklepu i zwykłe ręczniki papierowe, za które rok temu płaciłem 6,99 zł, kosztują teraz w promocji 19,99 zł - Dziękuję Ci Kaczko!
 • Nie za taką Polskę podzieloną i rozbitą umierali oficerowie wtedy. .. Wtedy to był Bóg, honor i ojczyzna a dziś dojenie państwa na dobre i okradanie na każdym kroku. ..
 • Gwałcili, kradli palili wszystko co napotkali na swojej drodze, tak nam pomogli. A my im cmentarz i pomnik. Czas zlikwidować te miejsce pamięci żołnierzy radzieckich.
 • @J.Stalin - Bo trzeba być człowiekiem na poziomie i uszanować każdych zmarłych - tacy wspaniali kiedyś byliśmy w większości, póki arogancki pis nie dał 500 zł za głosy w wyborach i ci co siedzieli zawsze w domach nie poszli głosować - teraz mamy tego skutki
 • @J.Stalin - Przecież to oni wyzwolili Elbląg spod rak Hitlera i to dzieki Armii Radzieckiej Elbląg jest Polski. Umierali za nasz kraj tak samo jak my Polacy. Zostaw ten cmentarz w spokoju!!!!
 • Swietować mozna wszystko i pamiętać ale nie rozpamiętywać, knuć, zakłamywać i dzielić! I w końcu żyć i pozwolić żyć terazniejszością i przyszloscią !a nie babrać się wiecznie w historii, ktora się nie zmieni i która jak widać mlode pokolenie ma gdzieś bo żeście ją obrzydzili
 • te parszywe kreatury, które w czerwcu opowiedziały się otwarcie i jednogłośnie po stronie ukraińskich ludobójców z OUN - UPA, zbrodniczych kolaborantów Adolfa Hitlera, a przeciwko upamietnienie w Elblągu polskich ofiar banderowskich rezunow, dziś bezczelnie prawią komunały o polskiej ofierze Kresowian, którzy padli ofiara innego sojusznika III Rzeszy, czyli sowietów, którzy w tym samym czasie również gorliwie wspomagali w ludobójstwie Polaków ukraińskich szowinistow z OUN. I te kreatury, nie posiadające żadnych zasad honorowych, ani nawet odrobiny, zwykłej ludzkiej przyzwoitości, pouczaly dziś z głupimi, nadetymi minami, siląc się na powagę, której nie mają innych, o tym jak winien wyglądać Polski patriotyzm, o którym sami nie mają bladego pojęcia. Pytanie, kto wybiera takich pętaków, którym słoma z butów wystaje, a garnitury, w które ich wbito, są dla nich nienaturalnym ubiorem, który uwiera ich w taki sam sposób, jak to, że w ogóle muszą brać udział w uroczystościach, od których najchętniej, tak naprawdę chcieliby trzymać się z daleka, bo wszystko to co robią, czynią z musu, choć tak naprawdę tym gardza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  8
  Jacek Boki(2021-09-17)
 • co to za ręczniki tyle kosztują?
Reklama