UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Obyście nigdy nie musieli walczyć o Polskę

 
Elbląg, Obyście nigdy nie musieli walczyć o Polskę
(fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Tak mówił dzisiaj do młodzieży z elbląskich szkół prof. Piotr Niwiński, jeden z uczestników konferencji „Drogi do niepodległości”, którą w Bibliotece Elbląskiej zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące. Spotkanie cieszyło się sporą frekwencją i można powiedzieć, że zapoczątkowało elbląskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz zdjęcia.

Duża frekwencja zaskoczyła gości konferencji „Drogi do niepodległości”. Na zaproszenie I LO do Biblioteki Elbląskiej przyszli uczniowie kilku elbląskich szkół średnich, którzy wysłuchali najpierw prelekcji historyków m.in. na temat polskiego państwa podziemnego, walk polskich legionów w czasie I wojny światowej oraz obchodów Święta Niepodległości na przestrzeni lat.
       Głównym punktem konferencji był panel dyskusyjny „Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości”. O współczesnych obliczach patriotyzmu dyskutowali prof. Piotr Niwiński, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, dr Piotr Gawryszczak, historyk z Lublina oraz Jacek Bury z Fundacji Niepodległości, którzy organizują m.in. wyjazdy młodzieży do porządkowania polskich cmentarzy na Kresach, a także elblążanie: dr Tomasz Gliniecki i ks. dr Andrzej Kilanowski, popularyzatorzy historii naszego miasta.
       - Nie pamiętacie czasów, gdy Polska nie była krajem wolnym, więc rozumiem, że inaczej też do tego wszystkiego podchodzicie. Ważne jest to, by do naszej historii i współczesności, także patriotyzmu, podchodzić uczciwie – mówił do młodzieży prof. Piotr Niwiński. - Obyście nigdy nie musieli walczyć o Polskę – dodał.

  Elbląg, Obyście nigdy nie musieli walczyć o Polskę
(fot. MS)


       Kogo możemy nazwać patriotą według elbląskiej młodzieży? Większość podczas głosowania za pomocą białych i czerwonych kartek uznała, że to m.in. osoba, która zna polski hymn i szanuje symbole narodowe, uczciwe płaci podatki, uczestniczy w patriotycznych uroczystościach, ma szacunek do innych narodów, bierze udział w wyborach, a także w wolontariacie. A na pewno nie jest patriotą ten, kto wyrzuca nielegalnie śmieci do lasu, nie zawsze też patriotą jest ten, kto nosi patriotyczną odzież, mimo że za taką osobę się uważa.
       - Młodzież jest fantastyczna. Wie, co to jest dobro i zło, zna odcienie wartości, a taką wartością jest patriotyzm. Chcą w Polsce mieszkać, żyć. Być może niektórzy z kraju wyjadą, ale myślę, że mimo to będą ambasadorami Polski, będą kultywować polską tradycję i kulturę – mówiła po zakończeniu konferencji Marzena Kosińska, nauczycielka z I LO, organizatorka konferencji.

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym konferencji
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ciągle o nią walczymy bo takie matoly nią nie rządziły!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 5
  M(2018-04-17)
 • Obawiam się, że ten panel był prowadzony na zasadzie nauki religii. To znaczy, że młodym wmawiano pewne dogmaty tak skonstruowane, aby nie było możliwości poddania niektórych faktów do dyskusji. Zespół, który był w Elblągu w ten sposób prowadził dyskusję w innych miastach. Obecnie historia jest ocenzurowana i pilnuje się, aby nie dopuszczać do niezależnej interpretacji naszych dziejów. Stąd uczniowie nawet z liceów mają problemy z kojarzeniem wydarzeń, do których zamknięto im dostęp. Stąd nic nie wiedzą o sprawie Berg, walkach WP na wale pomorskim w II wojnie czy agenturalnej przeszłości J. Piłsudskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  Metyss(2018-04-17)
 • "duża frekwencja zaskoczyła gości konferencji „Drogi do niepodległości”. Na zaproszenie I LO do Biblioteki Elbląskiej przyszli uczniowie kilku elbląskich szkół średnich" przecież wiadomo że to spęd szkolny, młodzież dłubie w telefonach, a gdy już to nie wypada bo mówi prelegent - nudzi się i myśli o wszystkim tylko nie o temacie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  heniek9(2018-04-17)
 • właśnie teraz muszą walczyć o wyzwolenie z rąk watykanu i pisu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 7
  (2018-04-17)
 • Ja pier. .. e!!! Co za skład. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  Fan_Gargamela(2018-04-17)
 • Wróci donii to mu będziesz paczki wysylac, a teraz poćwicz ta procedurę na stasku bo tylko zupkę mleczna żre
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 4
  (2018-04-17)
 • I o powrót rudego wybawcy jelropy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 6
  (2018-04-17)
 • A było coś o narodzie na "ż"? Po co robić takie spotkania, skoro ma się plany zrobić operację "Most 2" i ściągnąć tu kilka milionów ludzi, których ulubionymi zajęciem jest mordowanie Palestyńczyków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2018-04-17)
 • Ba! Myślą nawet, że pogromu w Jedwabnem dokonali Polacy, chociaż Polacy mieli zginąć w drugiej kolejności. No i Niemcy tym Polakom dali broń.. Tak, napadli na Polskę i dali Polakom broń mówiąc im, że zginą w drugiej kolejności i Polacy postanowili strzelać w niewinne osoby, zamiast w tych Niemców... Logika: poziom Izrael :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2018-04-17)
 • Trzeba walczyć - teraz Polska jest pod zaborem PRL Bis.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2018-04-17)
 • Ta pani Kosińska, to ta była katechetka z podstawówki na Zatorzu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-04-17)
 • Masz rację! Tylko Ruch Narodowy może odzyskać NIEPODLEGŁOŚĆ!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 10
  (2018-04-17)
Reklama