UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Odblaskowy Anioł” przyleciał do Elbląga

Elbląg, Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 otrzymują odblaski od Maćka
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 otrzymują odblaski od Maćka (fot. AD).

Od ponad roku jeździ na rowerze po całej Polsce z przesłaniem „Odblaski ratują życie”, o czym sam się przekonał. Dzisiaj w nocy przyjechał do Elbląga. Maciek Stawinoga ma 26 lat i pochodzi ze Szczecina. Jeszcze rok temu był mechanikiem w warsztacie...

Jedno tragiczne wydarzenie odmieniło jego. Był świadkiem wypadku na przejściu dla pieszych, w którym zginęła dziewczynka.
       – Dlaczego to robię? Bo zginęło dziecko za moimi plecami. Gdybym szedł z tyłu, to prawdopodobnie ja bym zginął, a ona przeżyła. Chodzi o to, żeby było bezpieczniej na polskich drogach. To moja prywatna akcja, dlatego sam zbieram odblaski po różnych firmach ubezpieczeniowych, stacjach benzynowych itp. – mówi.
       Od 13 stycznia 2009 roku jest ciągle w trasie, by rozpowszechniać akcję społeczną na rzecz noszenia elementów odblaskowych, które mogą uratować życie. Dlatego rozdaje odblaski dzieciom i rowerzystom.
       – Jeżdżę po całej Polsce i rozdaję odblaskowe opaski, naklejki i taśmy dla pieszych i rowerzystów poza terenem zabudowanym. Na przykład taką folią odblaskową oklejam rowery. Normalnie taka ścinka odblaskowa „idzie” do wyrzucenia i się marnuje. Zamiast ją wyrzucać, biorę ją od firm, używam i rozdaję innym – na tym to polega – wyjaśnia Maciek Stawinoga.
       Celem tej spontanicznej akcji jest doprowadzenie do sytuacji, że elementy odblaskowe będą obowiązkowe dla wszystkich pieszych i rowerzystów znajdujących się poza terenem zabudowanym, tak jak zapinanie pasów w samochodzie.
       Jak się dowiedzieliśmy w elbląskiej drogówce, aktualnie przepisy nakładają taki obowiązek tylko na dzieci do lat 15 wieczorowo-nocną porą.
       – Potrafiliśmy w Polsce wprowadzić obowiązek noszenia przez narciarzy kasków na stokach, za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat. Równocześnie nie umiemy wprowadzić przepisu o noszeniu odblasków na drodze – dziwi się Maciek. Jak zapowiada, będzie jeździł po kraju do czasu, gdy taki przepis zostanie wprowadzony. Dotychczas odwiedził m.in. Warszawę, Bydgoszcz, Poznań Gdańsk, Rzeszów, Wrocław i Kraków. Obecnie wybiera się do Gdańska, ale awaria roweru przeszkodziła mu w realizacji tego planu.
       – Przyjechał do nas na stację o północy i poprosił, żeby mu pomóc wyładować rower – opowiada Sebastian, pracownik elbląskiej stacji paliw BP. – Na początku nie wiedziałem kompletnie, o co chodzi. Gdy próbowałem podnieść ten rower, to było naprawdę ciężko – we trójkę wyładowaliśmy rower z samochodu, który zabrał go z Małdyt, gdzie miał awarię. Wcześniej słyszałem o tej akcji, bo Maciek już był u nas i prosił o odblaski, więc znamy go z opowieści. Postać dla nas znana, więc przywitaliśmy go ciepło herbatką i posiłkiem. Jak go zobaczyliśmy, wyglądał jak wrak człowieka. Powiedział nam, że nie spał ponad 40 godzin i ledwo się trzyma na nogach.
       Dzięki życzliwości ludzi ze stacji BP i sklepu rowerowego przy ul. Gwiezdnej udało się Maciejowi pokonać te trudności i przygotować się w dalszą trasę.
       – Co myślę na temat tej akcji? Na pewno jest pozytywnie zwariowana. Nie wyobrażam sobie takiego życia, jakie prowadzi Maciek, ale wydaje mi się, że akcja niesie pozytywne przesłanie – wyznaje Sebastian.
       Podczas akcji zorganizowanej w naszym mieście dzieci otrzymywały różne odblaski, a przechodnie nie mogli się nadziwić, że ktoś prywatnie i bezinteresownie prowadzi własną akcję.
       – Każdy odblask jest dla nas cudowny, na szczęście jesteśmy szkołą, która dostaje odblaski z Alstomu i jako pierwszaki też dostaliśmy. Aktualnie dzieci są w czwartej klasie, więc mogły już zgubić odblaski, ale teraz nasze ubytki zostaną uzupełnione – powiedziała nam nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 15 podczas rozdawania dzieciom odblasków.
      

 


       W rozmowie z nami Maciek Stawinoga podkreślał, że taki odblask kosztuje zaledwie 4 zł, a te 4 zł mogą uratować komuś życie. Od ponad roku jego misją stało się uświadamianie innych i przestrzeganie przed niebezpieczeństwem, jakie niosą polskie drogi, na których aż roi się od „niewidzialnych” pieszych i rowerzystów.
      
      
      

Agnieszka Jasionowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama