UWAGA!

Oddaj głos w sprawie Unii

 Elbląg, Oddaj głos w sprawie Unii

W Elblągu, podobnie jak w większych miastach w kraju, członkowie Unii Wolności przeprowadzą prareferendum dotyczące wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Każdy, kto chciałby oddać swój głos na TAK lub NIE może to uczynić dzisiaj w biurze Unii Wolności przy ul. 12 lutego.

Rozmowa z Wiesławem Drożdżyńskim, wiceprzewodniczącym zarządu regionu Unii Wolności na Warmii i Mazurach.
     
     Skąd pomysł, by Unia Wolności przeprowadziła prareferendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej?
     Wiesław Drożdżyński: Unia, we wszystkich rządach, w których uczestniczyła, zawsze bardzo mocno podkreślała fakt, że bardzo ważną i istotną kwestią rozwoju cywilizacyjnego Polski jest integracja z Unią Europejską. Ponieważ nastąpi to już niedługo: w przyszłym roku będziemy w prawdziwym referendum decydowali o naszym wstąpieniu do Wspólnoty, powstał pomysł, by przeprowadzić prareferendum i sprawdzić, czy potwierdzają się sondaże, w których około 2/3 dorosłych Polaków jest za integracją. Chcemy się dowiedzieć, czy te wartości są rzeczywiste.
     
     Czy prareferendum będzie miarodajne?
     W.D.: Nie będzie to badanie statystyczne i zrobione tak, jak to czynią specjalistyczne pracownie badań. Nam nie zależy, by to badanie było aż tak dokładne. Raczej chodzi nam o to, by zwrócić uwagę ludziom, że już niedługo będziemy o tym decydowali. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy mogli się na ten temat wypowiedzieć.
     
     A czy nie sądzi pan, że będzie to referendum nieco pod wpływem pewnej sugestii poparcia dla Unii Europejskiej?
     W.D.: My jesteśmy za, natomiast osoby, które będą chciały zagłosować, mają wolną wolę i mogą powiedzieć również NIE. Pozostawiamy przecież swobodę wyboru, tak jak powinno to być w każdym demokratycznym kraju. Spodziewam się, że przyjdą do nas również przeciwnicy integracji.
     
     Jakiej spodziewa się pan frekwencji? Akcja, przyzna pan, nie jest zbyt rozpropagowana...
     W.D.: To jest fakt, że akcja nie jest być może zbyt rozpropagowana. Nie wiem, ile osób się pojawi i wyrazi swoją opinię.
     
     Co stanie się z wynikami prareferendum?
     W.D.: Wyniki będą znane wieczorem. Najpierw pojadą do Olsztyna, gdzie znajduje się zarząd regionu Unii Wolności, a później zbiorcze zestawienia zostaną przekazane do Warszawy.
     
     A jeżeli frekwencja nie będzie zadowalająca, to czy nie będzie to pewna porażka Unii i całej akcji?
     W.D.: Myślę, że nie. Przecież nie jest to prawdziwe referendum. Jest to pewien sondaż i sprawdzenie pewnej opinii. Chcemy dowiedzieć się, jak wypowiadają się ludzie, których interesuje ta kwestia. To jest tylko zweryfikowanie i sprawdzenie tego, na ile ludzi ta sprawa interesuje i czy jest to dla nich ważne.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czemu nie nagłaśniACIE SPRAWY REFERENDUM? Czemu nie odbywa się na wonym powietrzu? Czemu w centrum nie ma odpowiednich miejsc, żeby każdy mógł wypowiedzieć się: TAK/NIE.? Chyba naprawdę nie zależy Wam, aby duża liczba mieszkańców wypowiedziała się! Zróbcie szeroką akcję!!! Do roboty !!! Ja jestem stanowczo: za NIE przystępowaniem!!! A reszta niech wyjeźdźa stąd jak się nie podoba!!!! przyszli robole !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie!!!(2002-05-07)
 • a ja TAK !!!
 • To Unia Wolności jeszcze istnieje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tadeusz M.(2002-05-07)
 • Jestem bardzo zdziwiony,(o całkowitym braku informacji) że w Elblągu odbywa się referendum unijne. To jest jakaś parodia żebym w tak dużym mieście nie wiedział o takiej akcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  innowierca(2002-05-07)
 • Jak się ktoś pofatyguje do biura to se może oddać głos. BRAWO UWole. Zamiast wyjść z tym na ulicę zamiast zrobić trochę medialnego szumu siedzicie w biurze i czekacie. CZEKAJCIE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  be-bil(2002-05-07)
 • Odczep się gościu! W Elblągu został 1 UW-ol. Jak siedzi na dupie w swoim biurze, to łatwiej go można znaleźć.
 • zaloze sie, ze bedzie wiecej TAK i to bez wzgledu na prawdziwy wynik glosowania.
Reklama