UWAGA!

Odwiedziny leśnych gości

 Elbląg, Odwiedziny leśnych gości
Fot. Czytelnik

Niedawno jeden z naszych Czytelników podzielił się z nami zdjęciem łosi, które spotkał... w okolicach ul. Chrobrego. - Lepiej jest w takiej sytuacji powiadomić odpowiednie służby, które będą wiedziały, jak postępowac w konkretnym przypadku – komentuje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

- Łosie, tak jak wiele innych zwierząt żyjących na wolności, to zwierzęta dzikie – mówi Jan Piotrowski. - Oznacza to, że nie wolno się z nimi w żaden sposób kontaktować, np. karmić, głaskać, wołać czy straszyć, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich reakcji. Zwierzę może inaczej odczytywać nasze intencje. Dlatego gdy zobaczymy na terenie miasta np. łosie, należy skontaktować się z Zarządzaniem Kryzysowym: tam zostanie nam udzielona pomoc - tłumaczy.

Jan Piotrowski podkreśla, że liczba łosi na terenie Nadleśnictwa Elbląg sukcesywnie wzrasta. Jest ich aktualnie ponad setka.

- Jest to gatunek dość mobilny – zaznacza leśnik. - W związku z tym zdarzają się takie sytuacje, że łosie pojawiają się w niespodziewanych miejscach. W tym przypadku, na nieużytkach klępa prawdopodobnie znalazła atrakcyjny pokarm. Jednocześnie nie była zbyt niepokojona, więc poczuła się dość bezpiecznie i dlatego zatrzymała się w okolicach ul. Chrobrego. Trzeba pamiętać, że w świecie zwierząt często jest tak, że matka prowadząca młode potrafi dość zaciekle bronić swojego potomstwa, dlatego tym bardziej nie należy się zanadto zbliżać do takich zwierząt. Lepiej jest w takiej sytuacji powiadomić odpowiednie służby, które będą wiedziały, jak postępować w konkretnym przypadku.

Odwiedziny leśnych zwierząt na miejskich terenach zdarzają się też w znacznie większych aglomeracjach. Wczoraj Dziennik Łódzki informował o stadzie dzików na ulicach tego miasta, dwa dni temu Gazeta Krakowska opisywała wizytę lochy i warchlaków na jednym z placów zabaw. Chociaż dzikie zwierzęta na ulicach miast nie są widokiem częstym, przy spotkaniu z nimi należy mieć się na baczności.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama