UWAGA!

Odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

 Elbląg, Odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności
(fot. Instytut Pamięci Narodowej)

Ośmioro mieszkańców Elbląga i byłego województwa elbląskiego otrzymało odznaczenia z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych. Zobacz zdjęcia i biogramy odznaczonych.

- Krzyże Wolności i Solidarności przywołują i przywracają pamięć o wielu działaczach opozycji antykomunistycznej. Nie są to pierwszoplanowi aktorzy ówczesnej opozycji, ale szeregowi działacze, którzy mieli odwagę przeciwstawiać się komunistycznej władzy, ryzykowali karierą zawodową czy angażowali się w tworzenie NSZZ „Solidarność” w swoim zakładzie. To na ich oddolnej pracy i zaangażowaniu opierała się siła Solidarności. Chcemy przypominać piękną kartę działalności tych osób – mówił tuż przed uroczystością Tadeusz Chmielewski, Przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "S" z 1981 roku, obecnie Prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych i Represjonowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego. – Wnioski do Prezydenta RP o nadanie odznaczeń złożył gdański oddział IPN. Powinniśmy być szczególnie zainteresowani w uhonorowaniu osób z naszego regionu i udaje nam się to skutecznie robić. Mamy już około sto osób, którym za ich zasługi nadano to odznaczenie, w tym pośmiertnie. W ten sposób pokazujemy także jak ważny był nasz region dla opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u – dodał Chmielewski
        W trakcie uroczystości do uhonorowanych i ich najbliższych zwrócił się prezes IPN Jarosław Szarek

– Przed 40 laty kamery największych agencji informacyjnych na całym świecie były skierowane na to miejsce, na Salę BHP, na ludzi, którzy dokonywali w centrum sowieckiego imperium wyłomu. Wyłomu, który doprowadził po latach do upadku komunistycznego systemu. Wśród dzisiejszych wyróżnionych są m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń. To państwo kładliście fundament pod te zmiany, współpracując z KOR, SKS, RMP czy WZZ Wybrzeża i później, po wprowadzeniu stanu wojennego – zwrócił się do odznaczonych prezes IPN. – Nie ma Solidarności bez wartości. To jest przesłanie Sierpnia’80. To jest siła Solidarności. Bo tylko za rzeczywiste wartości można iść do więzień, można ponosić cierpienia, ofiary, które są państwa udziałem - podkreślił dr Jarosław Szarek – Dziedzictwem Solidarności chcemy się dzielić z całym światem, z tymi wszystkimi, którzy walczą o wolność, godność, uczciwość i sprawiedliwość – podsumował prezes IPN

Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:

 

Wacław Bielecki - od 1947 r. mieszkaniec Nowego Stawu, a od 1974 roku Sztumu. Absolwent pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Nowym Stawie. Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Sztumie. W 1980/81 roku redaktor naczelny tygodnika "Sztumska Solidarność", a na przełomie lat 1989/90 członek kolegium redakcyjnego tego czasopisma. W latach 1990 - 1994 roku przewodniczący Rady Miasta i Gminy Sztum.

 

Marek Paweł Bukowski - ur. w 1955 roku w Elblągu, Klubowicz Gazety Polskiej Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego

 

Czesław Skoczeń - ur. w 1950 roku w Lubichowie. W dzień wprowadzenia stanu wojennego rozmieszczał w Elblągu listy osób, które zostały internowane. W trakcie obowiązywania obostrzeń stanu wojennego zajmował się kolportażem prasy bezdebitowej. Swoją działalność opozycyjną związaną z kolportażem nielegalnych wydawnictw na terenie Elbląga kontynuował do roku 1986.

 

Grzegorz Wołoszczak - ur. w 1957 roku w Elblągu. Prowadził aktywną działalność w podziemnych strukturach „Solidarności”, a następnie w „Solidarności Walczącej” w latach 1982-1987. Współpracował z Federacją Młodzieży Walczącej w latach 1984-1987. Zajmował się kolportażem ulotek, książek, znaczków i innych wydawnictw podziemnych na terenie województwa elbląskiego.

 

Dariusz Wódz - ur. w 1963 roku w Kwidzynie, uczeń Technikum Mechanicznego w Elblągu, po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego zaangażował się w działania opozycyjne. 1 maja 1982 r. w Elblągu wziął udział w kontrmanifestacji w stosunku do oficjalnego pochodu, za co został skazany przez sąd na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu.

 

Śp. Michał Maria Chrzanowski - ur. w 1930 roku w Lisich Kątach, był pracownikiem Zakładu Naprawczego Mechanizacji Rolnictwa w Elblągu. Od września 1980 r. został aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność” w ZNMR. Po wprowadzeniu stanu wojennego był współorganizatorem zbiórek pieniężnych dla osób internowanych i ich rodzin przy kościele Bożego Ciała w Elblągu. W latach 1984-1989 działał w ramach Diecezjalnego Komitetu Pomocy Rodzinom Aresztowanych i Internowanych w Olsztynie przy kościele św. Pawła Apostoła w Elblągu. Odznaczenie odebrał jego syn Witold Chrzanowski.

 

Śp. ks. Tadeusz Brandys - ur. w 1936 roku w Zabrzegu, w latach 1982-1986 był kapelanem w Zakładzie Karnym w Braniewie, gdzie przebywało wielu działaczy NSZZ „Solidarność” z Elbląga. Organizował dostarczanie paczek z żywnością i środkami czystości dla osadzonych. Przekazywał informacje o bieżącej sytuacji więźniów ich rodzinom oraz opozycjonistom przebywającym na wolności. Informował osadzonych o sytuacji w kraju, zajmował się również kolportażem ulotek na terenie więzienia.

 

Śp. Barbara Małgorzata Kurek - ur. w 1955 roku w Elblągu. 14 grudnia 1981 r. brała udział w strajku protestacyjnym przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w Zakładach Mechanicznych „Zamech” w Elblągu. Brała udział w wielu demonstracjach na terenie Elbląga. W okresie od lipca 1983 r. do października 1985 r. współpracowała z podziemnymi strukturami „Solidarności” w Elblągu. Od kwietnia 1985 r. zajmowała się kolportażem opozycyjnego „Biuletynu Regionu Elbląskiego „Solidarność”, a od marca 1988 r. do czerwca 1989 r. – „Biuletynu Elbląskiego”.

oprac. red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • podziękowania dla bohaterów
 • No i co mamy dzisiaj?
 • Może ktoś odpowie: Co obecnie dzieje się z zakładami w których pracowali odznaczeni bohaterowie i ich koledzy. A może ktoś przypomni jakie były postulaty i co z nich obecnie zostało. Wszystko aby obalić nie pasujący system. Obecnie biznesmen prezes solidarności z pieskiem w swoich ośrodkach jak to sam mówi. .. .. .Wasze ośrodki.
 • I jeszcze odznaczenia sobie wymyślili. Żenua
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  xfhjfg(2020-09-17)
 • @ja25897 - Dołączam się do podziękowań i żyjącym życzę wszystkiego dobrego.
 • No dobra, a ten za co? "Marek Paweł Bukowski - ur. w 1955 roku w Elblągu, Klubowicz Gazety Polskiej Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego"- tylko za członkostwo, czy ucięło uzasadnienie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  wertyj(2020-09-17)
 • a można wiedzieć za co Marek Bukowski dostał odznaczenie, w Elzamie kierował strażnikami którzy stali na wejściach
 • RobertKoliński @xfhjfg - Zostały rozkradzione, najkrócej mówiąc, lub sprzedane obcemu kapitałowi. A swoją drogą, to styropianowa PiS-komuna bardzo wiernie kopiuje i naśladuje swój peerelowski archetyp, aż się wzruszyłem - "klapa, rąsia, buźka"wiecznie żywe. Tylko zamiast klasycznych goździków dziś róże (czerwone:)w modzie, stać reżim na gest:) Hashtagi: #takbylo, #ZolteZwiazki, #KomunaWrocila
 • Tej prawdziwej "Tamtej naszej"Solidarności, już nie ma. Teraz są cwaniaki, co tak się zwą.
 • RobertKoliński Jeśliby kogoś interesowała historyczna prawda, a nie tylko polityczne IPN-pajacowanie na zamówienie i za pieniądze reżimu, to polecam najnowszą pracę prof. Bruno Drwęskiego pt. "Zagrabiona historia Solidarności. Został tylko mit"- bardzo pouczająca lektura, imo powinna być obowiązkowa w szkołach średnich na lekcjach historii czy nauk społecznych. "Gdyby ludziom pierwszej Solidarności, strajkującym w Stoczni Gdańskiej lub gdzie indziej, ktoś mówił, że celem Solidarności będzie zwracanie pałaców, kamienic czy placów, zostałby uznany za prowokatora nasłanego przez Służbę Bezpieczeństwa. Okazało się, że rację mieli prowokatorzy. Zwyciężyła „chytrość rozumu historycznego” czy zwykła chytrość? Tak czy inaczej, ludzie pierwszej Solidarności zostali wystawieni do wiatru, do czego wstyd im się przyznać. O tym jest ta książka. "Bronisław Łagowski Hashtagi: #lektura, #solimarnosc, #styropiany, #takbylo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  RobertKoliński(2020-09-18)
 • Gratulacje dla odznaczonych
 • To się pofatyguj i poszukaj informacji. .. o wszystkich odznaczonych można poczytać na stronie IPN i więcej szacunku, prawdziwi bohaterowie się nie chwalą w przeciwieństwie do pieniaczy
Reklama