UWAGA!

Ósmoklasiści i język polski

 Elbląg, Już za chwileczkę, już za momencik
Już za chwileczkę, już za momencik (fot. Anna Dembińska)

Dziś język polski, jutro matematyka, pojutrze język obcy. Absolwenci ósmych klas rozpoczęli zmagania z egzaminem kończącym naukę w szkole podstawowej. Wyniki poznają 31 lipca. Zobacz zdjęcia.

O czym nie może zapomnieć dziś (16 czerwca) ósmoklasista dziarskim krokiem podążający w kierunku swojej szkoły? Długopis z pewnością pożyczy kolega lub koleżanka, wiedza „sama się przypomni”, gdy tylko zobaczy arkusz egzaminacyjny. Maseczkę trzeba mieć jednak własną.

- To nie był dobry pomysł, żeby w tym roku przeprowadzić ten egzamin. Nie wszyscy przez koronawirusa mogli się przygotować – zwróciła uwagę Nikola, jedna z absolwentek ósmej klasy w Szkole Podstawowej nr 21 w Elblągu.

- Mogli nam odpuścić – dodaje Grzegorz, który również za chwilę wejdzie do szkoły.

Przed SP 21 już kilkadziesiąt minut przed godziną 9 (kiedy rozpoczął się egzamin) znajdował się tłum młodzieży. Ze względu na pandemię koronawirusa wprowadzono obostrzenia sanitarne: obowiązek zakrywania ust i nosa, ustawienie ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp.

Wśród uczniów widać lekkie podenerwowanie, wszak to ich pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Od jego wyników zależy czy dostaną się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

- II LO – zdradza Grzegorz

- I LO – dodaje Nikola.

Ale najpierw trzeba napisać na bardzo dobrym poziomie egzamin. Dziś ósmoklasiści zmierzą się z językiem polskim, jutro matematyka, w czwartek przyjdzie kolej na język obcy (w przeważającej liczbie uczniowie wybrali język angielski). Czego się spodziewać? Nie wiadomo.

- Chciałbym, żeby była „Mały książę” - mówi Grzegorz.

- Żeby nie było „Zemsty”. Może być „Balladyna”, albo „Quo vadis”, łatwe są i dobrze się je czytało – to opinia Nikoli.

W pierwszym dniu uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Egzamin ósmoklasisty potrwa 120 minut. W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony, w przypadku języka polskiego, o 60 minut. Wyniki egzaminu będą znane 31 lipca.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jednym z najlepszych wyborów miała buła decyzja o likwidacji tych chorych gimnazjów. Teraz uczniowie maja prostą i jasna ścieżkę edukacji, znajomosci wśród uczniów są trwalsze i nie ma co chwile jakiś egzaminów i zmian szkół. .. piękna sprawa. Żałuje, że ja nie miałem takiej ścieżki edukacyjnej, bo gimnazja wypaczały dobre nawyki z podstawówki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  17
  Gosc123(2020-06-16)
 • Powodzenia na egzaminie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  Elblażanka(2020-06-16)
 • W sytuacji kiedy nie możemy sobie poradzić pandemią, przygłupy rządzący tym krajem robią egzaminy dla dzieci !!! Przygłupy, koniec kropka.
 • kobicina w worku pokutnym
 • Właściwie to po co te egzaminy? Tylko dzieciaków stresujecie. Kiedyś nie było egzaminów i też było dobrze.
 • Były egzaminy po ukończeniu szkoły podstawowej, jedynie odbywały się one w tej szkole średniej, w której uczeń zamierzał kontynuować naukę. Stosowano częściowe zwolnienia z egzaminów wobec niektórych uczniów (laureaci olimpiad wiedzowych, czasem też z racji konkursu świadectw). Zasadniczo egzaminy nie dotyczyły uczniów, którzy udawali się do szkół zawodowych.
Reklama