UWAGA!

Oświata w budżecie miasta

 
Elbląg, W Urzędzie Miejskim odbyły się konsultacje dotyczące założeń budżetu Elbląga na 2013 r. w zakresie oświaty
W Urzędzie Miejskim odbyły się konsultacje dotyczące założeń budżetu Elbląga na 2013 r. w zakresie oświaty (fot. UM Elbląg)

Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga, Andrzej Soja, dyrektor Departamentu Edukacji i zastępca Skarbnika Miasta przeprowadzili konsultacje dotyczące założeń budżetu Elbląga na 2013 r. w zakresie oświaty, z szefami klubów zasiadających w Radzie Miejskiej.

Było to już kolejne, po spotkaniu prezydenta Grzegorz Nowaczyka z szefami klubów Rady Miejskiej, spotkanie dotyczące budżetu na rok 2013 - nazwanego „budżetem finansowej odpowiedzialności”.
       Oświata, jej kondycja i finansowa struktura jest jedną z najważniejszych składowych budżetu miasta. Najistotniejszym zadaniem tej kadencji samorządu było uporządkowanie i takie podzielenie pieniędzy w sektorze oświaty, aby zagwarantować wysoki poziom nauczania w elbląskich placówkach. To udało się osiągnąć poprzez zdefiniowanie najważniejszych celów, poszukiwanie rozwiązań w kluczowych sprawach.
       Wiceprezydent Kluge podkreślała, że Elbląg, mimo bardzo niekorzystnej sytuacji jaką jest spadająca liczba dzieci w szkołach, coraz mniejszych subwencji oświatowych radzi sobie w tych trudnych czasach.
       - Nie zlikwidowaliśmy i nie mamy zamiaru likwidować żadnej ze szkół. Nie zwalniamy nauczycieli i pracowników administracyjnych – nie robimy drastycznych cięć, aby poprawić kondycję elbląskiej oświaty – mówi Grażyna Kluge. – Używamy innych środków, mamy wypracowane mechanizmy, za pomocą których staramy się przeprowadzić oświatę przez ten trudny czas. Połączyliśmy w zeszłym roku cztery szkoły. Nie ucierpieli na tym uczniowie, rodzicie i pedagodzy. W roku 2013 planujemy łączenie kolejnych szkół, co poprawi finanse oświaty i nie będzie miało wpływu na bogactwo oferty edukacyjnej i poziom kształcenia – dodała wiceprezydent Kluge.
       Największe i najważniejsze wydatki, które mają wpływ na budżet oświat to m.in. wydatki ponoszone przez samorząd na tzw. nauczycielski urlopy na poratowanie zdrowia, średnie płace nauczycieli, indywidualne nauczenie uczniów, utrzymanie świetlic popołudniowych, dodatkowe zajęcia dla dzieci powracających zza granicy czy finansowanie przedszkoli publicznych i niepublicznych.
       - Polityka prorodzinna w Elblągu funkcjonuje bez zarzutu przynajmniej w zakresie przedszkoli. 7 godzin darmowe, następnie stawka 2,50 za godzinę, odliczenia za nieobecności to wszystko sprawia, że przychody do budżetu są mniejsze, ale nie zamierzamy tego zmieniać. – dodaje Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga.
       Spotkanie to pozwoliło zdobyć uczestnikom pełen obraz projektu budżetu 2013 dotyczącego oświaty. Wiceprezydent Grażyna Kluge oczekuje na głosy innych ważnych środowisk związanych z edukacją.
       Na piątkowe (7 grudnia) spotkanie kontynuujące konsultacje budżetu 2013 zaproszenie przyjęli Janusz Nowak (SLD), Jerzy Wilk (PiS), Małgorzata Adamowicz (PO), Antoni Czyżyk (PO), Piotr Macutkiewicz (Elbląski Dobry Samorząd). Gospodarzem spotkania była Grażyna Kluge wiceprezydent Elbląga, współgospodarzem był Andrzej Soja, dyrektor Departamentu Edukacji.
      
Kamil Czyżak, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jakie placówki planujecie połączyć???
 • Żeby tak jeszcze pomyślano o pensjach administracji i obsługi. Zarabiają o połowę mniej od nauczycieli. Renty, emerytury oraz najniższe wynagrodzenie rosną szybciej.
 • Super polityka prorodzinna. Myśli się o rodzinach, które mają dzieci w przedszkolach, a nie myśli się o pensjach pracowników przedszkoli, którzy również mają dzieci.
 • Zarobki pracowników to problem, należy to czym prędzej uzmysłowić tym w Warszawie. Co rozmowa, to nic z niej nie wynika. Elbląg w Warszawie nie istnieje. To może tam pojechać.
 • Słusznie, administracji dokłada się ciągle obowiązków, epedy, nowe SIO, kontrola zarządcza, itp. już nie wiadomo w co ręce włożyć i co ważniejsze, nie wspomnę o odpowiedzialności a pensje głodowe. Jesteśmy tymi, którzy zawsze są na końcu inaczej mówiąc. .. "zło konieczne w szkołach". Może ktoś wreszcie pomyślałby o nas. Dziękuję. Pozdrawiam świątecznie.
 • cenzura aż miło. Klakierski portel!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZWOLNIONY BELFER(2012-12-07)
 • cytat: państwo, w którym nauczyciel zarabia mniej niż policjant, to. .. .kłopot w tym, że policjant też zarabia niewiele.
 • Młodzi nie mają pracy, nauczyciele, księgowe bedąc na emeryturze zajmują dodatkowo etaty i dobre stanowiska. Zróbcie coś żeby emeryci poszli na te bardzo oczekiwane emerytury, jacy to wydajni ludzie( zgredy)! Mają emerytury i jeszcze całe etaty w biednych szkołach i przdszkolach! Młodzi oczekują na te etaty( bezskutecznie ), ale kto ich dopuści i kogo to obchodzi ? O czym wy dabatujecie- młodzi mają ukończone studia - dobrze wyszkoleni w tych kierunkach imają żadnych szans, nie mają z czego żyć ? Gdzie Ci emeryci mają sumienie brać podwójne świadczenia a młodzi ludzie najlepsza siła do pracy nie maja grosza i nadzieji na przyszłość ! Zróbcie debatę i zwróćcie uwagę na taki problem!!! - zrezygnowana
 • Do Zrezygnowanej Emeryturę którą ktoś wypracował należy się Emerytowi jak psu micha, ktoś zapracował na nią przez kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy, jeżeli jest konkurencyjny młody człowiek tak świetnie wykształcony to niech konkuruje z tym starym zgredem. .. na całym świecie lansuje się teraz model firmy pokoleniowy zatrudnienia, gdzie młodzi korzystają z doświadczenia starszych stażem pracowników. .. niestety z tych emerytur i pensji często utrzymywane są i dzieci i wnuki pozostające bez pracy, jest to smutne i charakterystyczne dla biednych społeczeństw, więc nie licz na to, że ktoś odejdzie i zostawi etat dla pełnej zapału i super wykształconej Zrezygnowanej. .. .
 • co tam robi antek ??? to jest dopiero fachowiec od wszystkiego. ehh. .. .. postawić elbląską kulturę i zaineresownie rozrywką to kadencyjność dyrektora światowida. 5 letnia powinna być już od kilku lat. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PIOTR PAS(2012-12-08)
 • Mnie też dziwi jego obecność, na czym zna się ten facet, a widać to po działalnosci Swiatowida?
 • Płaca niewielka a jaka praca ciężka. To już nie są nawet w połowie ci uczniowie, co dawniej. Rodzice sobie z nimi nie radzą, a nauczyciel jakoś musi. .. .. W końcu pedagog. .. .
Reklama