UWAGA!

Patroni nie będą zmieniani na siłę

 Elbląg, To rondo ma nosić nazwę NSZZ Solidarność
To rondo ma nosić nazwę NSZZ Solidarność (fot. Anna Dembińska)

Które rondo w Elblągu będzie nosić nazwę Liepaja, a które – NSZZ Solidarność? Kto zostanie patronem dwóch elbląskich szkół? Odpowiedzi na te pytania znają już członkowie komisji do sprawa nadawania nazw w Elblągu, ale radni decyzji jeszcze nie podjęli. Dlaczego?

W skład komisji do spraw nadawania nazw wchodzi czworo elbląskich radnych oraz troje historyków z naszego miasta. Rozpatrują wnioski dotyczące nazw ulic, placów czy instytucji, składane m.in. przez radnych, prezydenta, dyrektorów różnych placówek. Mieszkańcy swoje propozycje składają za pośrednictwem radnych - Są mieszkańcy, którzy chcieliby zmian, ale też są tacy, którzy boją się ich ze względu na przykład na konieczność wymiany dokumentów – mówi Małgorzata Adamowicz, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.
       Najwięcej emocji budzą nazwy kojarzące się z ustrojem „słusznie minionym”. Swojego patrona straci na przykład skwer im. Janka Krasickiego, potrzebna jest tylko uchwała Rady Miejskiej. Jeden z mieszkańców zwrócił się z wnioskiem o zmianę ulicy Braterstwa Broni, z kolei radna Maria Kosecka złożyła wniosek o zmianę ulicy kpt. Diaczenki na mjr. Łupaszki. - Decyzji jeszcze nie podjęliśmy - mówi o ostatniej sprawie Małgorzata Adamowicz.
       Kwestię nieodpowiednich nazw ulic rozstrzyga ustawa, która wejdzie w życie 1 lipca. Zgodnie z nią patroni ulic zasłużeni dla utrwalania „władzy ludowej” muszą zostać zmienieni. Które w Elblągu się zmienią? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest proste - na przykład patron jednej z ulic Ludwik Waryński, mimo że był założycielem Związku Komunistów Polskich „Proletaryat” żył w okresie, który ustawa o nazwach nie obejmuje.
       Radna Małgorzata Adamowicz zapewnia, że rewolucji na mapie miasta ma nie być. Członkowie komisji chcieliby, aby w przypadku zmiany nazwy organizować konsultacje społeczne, by nie narzucać mieszkańcom nowych patronów „na siłę”. W wielu przypadkach (np. ul. Obrońców Pokoju) wystarczy zmienić uzasadnienie uchwały nadającej patrona. - Tak, aby było wiadomo, że patronem ulicy są "prawdziwi" obrońcy pokoju, a nie komunistyczni - mówi dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
       Patronami elbląskich ulic mogą zostać osoby, instytucje zasłużone dla regionu lub Polski. W mieście obowiązują pewne zasady dotyczące nadawania nazw. Na przykład ronda otrzymują przeważnie nazwy miast partnerskich Elbląga. - Jeszcze niewybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Rawskiej, Grottgera i Łęczyckiej za patrona otrzyma łotewskie miasto Liepaja – informuje przewodnicząca Komisji ds. nadawania nazw.
       Wyjątkiem o reguły ma być rondo u zbiegu ulic Browarnej i Brzeskiej, które ma otrzymać nazwę NSZZ Solidarność.
       Okazuje się też, że na nazwy elbląskich szkół ma wpływ... reforma oświaty. Ponieważ nie wiadomo jeszcze, jakie będą losy gimnazjów, w zawieszeniu tkwią wnioski o nazwanie gimnazjum nr 3 imieniem Kazimierza Jagiellończyka (podobnie jak II LO) i nazwanie gimnazjum nr 5 imieniem Polskich Olimpijczyków. - Oba wnioski komisja zaakceptowała pozytywnie, ale czekamy, co dalej z gimnazjami – zdradza Małgorzata Adamowicz.
       Najmniej kontrowersji wzbudzają neutralne nazwy, np. Różana. Jednak patroni ulic to też element polityki historycznej i patriotycznej. Komisja ma dylemat, czy uhonorować bohaterów, którzy często nie byli krystaliczni, czy nadać nazwę niebudzące kontrowersji.
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dlaczego w przypadku złożenia wniosku przez mieszkańca nie podano jego nazwiska, a jeśli złożyła to blondynka to już nazwisko podano bo co? Jest kimś ważniejszym? Redakcje uprasza się o opamiętanie i obiektywizm dość reklamy bijących piane może co?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Opus.Dei(2016-05-05)
 • Cytuję ". .. Jeszcze niewybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Rawskiej, Grottgera i Łęczyckiej za patrona otrzyma łotewskie miasto Liepaja – informuje przewodnicząca Komisji ds. nadawania nazw. .. ." jedyna rozsądna propozycja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Ligawa(2016-05-05)
 • "Zamienił stryjek siekierkę na kijek". .. wiecznie aktualne :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  ............................(2016-05-05)
 • Najlepiej nie dawać żadnych nazw związanych z polityką czy "słusznymi ustrojami" - te najszybciej dewaluują.
 • Po co zmieniać? Czy naprawdę nie ma już ważniejszych spraw w tym mieście? Zamiast napychać kabzę za pomocą bzdur - niech przejdą się tymi ulicami i pomyślą jak je wyremontować! Zamiast wydawać na zmiany nazw ulic, patronów- zadbajcie o te ulice i te budynki!!
 • rondo "Kubusia Puchatka" i "Sierotki Marysi" ooooo. .. .
 • mamy tyle pięknych nazw oper, bajek, kwiatów - a dawać Kubusia Puchatka, Smerfów, albo z oper Tanhaeser, Loergrin, Aida, Tosca, Czerwonego Kapturka ( o to to nie bo się źle kojarz :)) sierotki Marysi (oj tez nie - Kosecka sie pogniewa) a to już nie wiem sam - zawsze coś nie tak. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  nazywacz(2016-05-05)
 • Proponuję nazwę "Solidarności" nadać temu koślawemu tymczasowemu (?) tworowi na skrzyżowaniu Warszawskiej i Żuławskiej. Obiekt ten aż prosi się nazwanie imieniem matecznika pazernych, spasionych i przygłupowatych "elit" aktualnie zasilających szeregi PO i PiS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  JesusAlvaro(2016-05-05)
 • Pani Kosecka, za co płacimy. Za Pani "dobre rady". Nazwie sobie Pani w domu wszystkie kąty jako przeklęte i wyklęte i w końcu nasyci się Pani "dobrymi" zmianami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  zmiananazwyulicy(2016-05-05)
 • Kaliningradzkie zmieńcie na Królewieckie!!!!!
 • A ja ku uciesze trolli pisowskich proponuję uczcić o. Rydzyka i jego fana Jarosława zgodnie z wolą suwerena oczywiście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  dghkrtuk(2016-05-05)
 • a bedzie rondo św. Bolka?
Reklama