UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pełna gotowość przed zimą

 
Elbląg, O pomocy osobom bezdomnych, szczególnie w trudnym okresie zimowym rozmawiali w poniedziałek członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej
O pomocy osobom bezdomnych, szczególnie w trudnym okresie zimowym rozmawiali w poniedziałek członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej (fot. KMP Elbląg)

Osobom bezdomnym dach nad głową oferują Dom im. Św. Brata Alberta i noclegownia przy ul. Królewieckiej. Caritas wydaje ciepłe posiłki, a odzież PCK. Nie wszyscy jednak chcą skorzystać z pomocy. Koczują na klatkach schodowych, na terenie ogródków działkowych. Zespoły pomocowe odwiedzają ich i namawiają do przeniesienia się do ciepłego kąta, bo idzie zima. Tylko nieliczni się zgadzają.

W komendzie Policji przy Al. Tysiąclecia odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu. Przedstawiono m.in. ofertę pomocy dla osób bezdomnych. A tych w naszym mieście doliczono się 330-360.
       - W Domu dla Bezdomnych przygotowanych są 72 miejsca. Obecnie przebywa tam 53 osób – mówiła Mirosława Grochalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – W razie potrzeby istnieje możliwość dostawienia 30 łóżek.
       Niepokojącą kwestię zauważył Ryszard Baran, zastępca komendanta miejskiego PSP w Elblągu: - Trzeba pamiętać o zagrożeniu pożarowym, a ten budynek jest takiej samej konstrukcji, jak ten, który spłonął w Kamieniu Pomorskim. Trzeba pomyśleć o budowie innego domu.
       Warunek przebywania w domu dla bezdomnych przy ul. Nowodworskiej jest jeden, za to rygorystycznie przestrzegany – trzeźwość. Nie każdy się na to zgadza. Nietrzeźwych bezdomnych policjanci przewożą do Pogotowia Socjalnego. Często kilka razy w tygodniu. Tych samych.
       - Czekają tam na nich terapeuci, którzy próbują pomóc. Nie oszukujemy się, ale jeśli chociaż jednemu uda się wyjść z nałogu będzie to nasz sukces – zaznaczyła Barbara Dyrla, dyrektor Departamentu Społecznego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       - 24 miejsca czekają w noclegowni przy ul. Królewieckiej – dodała szefowa MOPS-u. – Tam również można dostawić 10 łóżek.
       To dla mężczyzn, a co z bezdomnymi kobietami?
       - To znikomy procent bezdomnych – mówiła Mirosława Grochalska. – Jednak, jeśli takie kobiety się do nas zgłaszają, trafiają do domu w Nowym Stawie. Panie przyjmuje również Ośrodek Interwencji Kryzysowej (20 miejsc).
       1 listopada Caritas rozpoczęła przygotowywanie ciepłych posiłków dla osób potrzebujących. Obiady wydawane są na podstawie skierowań od pracowników socjalnych. Dziennie wydawanych jest 150 porcji. Na weekend stołówka zaopatruje swoich podopiecznych w suchy prowiant.
       - Miasto przygotowuje - również z myślą o bezdomnych - śniadanie wielkanocne oraz wigilię – dodała Barbara Dyrla.
       Ciekawy program realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach „wychodzenia z bezdomności” prowadzone jest tzw. mieszkanie treningowe.
       - Od marca zajmują je cztery osoby w wieku od 45 do 58 lat, które od ponad 5 lat były bezdomne – wyjaśniała Mirosława Grochalska. – Te osoby same wyremontował lokal i doposażały przy wsparciu innych. Mieszkanie jest zadbane, lokatorzy pracują, nie ma na nich skarg, nie było interwencji policji. Współpracują z psychologiem, mają też wsparcie innych osób.
       Po dwóch latach takiego „treningu” lokatorzy mają szansę na samodzielne „M” od miasta. A już złożone zostały kolejne wnioski o kolejne mieszkania treningowe.
       Nie wszyscy bezdomni chcą jednak z pomocy skorzystać. Wybierają koczowanie na klatkach schodowych czy na terenie ogródków działkowych. A zbliża się zima, okres szczególnie niebezpieczny dla osób pozostających bez dachu nad głową i nierzadko nadużywających alkoholu.
       W teren wyjeżdżają więc zespoły, w skład których wchodzą pracownicy socjalni, strażnicy miejscy i policjanci, by nakłaniać bezdomnych do przeniesienia się pod dach.
       - Gdy będą silne mrozy te wyjazdy na pewno powtórzymy, ale to nie zależy od nas, czy te osoby skorzystają z pomocy – zaznaczyła szefowa MOPS-u. – Bezdomni sami decydują. My nie możemy ich do niczego zmuszać.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I znowu gadki a działań żadnych.
 • system styropianowy - pozbawić mienia i ubezwłasnowolnić, u tych poprzednich to przynajmniej na żarcie można było zarobić i dach nad głową opłacić; D
 • Takie formy pomocy wynajdujecie, żeby broń boże komuś rzeczywiście nie pomóc. A wszystko to wynik janopawłowych nauk o miłosierdziu; D
 • Sytuacja jest tragiczna. Zapadła decyzja o likwidacji schroniska w Józefowie, 600 psów i 30 kotów ma być UŚPIONYCH! Błagam was rozpowszechniajcie te wiadomość. Może ktoś wziąłby na dom tymczasowy jakiegoś zwierzaka. Będziemy tez zbierać karmę, pieniądze na hoteliki, by choć trochę ich uratować Artur Starosz nr tel. 668249268 Ula Kurek 880822051 Proszę was wklejajcie to gdzie się tylko da
 • czy u nas zawsze jak chcą się spotkać i naradzić muszą mieć coś na ząb - czy nie można np tylko postawić wody mineralnej albo i bez - przecież każdy idzie nażarty i napity a i tak łapę wyciąga byle się nażreć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wk-----ny(2011-11-24)
 • Akto doprowadzil do tego ze ludzie sa dezdomni, bez pracy w starszym wieku to juz nic nie mozna znalezc, i z czego zrobic oplaty jak sie nie ma to wywalaja na bruk, a pozniej jacy to sa pomocni, jak sie troszcza o czlowieka -a podwyzki juz ida i tych bezdomnych bedzie coraz wiecej
 • Wszyscy przygotowani a zima zaskoczy w tym roku drogowców swoim brakiem :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heliot(2011-11-24)
Reklama