[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podyskutuj o Elblągu: przydałby się automat czy wystarczą śmietniki?

 
Elbląg, Podyskutuj o Elblągu: przydałby się automat czy wystarczą śmietniki?
Fot. Hans/Pixabay

Sondaż portElu

Czy w Elblągu potrzebny jest automat na plastikowe butelki?
Tak, jest on potrzebny. 88.9%
Nie, to zbędny wydatek 8.2%
Nie mam zdania na ten temat. 2.9%
Liczba głosów: 584. Sondaż został zakończony.

W połowie kwietnia całą Polskę obiegła wieść, że w Krakowie ustawiono pierwszy automat skupujący plastikowe butelki. Za każdą wrzuconą sztukę mieszkańcy otrzymują losowo 10 lub 20 gr. Siedem lat temu podobne rozwiązanie wdrożono w Lublinie, tam jednak odbywa się to bezgotówkowo – wrzucający otrzymuje paragon uprawniający go do wzięcia udziału w loterii. W Sosnowcu można w ten sposób wesprzeć... klub sportowy, a w Warszawie w zamian dostać butelkę wody. A w Elblągu?

W Krakowie na pomysł ustawienia takiego automatu w Urzędzie Miasta Krakowa wpadł Łukasz Wantuch, miejski radny. Jak podaje Gazeta Krakowska był on także głównym fundatorem – na wypłaty za butelki przeznaczył 1 tys. zł ze swojej diety, 500 zł dołożył Tomasz Terlecki, mieszkaniec Krakowa. Suma ta wystarczy na pokrycie kosztów przyjęcia 15 tys. butelek. Docelowo takie urządzenia mają zostać ustawione w całym mieście. To projekt pilotażowy, taki automat to koszt ok. 20 tys. zł. Miastu został on udostępniony nieodpłatnie przez prywatną firmę. 
       Z kolei w Sosnowcu takich automatów jest pięć. Jak czytamy na stronie akcji wrzucający nie otrzymuje za nie pieniędzy, ale w ten sposób może wesprzeć lokalne drużyny: Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna), Zagłębie Sosnowiec (hokej) albo KS Jas-Fbg Zagłębie Sosnowiec (koszykówka). Jedna butelka to 10 groszy na wybrany cel. Takie rozwiązanie wdrożono tam w listopadzie ubiegłego roku. Część urządzeń zakupiło tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, a część miasto (za portalem sosnowiec.pl).
       W Warszawie, tuż nad Wisłą, w ubiegłym roku ustawiono maszyny, w których można samodzielnie wymienić plastikowe butelki lub puszki na wodę mineralną (choć tu pojawiają się głosy krytyki, ponieważ automaty wydają ją w plastikowych butelkach). Jak podaje portal warszawa.naszemiasto.pl zrobiono to w ramach miejskiego projektu Dzielnica Wisły. Takiego rozwiązania chcą też poznaniacy – jednym z pomysłów w tamtejszym budżecie obywatelskim było właśnie kupno i ustawienie 10 automatów do zbiórki plastikowych butelek oraz puszek.
       To tylko kilka przykładów, ale widać, że "potrzeba w narodzie" jest. Piotr Szewczyk, przewodniczący krajowej rady przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych uważa, że na razie takie automaty są jedynie uzupełnieniem systemu. Tymczasem - jak tłumaczy Szewczyk - jego podstawą powinien być system kaucyjny (do produktu doliczana jest opłata, którą konsument dostaje z powrotem w momencie, gdy odda puste opakowanie w wyznaczonym miejscu, np. w Niemczech są to właśnie automaty) albo realna rozszerzona odpowiedzialność producentów. Z drugiej strony takie maszyny, wprowadzone już teraz, mogą przyczynić się do edukacji ekologicznej, wzrostu dobrych zachowań społecznych oraz zmiany ogólnokrajowych rozwiązań (na to liczy Łukasz Wantuch). 
       A wy co myślicie na ten temat? Taki automat powinien w Elblągu się pojawić, czy to zbędny wydatek? 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama