UWAGA!

Pokazujemy, jak głosować...

... ale spokojnie, nie na kogo, tylko jak prawidłowo uczestniczyć w wyborach od czysto technicznej strony. Już w najbliższą niedzielę, 18 maja, odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Tylko do 15 maja (włącznie) można w dowolnym urzędzie gminy uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, a także o zmianę miejsca głosowania. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Przed wyborami

Swój obwód wyborczy, a więc informację, gdzie możemy głosować, można sprawdzić na stronie wybory.gov.pl. Upewnić się, że jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców, możemy w urzędzie gminy lub w aplikacji mObywatel,.

- Jeśli nie jesteś - zamelduj się na pobyt stały lub złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić w swoim urzędzie gminy lub skorzystać ze strony gov.pl. Ewentualnie, jeśli jesteś ujęty w innym obwodzie lub nie jesteś ujęty w żadnym, możesz też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania – podaje PKW.

Upłynął już czas zgłoszenia do głosowania za granicą w I turze. Jeśli chcemy to zrobić w II turze, między I a II turą należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u właściwego terytorialnie konsula – informacje na ten temat znajdziesz na stronie ewybory.msz.gov.pl.

- Drugi sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokonasz tego w dowolnym urzędzie gminy – przypomina PKW.

 

Jeśli chodzi o najbliższe dni w wyborczym kalendarium, do 15 maja nastąpi poinformowanie wyborców z niepełnosprawnościami oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, a którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.

Kampania wyborcza dobiega końca 16 maja o godz. 24, od tego momentu obowiązuje cisza wyborcza. Druga tura, jeśli się odbędzie, będzie miała miejsce 1 czerwca.

 

W trakcie wyborów

Na głosowanie przychodzimy z dokumentem ze zdjęciem, dowodem osobistym lub paszportem (lub mDowodem w aplikacji mObywatel), o który poprosi nas komisja wyborcza. Tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę specjalnego kodu QR okazanego przez członka komisji.

Odbiór karty potwierdzamy podpisem. Stawiamy znak x, dwie przecinające się linie w obrębie kratki, przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Jeśli postawimy więcej znaków x lub nie postawimy wcale, głos będzie nieważny. Wypełnioną kartę wrzucamy do urny. Lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.

 

W wyborach na prezydenta RP kandydują:

Artur Bartoszewicz - 51 lat, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie wyższe, nauczyciel akademicki pracujący w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

 

Magdalena Biejat - 43 lata, mieszkanka Warszawy, wykształcenie wyższe, senatorka RP

 

Grzegorz Braun - 58 lat, mieszkaniec Rzeszowa, wykształcenie wyższe, poseł do Parlamentu Europejskiego

 

Szymon Hołownia - 48 lat, mieszkaniec Otwocka, wykształcenie średnie, marszałek Sejmu RP

 

Marek Jakubiak - 66 lat, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie średnie, poseł na Sejm RP

 

Maciej Maciak, 54 lata, mieszkaniec Włocławka, wykształcenie średnie, dziennikarz portalu Włocławek

 

Sławomir Mentzen, 38 lat, mieszkaniec Torunia, wykształcenie wyższe, doradca podatkowy, właściciel Kancelarii Mentzen

 

Karol Nawrocki, 42 lata, mieszkaniec Gdańska, wykształcenie wyższe, urzędnik państwowy, prezes Instytutu Pamięci Narodowej

 

Joanna Senyszyn, 76 lat, mieszkanka Warszawy, wykształcenie wyższe, dziennikarka w Tygodniku Fakty po Mitach

 

Krzysztof Stanowski, 42 lata, mieszkaniec Wilczej Góry, wykształcenie średnie, dziennikarz w Kanale Zero

 

Rafał Trzaskowski, 53 lata, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie wyższe, prezydent Warszawy

 

Marek Woch, 46 lat, mieszkaniec Kąkolewnicy, prawnik z KRP Kancelaria Rzecznika Przedsiębiorców Prosta Spółka Akcyjna

 

Adrian Zandberg, 45 lat, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie wyższe, poseł na Sejm

red. na podst. inf. PKW

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Dlaczego nic nie napisali Państwo i nie wyjaśniacie, że samo okazanie mObywatela to dopiero początek procedury. Po pierwsze musi być połączenie z internetem, ponieważ w komisji będzie do zeskanowania kod QR, po jego zeskanowaniu komisja de facto potwierdza dane z mObywatela. To nie jest tylko okazanie na ekranie smartfona mObywatela, wyjaśnijcie starszym Czytelnikom waszej gazety co mają zrobić z tym kodem QR
  • Portel, ale NIE pokazujcie jak robić sondaże.... wyłącznie dla zalogowanych i to do ludzi posiadających kondo do 15 kwietnia. To spoko.... bo nie znam nikogo, kto ma u was konto.
  • Był PiS i narzekaliście, że wam źle. Jest KO i też Wam źle.... Duda był zły... to teraz kogoś z KO? I też będziecie narzekać, że Wam źle....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    4
    POPiSowcy(2025-05-14)
  • Raz PiS, drugim razem KO i tak na zmianę od 20 lat
  • PO tych nędznych debatach nie ma na kogo głosować, żaden kandydat nie spełnia oczekiwań. Jak zawsze mniejsze zło cokolwiek to znaczy! Czy Pis czy PO warunki życia nie zmieniają się na lepsze ani w kwestii zdrowia i pracy
  • Nie bój chłopie, starsi pójdą z normalnym dowodem osobistym, to najbardziej zdyscyplinowana i zorganizowana grupa wyborców. Akurat ich te wszystkie e coś tam nie interesuje. To tylko nowe pokolenia wierzą w ten internetowy świat, a gubią się w realu. A tak w praktyce na 100 głosujących tylko 3 posługują się innym dokumentem niż dowód osobisty.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    NorObywatel(2025-05-14)
  • Dość juz skompromitowanego POpisu. Czas na Brauna.
  • redaktor Zamieściliśmy wcześniej link, odsyłający do szczegółów. Teraz dopisaliśmy też dodatkowo to zdanie o skanowaniu.
  • Nie, dziekuję, nie będe głosował bo nie ma na kogo, zachować swój głos dla siebie, chociaż wolałbym aby Nawrocki wygrał.
  • ​W dniu 7XII2023 r. SNdziałając w pełnymSkładzie na posiedzeniuJawnym, wydałUchwałę, mocąKtórej stwierdziłWażność referendumOgólnokrajowego przeprowadzonego w dniu 15X2023 r w którym 11mlnPolaków wyraziłoSprzeciw przyjęciaTysięcy nielegalnychImigrantów narzucanym przez biurokracjęUE? Jakim prawemDT "uroczyścieOgłosił" unieważnienieReferendum???
  • prezydentWarszawy Starzyński mówił- CHCĘ byWARSZAWA byłaWIELKA, natomiast CzaszkoskiegoZapamiętamy z tego, choPowiedział poOgłoszeniu jegoKandydatury naPrezydenta- cHCĘwYGRAĆ zPIS. PanCzaszkoski nieChce, byPolska byłaWielka, on zamierzaPodporządkować losPolski decyzjomBrukseli iBerlina. WgNiego nie są namPotrzebne elektrownieAtomowe aniCPK a najważniejsze jest zwężanieUlic wWarszawie, zakazanieMarszów w dniu11Listopada i zastąpienieIchManifestacjamiLGBT. Nie wyobrażam sobiePozytywnego funkcjonowaniaPrezydenta, któryDotychczas dał sięPoznać, jakoNieudolny władcaStolicy, który ciąglePowtarza, żeWybory ma wygraćPlatforma, byNikt nieZadawał jejDecydentom „głupichPytań”. Nie chcęPrezydenta, którego partiaWprowadziła cenzuręMedialną, nieDopuszczając na swojeZjazdy niektórych stacjiTV. Trudno zaakceptowaćKandydata na prezydentaRP, który lekkąRęką wydał setkiMilionów naKładkę przezWisłę, czy „klocekCzaszkoskiego” bez dogłębnejKonsultacji z mieszkańcamiWarszawy. TrudnoZaakceptować CampusyPolskie, na których z uwielbieniemAtakował inaczejMyślących. Na tychSpotkaniach oPIŁOWYWANOkATOLIKÓW, a ministerSpraw zagranicznychUkrainy, wskazywałPolskie województwaWschodnie jakoTerytoriom należneUkrainie. CzaszkoskiNie tylko nieProtestował, ale milczącoAkceptował, to antypolskieWystąpienie!
  • Nie będę głosował na nikogo bo nie ma odpowiednich kandydatów, szkoda mojego cennego głosu, zachowam bo dla siebie. Fajnie jakby wygrał Nawrocki! - portel kasuje niewygodnie komenatarze!
Reklama