UWAGA!

Popołudniowa herbatka w Ogrodach

Elbląg, Popołudniowa herbatka w Ogrodach. Zdziwieni?
Popołudniowa herbatka w Ogrodach. Zdziwieni? (fot. Paweł Łobanowski)

Osoba pijąca herbatę na ławce w centrum handlowym prawdopodobnie nikogo by nie zdziwiła. Jednak już grupa osób wzbudziła zainteresowanie klientów "Ogrodów". To kolejna odsłona elbląskiego flash mobu. Zobacz fotoreportaż.

Zamysł był prosty - wspólnie, ale zupełnie samotnie wypić herbatę z filiżanki, zjeść ciastko i poczytać gazetę. Żaden z uczestników akcji nie dał po sobie poznać, że przybył do „Ogrodów” w wiadomym celu. Wmieszani w tłum niby nieświadomie, punktualnie o godzinie 17 usiedli na podłodze i delektowali się ciepłym napojem, zajadając przy tym ciasteczka. Ktoś mógłby powiedzieć, że to głupie, a ktoś, że w Anglii robią tak wszyscy - i właśnie o to chodzi! Zamknięci na innych ludzie spacerujący zostali tym sposobem sprowokowani do reakcji, do złamania codziennej obojętności wobec świata.
      

 


       Szkoda, że tylko na chwilę. Na parę minut poddali się emocjom - uśmiechali się, krytykowali, przeganiali, a inni przystawali i patrzyli z niedowierzaniem. Cokolwiek, co nieco odbiega od normalności, budzi skrajne emocje. Niezwykli patrzeć na ludzi, którzy niczym gołębie wykonują to samo.
       Dla nich samych nie ma jednoznacznego uzasadnienia, dlaczego to robią. Choćby klaskali, tupali, okładali się poduszkami i gazetami, czy strzelali do siebie z pistoletów na wodę - dla jednych to będzie zabawa, dla innych przesłanie, albo zwyczajna integracja ze światem - wystarczy dopisać odpowiednią etykietkę. Antynormy stają się jednak coraz bardziej popularne w świecie globalizmu, nieustannej urbanizacji i czasie, kiedy człowiek przestaje widzieć cokolwiek poza swoim życiem i swoimi problemami. Można iść śladem teorii rozbitych okien, gdzie choćby najmniejszy czynnik budzi do życia machinę reakcji - przekładając na próbę odnalezienia idei flash mobu -
       zwrócenie uwagi na anormalne zachowanie obcych ludzi może w przyszłości zaowocować w większą wrażliwość przechodnia na krzywdę ludzką (zasłabnięcia na ulicach, kradzieże, czy napady). Dla większości jest to jednak poszukiwanie czystej przyjemności i nie mają poza tym żadnego celu. O kolejnych akcjach Elbląskiego Stowarzyszenie FM można dowiadywać się od samych organizatorów i poprzez forum elbląskiego FM.
      

Paweł Łobanowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • przed wysłaniem tekstu wypada sprawdzić błędy:) a sama akcja - wszystko super, tylko po co? Ale jak się dzieciaki nudzą, to niech robią lepiej takie rzeczy niż inne głupoty. może się przynajmniej ktoś uśmiechnie?
 • a ja tam przechodziłam. .. i co jak co. .. ale no po prostu było troche żałośnie:] nieprzypominało to ani jakiegoś manifestu czy demonstracji. .. albo jak uważacie uświadamianie innym jak reagujemy na rzeczy 'nienormalne' na codzien. .. wyglądało to jedynie jak banda jakis biedaków. .. albo co lepsze subkultury "brudasów" którzy jedynie wszędzie chcą tylko zwrócić na siebie uwagę (bo jacy to oni nie są szaleni i odważni. .och ah. .) ośmieszanie się:). .. głupii pomysł to był na 'cokolwiek' to miało znaczyć. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przechodzień(2009-07-28)
 • proszę podać jakieś namiary Stowarzyszenia i wspomnianego forum
 • Proszę bardzo: www.flashmobeg.fora.pl
 • O żaaaal! I to ma być FM?! Hahah, miało nie być grupek, a co widać na zdjęciach? Totalna porażka.
 • BRAWO młodzi !!! tak trzymać i nie zwracajcie uwagi na słowa krytyki róbcie swoja nasz naród najlepiej potrafi krytykować ale jak coś zrobić to brak chętnych. Jak się komuś nie podoba to niech udaje że nie widzi. Popieram każdą akcję, która odciąga młodych od. .nicnierobienia!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mirka0401(2009-07-29)
 • ja tam byłem jako gap, i wierzcie mi, zainteresowania to nie wzbudziło :) NIkt nie zwracał na to uwagi, . Myślę, z e to dlatego, ze sam pomysł był jakiś taki- nietrafiony- wszedzie mozna zobaczyc grupki młodziezy jedzącej w pozycji siedzącej na ziemi. To nie było nic nowego, ani oszałamiącego. Poza tym te zorganizowane zaprzyjaxnione grupki :)
 • samo założenie : miłego spędzenia czasu w centrum handlowym jest godne pożałowania. .. jakby nie było łąk, lasów, parków, galerii. .. zapraszajacych wręcz do tego żeby usiąść i wypić herbatę lub cokolwiek. .. takie akcje akceptują całą tą cywilizację KONSUMENTÓW
 • Serdeczne współczucie dla pomysłodawcy tego i dla tych, co to popierają. Tak jak już jedna osoba poniżej wspomniała, to wszyscy wyglądali na grupę z subkultury 'brudasów'. . To było jedynie popisywanie się i zwracanie uwagi na siebie i swoją "odwagę" bądź "szaleństwo". .Szczerze mówiąc wątpię, że mieli takie zamiary, które są tu w tym artykule opisane. Moim zdaniem oni się tylko ośmieszyli i zbłaźnili; )
 • Heh. .jak oni sie zwineli to zostawili po sobie rozlaną herbate. . Bez przesady, zajmują miejsce w centrum handlowym, próbują udowodnić niewiadomo co. .i jeszcze po sobie zostawiają syf. . Myślę, że ten artykuł idealizuje to wszystko, bo nie sądzę, aby takie właśnie były ich zamiary. Chcieli po prostu zrobić z siebie pośmiewisko; ]
 • Co proszę? Właśnie bezpodstawnie zostałam nazwana brudasem. To chyba pomyłka, bo ja się myję. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Helenka(2009-07-29)
 • Bardzo dobrze zostalas nazwana, mycie tu nie ma nic do rzeczy, chodzi o poziom umyslowy jaki prezentuja osoby biorace udzial w takich 'zabawach'.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tragedy.com(2009-07-29)
Reklama