UWAGA!

Teraz ja - Pora umierać (felieton)

Powiadają, że Polska to kraj absurdu. Przeciętny obserwator, uczestniczący w naszej radosnej rzeczywistości, nie będzie w stanie zaprzeczyć temu twierdzeniu. Nie wiem, skąd się to bierze w nadwiślańskim państwie, ale sprawia to niekiedy wrażenie wyższej idei. Nie mamy za bardzo się czym popisać na arenie międzynarodowej, więc twórzmy absurdy. Metoda na wyróżnienie się z tłumu dobra jak każda inna, tylko, że nie spodziewajmy się po niej niczego więcej jak bycia bohaterem żartów i kpin. Moim osobistym, prywatnym, lokalnym teatrem absurdu jest Elbląg.

Miasto o bardzo bogatej historii, kiedyś ważny ośrodek naukowy, przemysłowy, handlowy, w końcu miasto hanzeatyckie. Miasto, które jest mi bardzo bliskie z racji spędzonych tu 99 proc. mojego życia, dziś coraz bardziej staje się dla mnie obce i niezrozumiałe. Od paru lat względnie bacznie obserwuje zmiany zachodzące w naszym mieście, a co za tym idzie pomysły i poczynania autorów tych zmian. Kiedyś byłem głupszy i wydawało mi się, że to wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dziś nadal jestem głupi, ale jednak bogatszy o doświadczenia, obserwacje i analizę tychże.
       Refleksja jest brutalna i bezwzględna. Elbląg umiera, powolną, pozornie niezauważalną śmiercią. W niemal naturalny sposób nasz żałobny kondukt zmierza w otchłań społecznego, kulturalnego, przemysłowego, ekonomicznego, intelektualnego niebytu, a na jego czele dumnie prezentują swe oblicza nasi wspaniali włodarze, panowie dobrodzieje, troskliwi ojcowie lokalnego pastwiska. I owi pionierzy politycznej i ekonomicznej myśli wydają się być święcie przekonani o tym, że te promyki słońca, padające na ich rzeźbione mądrością i szlachetnym trudem pracy twarze, prześwietlają przez już się przed nimi uchylające drzwi do dobrobytu i szczęścia. Niestety, ich zaślepienie sięgnęło punktu, w którym nie potrafią odróżnić otwierających się drzwi od opadającego wieka trumny.
       Panie i panowie – Elbląg umiera. Ten szlachetny niegdyś gród zamienia się dziś w miasto spokojnej starości. Bo siła rozwoju tkwi w ludziach młodych, tych będących zaraz po szkole średniej czy studiach. A postawmy sobie pytanie: ilu tych ludzi jest? Migracja elbląskiej młodzieży do ościennych miast jest zjawiskiem zatrważającym. Tak naprawdę Elbląg tworzą teraz ludzie w wieku średnim, z miastem i jego realiami już zżyci, ludzie, którzy pracę znaleźli sobie już dawno temu.
       Reszta Elbląga to ludzie starsi, będący tuż przed albo już w wieku poprodukcyjnym, czyli emeryci i renciści, a ci – z całym szacunkiem – bytu miastu nie zapewnią.
       Ostatnią grupą jest młodzież ucząca się jeszcze obligatoryjnie, ale jestem absolutnie przekonany, że kwiat tej młodzieży wyjedzie edukować się na studia wyższe do innych miast, które poza tym, że oferują wykształcenie, oferują też absolwentom rynek pracy, na którym mają szanse powalczyć o godny byt.
       Tymczasem z pracą w mieście Piekarczyka jest tak, że albo jej nie ma, albo jest za pieniądze śmieszne i wręcz niegodne. Do tego pracodawcy prześcigają się w różnych formach wyzysku, byle tylko nie dać pracownikowi umowy, a więc nie płacić składek, w ogóle nie mieć żadnych zobowiązań. Najchętniej przyjmuje się na staż, ale to też jest jakiś problem, więc najlepiej elbląski pracodawca czułby się, gdyby pracownik był wolontariuszem, z miłości do pracy i pracodawcy poświęcającym swój czas za nic. Owo „nic” często bywa przez pracodawców określane jakże mądrym i dumnym mianem „zdobywania doświadczenia”, do tego dorzuca się zapewnienie o tym, że ci się to przyda, a i nierzadko mglistą obietnicą zatrudnienia „jak się wykaże”. Co z tego wynika, nie muszę mówić.
       Znam ludzi, którzy naprawdę kiedyś chcieli tu zostać, ale stwierdzili, że to nie ma sensu, znaleźli wykształcenie i pracę w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu czy w końcu w Londynie. I wątpię, aby wrócili, bo nie ma do czego, a sentymenty nie wystarczą, aby przeżyć.
       Więc pracy w Elblągu nie ma, młodzieży nie ma, a przedstawiciele naszych władz uparcie twierdzą, że miasto się rozwija, że nowe inwestycje, że plany, że środki unijne, że infrastruktura itd. Szczerze? To ja z tego wszystkiego dostrzegam nowe elewacje na starych blokach, ale to akurat zasługa spółdzielni mieszkaniowych.
       Godne tytułów w kategoriach „absurdy dekady” są np. Port Morski Elbląg, którego funkcjonowanie dostrzegam tylko w aspekcie miejsca parkingowego i z pewnością niemałych pieniędzy wydawanych na jego administrację. Dalej akcja pod kryptonimem „Modrzewina”, czyli droga do nikąd i próba sprzedawania gruntów wokół niej za niezrozumiale i abstrakcyjne ceny. Dalej związane z Modrzewiną pięknie brzmiące hasło „park technologiczny”, które, jak się okazuje, miało być skupieniem w jednym miejscu salonów i serwisów komputerowych. Zaiste, w swej naiwności śmiałem przypuszczać, że może mieć to coś wspólnego z poszukiwaniem nowych technologii, z jakąś pracą badawczą.
       Nie można też pominąć tego, jak wiele robią nasi lokalni wizjonerzy w kwestii rozwoju i promocji elbląskiej turystyki. Bo przecież dzieje się w tej materii tyle, że ciężko nadążyć. Tymczasem jesteśmy tylko przystankiem dla turystów jadących z Malborka do Fromborka czy Gdańska. Jedyną atrakcją związaną jakoś z naszym miastem wydaje się być Kanał Elbląski, wokół którego i tak – odnoszę wrażenie – więcej robi Ostróda.
       Starówka jaka jest, każdy widzi, nie jest stara, ale przynajmniej w miarę wygląda. Szkoda tylko, że jest martwa. Pubów jak na lekarstwo, za to dużo banków. Jest gdzie się spotkać ze znajomymi, jeśli chce się akurat poprosić kolegę o podżyrowanie kredytu. W sezonie letnim starówka w sobotni wieczór jest wspaniałym miejscem dla mizantropów i wszelkiej maści ludzi aspołecznych. W pozostałą część roku wcale nie jest lepiej. To, że wydaje nam się, że w pubach jest trochę ludzi, nic nie znaczy w kontekście tego, że znaczna ilość tych pubów zamyka się zanim doliczę do dziesięciu.
       Jedna z najpiękniejszych tras kolejowych północnej Polski, a może i Polski w ogóle, została zamknięta z powodu nierentowności i nikt z Rady Miasta się tym specjalnie nie przejął. Nikt nie widzi w tym szansy, możliwości. Nie ma co panikować, poczekajmy, aż rozbiorą tory, całą infrastrukturę, wszystko zarośnie i wtedy, gwarantuję, obudzi się jakiś cwaniak i powie, że inni cwaniacy zmarnowali taką okazję.
       Słyszałem swego czasu hasło, aby Elbląg stał się miastem studenckim. Byłem kiedyś elbląskim studentem, naprawdę ciężko tę studencką brać dostrzec gdzieś poza murami uczelni. Inicjatywa zero. Ale nie ma się co dziwić, znaczna część to ludzie przyjezdni, zaoczni, więc nie mają czasu, a kolejna spora grupa chce po prostu szybko zrobić papierek i stąd uciekać.. Studenci nie uratują tego miasta, bo uczelnie mamy takie, a nie inne, a i miasto samo w sobie nie jest w stanie ich niczym przyciągnąć. Brak perspektyw rodzi marazm.
       Cóż więc nam pozostaje? Proponuję w kolejnych wyborach lokalnych udać się do urn, rytualnie zakreślić krzyżyk przy tych samych nazwiskach, i wrócić do domu ze świadomością, że znowu będzie dobrze, że nasi wizjonerzy będą dalej snuć swoją utopię, wydawać pieniądze na przyszłościowe inwestycje, a przede wszystkim dbać o ludzi młodych i perspektywicznych, tak jak to robią do tej pory. Wtedy powiedzenie, że Elbląg to wioska z tramwajami nabierze już mocy urzędowej i będziemy mogli się dopraszać o dotacje rolnicze – na rozwój wsi i gospodarstw rolnych.
       I będzie dobrze, blisko 140-tysięczna wieś, czyż to nie piękny absurd?
      
      
bathory
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.5 13 70

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jakiż to piękne uczucie - świadomość zrozumienia u innych. A już myslałem że czas umierać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2009-12-11)
 • Najszczersza prawda i najlepszy tekst ostatnich lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-12-11)
 • To co mnie najbardziej w Elblągu razi to starówka, czyli nowe stare kamieniczki, miejsce do którego tak naprawdę nie ma po co iść, nie ma tam nic interesującego, a ile pieniędzy tam wpompowano. Kanał elbląski to temat rzeka, mieć takie coś i nic z tym nie robić. Zalew Wiślany miejsce spustu różnego rodzaju ścieków, a mógłby być rajem dla windsurferów, innych atrakcji wodnych. Jak tak spojrzeć, to miasto w ogóle się nie rozwinęło od czasów jego budowniczych, nie wymyśliliśmy nic nowego, łatamy tylko stare pomysły i to z miernym skutkiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niech się za robotę wezmą(2009-12-11)
 • Smutek, jeszcze raz smutek i dużo w tym prawdy, a co na to nasze rzesze urzędników, które rządzą i wydają nasze wszystkich pieniądze ? Na pewno nie zrezygnują z zajmowanych stanowisk, bo i gdzie pójdą? Swojej działalności nie założą, bo to zbyt ciężki chleb.
 • Elbląg leci równią pochyła w dół, to widac na kazdym kroku, a mówienie że się rozwija to gadka typu słońca peru, wszystko dobrze jest nawet gdy jest krytycznie. Niestety Ci co chcieli by to zmienić dawno wyjechali z tego miasta, ja czekam na koniec studiów i też uciekam, to miasto nic mi nie oferuje, no może zasiłek 500 zł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Studi_pwsz(2009-12-11)
 • kurde pyskaczu, od jutra zaczynam pobierać opłaty za przychodzenie do pracy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oburzony(2009-12-11)
 • bywają tacy, co to nie mając nic do powiedzenia przyoblekają to w słowa. W tym artykule zabrakło mi krótkiego rysu wspomnieniowego o czasach hanzeatyckich, oczywiście również trochę Ferdynanda Schichaua, trochę ponarzekań o ścieżkach rowerowych - co to mogłyby być lepsze, o wybojach na ulicach, o bzdurnych inwestycjach etc. i co z tego pisania ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tykarz Piewarski(2009-12-11)
 • Tekst 10 lat temu może byłby dobry i na czasie dziś jest jedynie podsumowaniem realiów i to stanowczo zbyt łagodnym
 • Umierać Panu nikt nie zabrania! Nie podoba się? Proszę pana! Żyje Pan we wspaniałej demokracji, proszę spakować manatki i do Warszawy! Kolejny żałosny tekst "nic mi się nie podoba, jest mi źle, ojoj, jaki jestem biedny", który absolutnie niczego nie wnosi, nie ma żadnego pomysłu na zmianę sytuacji. źle źle źle, wszystko źle. To i ja się dołączę - ten tekst jest równie ZŁY. pozdr.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  _optymista_(2009-12-11)
 • bardzo dobry i ciekawy artykuł. Dobra diagnoza. Tylko jedno pytanie, moze dwa : Dlaczego przez lata w tym miescie : portale internetowe, prasa, radio, organizacja poza samorządowe nie podjeły krytyki, opiniowania, opisu, oceny działań miejskich i samorzadowych w tym miescie???? Doprowadziły do tego ze niezaleznie czy SLD, PO i PIS czy TZW niezalezni TO SA ci sami ludzi koledzy, nieformalnie przyjaciele i ze soba zblatowani towarzysze i patrząc na działania Rady Miejskiej nie wiem po Panie I Panowie sie tam spotykaja i chodzi tu o interes mieszkanców bo w takim celu zostali wybrani. Musimy odnalezc prawdziwych liderów z autorytem. Musimy sie przygladac wszyscy i doknać madrych wyborów i zaangazowac sie w zmiany i uwazac na malowane ptaki. Tymi malowanymi ptakami beda politycy juz niedługo, a teraz staja sie teraz dziennikarze którzy nie potrafili robic tego co do nich nalezało przez tyle lat. Ja zebym pracował w ten sposób przez kilka miesiecy to bym musiał zmienic zawód. Dziennikarze teraz sa pierwszymi osobami które sie obudziły, szkoda ze tak pózno ale moze jest to swiatełko w tunelu. .. .
 • Bo w Elblągu być miernota jest być cnotą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2009-12-11)
 • społeczeństwo_obywatelskie = wielkiPrzegranyWyborów
Reklama