UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poradnie oddzielnie, ale w przyszłości razem

 
Elbląg, Poradnie oddzielnie, ale w przyszłości razem
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Elbląskie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne nadal będą funkcjonowały oddzielnie, także w przyszłym roku. W przyszłości ma jednak dojść do połączenia obu placówek. Czy to dobry pomysł, kto na tym zyska, a kto straci, czas pokaże.

O połączeniu obu poradni w Elblągu słychać od dłuższego czasu. Specjaliści obawiają się o swoje zatrudnienie, a rodzice dzieci zastanawiają się, czy reorganizacja może wydłużyć czas oczekiwania na konsultacje. Tymczasem dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami i problemami natury psychologicznej jest coraz więcej.
      Na pytanie o dalszy los elbląskich poradni Urząd Miejski odpowiada dość lakonicznie, podając, że w przyszłym roku szkolnym placówki będą funkcjonowały bez zmian. Urzędnicy nie wykluczają jednak łączenia poradni w najbliższych latach: - Od lat planuje się łączenie poradni w naszym mieście – odpowiada Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Pomoc psychologiczno-pedagogiczna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wymaga szczególnego rozwiązania, bo zarówno przepisy oświatowe nakładają na jednostki samorządu terytorialnego coraz szersze obowiązki w tym zakresie, jak i wskazywane przez poradnie i szkoły potrzeby specjalistycznej pomocy są coraz większe i wymagają szerokiej specjalistycznej obsługi. Dlatego zasadnym jest opracowanie spójnego systemu pomocy psychologiczno–pedagogicznej dla uczniów z obszaru całego miasta, a jednocześnie zracjonalizowanie organizacji zarządzania poradnictwem – dodaje.
      Jak miałoby wyglądać łączenie poradni, jak nowa poradnia miałaby funkcjonować, czy wszyscy specjaliści znajdą w niej pracę, czy wyjdzie ona naprzeciw potrzebom wychowanków przedszkoli i szkół, jeszcze nie wiadomo. - W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących poradnictwa, dlatego na chwilę obecną nie planujemy żadnych zmian w tym zakresie – informuje rzeczniczka UM.
      
      Poradnie się dogadują
      Obecnie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy ul. Kosynierów Gdyńskich pracuje 22 specjalistów, w tym ośmiu psychologów, dziesięciu pedagogów, trzech logopedów oraz jeden doradca zawodowy. W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 przy ul. Słonecznej zatrudnionych jest 24 specjalistów: ośmiu psychologów (dwóch z nich pełni jednocześnie funkcję doradcy zawodowego), 12 pedagogów i trzech logopedów.
      - Nie uważam, by posiadanie dwóch poradni było dla miasta takiego jak Elbląg szczególnym przeciążeniem czy czymś nadmiarowym – mówi Joanna Żbikowska, dyrektor PPP nr 2. - W wielu dużych miastach funkcjonuje więcej niż jedna poradnia. Jeśli instytucje te potrafią i chcą współpracować, dzielić się swoimi doświadczeniami, razem realizować wspólne dla środowiska przedsięwzięcia, zachodzą procesy, o które trudniej, gdy nie ma takiego partnera zewnętrznego. W swojej pracy przez mijające pięciolecie właśnie do tego dążyłam, aby współpracować z Poradnią nr 1 i w miejsce konkurowania czy rywalizowania budować „wspólny front” na rzecz lokalnego środowiska – mówi. - Wydaje mi się, że udawało się to jak nigdy wcześniej. Każda z elbląskich poradni ma wypracowany, skuteczny, jak sądzę, sposób zorganizowania. Z rozeznania dokonywanego właśnie w przedszkolach i szkołach w ramach ewaluacji wewnętrznej wnioskuję, że nasze propozycje organizacyjne i merytoryczne są tam dobrze odbierane, specjaliści doceniani są za to, w jaki sposób wspomagają klientów. To buduje poczucie adekwatności, która daje podstawę do dalszego rozwoju z myślą o potrzebach tych, na rzecz których pracujemy.
      Ale dyrektor dodaje także: - Potrafię sobie wyobrazić jedną poradnię w Elblągu. Moje wyobrażenia ciążą ku takiej poradni, która miałaby i udogodnienia architektoniczne dla niepełnosprawnych i zasoby w postaci gabinetów do zajęć specjalistycznych, do zajęć grupowych, własną bibliotekę, archiwum, bo nasze „wytwory” zajmują dużo miejsca, parking, na którym zaparkowałby rodzic oczekujący w poradni na swoje dziecko. Są takie poradnie, nie tylko w dużych miastach. Przy tak dużej jednostce pracującej dla dwukrotnie większej zbiorowości niż każda z poradni obecnie należałoby inaczej zorganizować pracę, przemyśleć, co z dotychczasowych rozwiązań każdej z placówek przenieść na nowy grunt, z czego zrezygnować, a co zupełnie nowego wdrożyć – uważa Joanna Żbikowska.
      
      Pomoc dla trzech tysięcy osób
      Spectrum działań poradni jest bardzo szerokie. Do jej zadań należy diagnozowanie dzieci i młodzieży z wykorzystaniem różnych narzędzi, terapia psychologiczna i pedagogiczna, realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych, prowadzenie zajęć i warsztatów dla rodziców, organizacja różnych akcji tematycznych czy konferencji interdyscyplinarnych.
      - Corocznie przez poradnię „przewija się” ok. 3 tys. osób, wykonywanych jest ponad 700 badań psychologicznych, ponad 700 pedagogicznych, około 300 diagnoz logopedycznych, pełnych diagnoz z użyciem narzędzi diagnozy z zakresu doradztwa zawodowego jest około 40 – wylicza Joanna Żbikowska. - Na ich podstawie opracowywane są opinie i orzeczenia. Duże jest zapotrzebowanie na terapię psychologiczną. Niekiedy czas oczekiwania jest znaczny, bowiem objęcie kolejnej osoby pomocą wymaga tego, by ktoś inny zakończył rozpoczęty proces. Mamy świadomość tego – stąd m. in. wnioski formułowane w ramach miejskiego programu na rzecz rodziny, aby stworzyć w Elblągu poradnię rodzinną. Jako poradnia mamy świadomość wagi dostępności do specjalistów, dlatego organizujemy różne akcje tematyczne takie jak Dni Poprawnej Mowy, czyli ogólnodostępnych spotkań dla zainteresowanych konsultacjami logopedycznymi, prowadzimy konsultacje rodzinne, zajęcia instruktażowe na temat tego, jak można wspierać dziecko w rozwoju psychomotorycznym i kształtować własne postawy rodzicielskie. W bieżącym roku zorganizujemy Tydzień Konsultacji Rodzicielskich. Nasza poradnia cieszy się dobrą opinią w środowisku. Wnioskujemy o niej na podstawie tego, do jakich działań zapraszają nas inne instytucje i w jakim zakresie chcą, byśmy dzielili się swoimi zasobami.
      Otwarte pozostaje pytanie, czy w obliczu tak wielu sukcesów i osiągnięć, jakimi mogą poszczycić się elbląskie poradnie, zmiana jest konieczna? Czas pokaże.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Jakie sukcesy?
 • Pomysł Pani Asi Żbikowskiej odnośnie jednej poradni w mieście ma "ręce i nogi". Może przy okazji tzw reformy oświaty warto byłoby pomyśleć o jego realizacji. Miasto takie jak Elbląg nie potrzebuje kilku poradni, wystarczyłaby jedna, ale dobrze zorganizowana i z odpowiednim otoczeniem. Pozdrawiam M. Borzęcki
 • Chociaż panie nie będą ciągle w terenie tylko w poradni. W każdej szkole jest psycholog i logopeda i dużo pedagogów którzy znają uczniów
 • Drodzy rodzice zapomnijcie o tym, ze sami będziecie mogli zgłosić dziecko na badania w poradni. Minister Zalewska i jej ekipa wprowadzają zmiany w tym zakresie. Do poradni trafi dziecko TYLKO jeśli szkoła uzna to za stosowne, Poza tym diagnoza dziecka na terenie szkoły ( przez szkolnych specjalistów ) będzie mogła odbyć się bez Waszej zgody drodzy rodzice. Ciekawe co na ten temat myśli Rzecznik Praw Obywatelskich ????
 • Nie ma żadnej reformy oświaty. jest deforma i rozwalanie dobrych wzorców.
 • Korzystałam z pomocy pedagogów w Poradni wielokrotnie...i to z dużym skutkiem... Szczególnie polecam Panią Iwonę...ta Pani jest naprawdę super......bardzo mi pomogła... Niestety...tylko aby się dostać do tej Pani....trzeba długo czekać....jak w szpitalu....do dobrego specjalisty....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  Kasia Mama Wiktora(2017-05-02)
 • Czy jedna, czy dwie ? Jakie to ma znaczenie ? Tu chodzi o kasę mili Państwo. Łączcie wszystko, jak kiedyś proletariusze krajów się łączyli. Znaczy się finanse miasta idą w dół.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Cichobyć(2017-05-02)
 • za moich czasów woźny w szkole podstawowej robił to co teraz robią dwie poradnie pedagogiczno-psychologiczne, w sytuacjach krytycznych Rada Pedagogiczna podejmując ważną decyzję w sprawie ucznia zasięgała opinii woźnego i były to opinie rzeczowe, kompetentne i w 100% bezbłędne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  3
  aktualniemagister(2017-05-03)
 • Poradni nr 1 nie powinni z nikim łączyć. Tam są najlepsi specjaliści. Jedyne co powinno się zrobić to zmienić miejsce tej poradni.W ciągu dnia w roku szkolnym niestety jest tam bardzo głośno z racji tego,że poradnia mieści się w szkole. W tej Poradni korzystałam z pomocy Pani pedagog w gabinecie nr 3.To była najlepsza pomoc jaka do tej pory uzyskałam w sprawie swojego synka..a byłam już u wielu pedagogów. Ta Pani..jest wręcz nieoceniona. Pozdrowienia dla wszystkich tak pracujących Pań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  Korzystajaca(2017-05-03)
 • A moze warto zapytac o zdanie kompetentnej dyrektorki z poradni nr 1? Ta pani pracuje w poradnictwie 25 lat a nie 5. Albo każdego specjalisty z poradni-z podkreśleniem SPECJALISTA
 • Mówi jak dyrektorka jednej nowej poradni. Jak ją urząd promuje to tak się czuje. .. .. karierowiczka. .. .
 • Hmm, źle zarządzana? Co za bzdury. Nie czeka się na termin nie wiadomo jak długo, mają fajną ofertę, sprawdzałam, jesli potrzebuje się informacji czy rozmowy otrzymuje ją, ważne sprawy załatwiane od ręki, rodzice mówią, że jest tam zawsze rzeczowo, ale i ze zrozumieniem. Na spotkaniu z pedagogami w urzędzie chwalono dwójke. Pracownicy nie pysznia się jak to bywało dawniej. Zresztą w naszym mieście ciągle się na coś narzeka, kogoś krytykuje, ocenia, norma taka. Noby artykuł o poradniach a sąd nad Żbikowską:) Pozdrawiam pania Żbikowską
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  9
  klientpedagog(2017-05-03)
Reklama