UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Posprzątali Bażantarnię

 
Elbląg, Dzieci sprzatały Bażantarnię
Dzieci sprzatały Bażantarnię (fot. Michał Skroboszewski)

Bicie dwóch rekordów Polski, sprzątanie Bażantarni i gra terenowa. Tak dzieci z elbląskich szkół obchodziły akcję „Sprzątanie Świata”. W Elblągu sprzątano już po raz 26. Zobacz zdjęcia.

- To już 26. raz, kiedy Elbląg uczestniczy w akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku ponad 10 tysięcy uczniów posprzątało swoje najbliższe otoczenie. A dziś w Bażantarni mamy finał – powiedziała Daria Bieńkuńska z Urzędu Miejskiego.

W Bażantarni zebrali się przedstawiciele szkół, aby pobić rekord Polski na najdłuższą lekcję ekologii (trwała 30 minut i 16 sekund), posprzątać Bażantarnię oraz wziąć udział w grze terenowej.

- Polega na odnajdywaniu punktów na terenie Bażantarni oraz wykonywaniu zadań związanych z zagospodarowywaniem odpadów, z zagrożeniami, jakie wiążą się ze śmieceniem. Gracze muszą wykazać się wiedzą i sprytem – wyjaśniał Mikołaj Maternik, organizator gry.

Kiedy część uczniów zbierała punkty w grze terenowej na terenie od Góry Chrobrego do dużej polany, pozostali segregowali i szukali śmieci.

- Różne rzeczy znajdujemy. Opakowania, puszki aluminiowe, papier. Trochę tego jest i specjalnie nie trzeba się starać, żeby je wypatrzyć – mówił Adam, który wraz z kolegami porządkowali teren Bażantarni.

Akcja była elementem propagującym segregację śmieci. Wszystko po to, żeby można było niektóre odpady poddać recyklingowi i przetworzyć.

- Z odpadów pozyskujemy bardzo cenne surowce wtórne, które są nam potrzebne do produkcji nowych rzeczy. Odpady trafiające do Zakładu Utylizacji Odpadów są pakowane, belowane i przekazywane do firm recyklingowych. Pokazuje dzieciom jak to wygląda na przykładzie plastiku: butelka jest rozcinana na tzw. płatki, które są następnie kąpane i sterylizowane, potem przetwarzane na regranulat. Powstają malutkie kuleczki, które służą do produkcji nowych rzeczy, np. plastikowych butelek – mówiła Eliza Rogalska z Zakładu Utylizacji Odpadów.

Sprzątanie świata zakończyło się biciem rekordu Polski na największy wzór kuli ziemskiej utworzony z ludzi.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama