UWAGA!

Teraz ja - Problem ze światłami na Obrońców Pokoju

 Elbląg, Zdjęcie pochodzi z Google Street View
Zdjęcie pochodzi z Google Street View

Nasza Czytelniczka opisuje problem źle jej zdaniem funkcjonującej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Obrońców Pokoju i Płk. Dąbka. Kto jest odpowiedzialny za przełączanie świateł na czerwone na tym skrzyżowaniu? - pyta Czytelniczka.

Od dłuższego czasu nurtuje mnie problem skrzyżowania ul. Płk. Dąbka z Obrońców Pokoju, gdzie tramwaj jadący od ul. Ogólnej skręca w prawo w Obrońców Pokoju. Zauważyłam, że wiszące u góry światła, pulsujące na pomarańczowo, zmieniają się bardzo późno na czerwone - w przypadku gdy jedzie tramwaj - albo wcale się nie zmieniają. Czasem czerwone "wskakuje" dopiero wtedy, gdy tramwaj już skręca. Kierowcy bardzo często raptownie tam hamują. Zatrzymują się dopiero za pasami dla pieszych, za pulsującymi światłami, gdy zobaczą skręcający tramwaj.
       Kto jest odpowiedzialny za przełączanie świateł na czerwone? I o ile tramwaj jedzie z Obrońców Pokoju w kierunku Ogólnej, to wiadomo, w którym kierunku jedzie, ponieważ ma tylko jedną możliwość. Natomiast tramwaj jadący od Ogólnej może jechać albo prosto albo w prawo. Zauważyłam też, że skręcający w prawo tramwaj nie zawsze włącza kierunkowskaz. Czy to właściwe? Załóżmy, że światło pulsuje na pomarańczowo i tramwaj jedzie od ul. Ogólnej, nie włącza kierunkowskazu, więc kierowca samochodu również jedzie prosto i raptem tramwaj skręca w prawo. Czyja wina? Kierowcy, ponieważ zgodnie ze stojącymi tam znakami pionowymi tramwaj ma pierwszeństwo. Czy na pewno tramwaj nie musi włączyć kierunkowskazu?
       Miejscowy kierowca będzie wiedział, patrząc na numer linii, czy tramwaj pojedzie prosto czy skręci w prawo, o ile zobaczy wcześniej numer. Ale też niekoniecznie. Dla zamiejscowych kierowców może to być niezła pułapka. Czy tylko ja mam taką "zagwozdkę" czy inni kierowcy również? Pomijam już fakt innych cudów, jakie wyprawiają na tym skrzyżowaniu kierowcy jadący z Obrońców Pokoju w ul. Niepodległości albo w stronę Ogólnej i z Niepodległości w Obrońców Pokoju. Gdyby były tam kamery, operatorzy przecieraliby oczy ze zdumienia. No chyba, że kamera wzbudzałaby strach.
      
m&k
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 74

A moim zdaniem...

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • zapewne za te światła odpowiada któryś idiota z urzędu
 • Dzizus! Ile Pani dziennie spędza czasu na tym skrzyżowaniu, że takie obserwacje zostały poczynione?!
 • światła tylko sygnalizują, a rozsądek powinien być zachowany przez kierowcę;) zawsze jak tam widzę że jedzie tramwaj to zwalniam jeżeli jest na równi, wtedy jest czas do zatrzymania się jeżeli światła nie wskoczą. Już nie raz widziałem na rondzie przy moście Unii że światła potrafią wskoczyć jak tramwaj jest już na rondzie :D pamiętajcie, że to tylko elektronika zależna od jakiegoś oprogramowania. Nie bądźcie jak barany ślepo idące, tylko się upewnijcie czy coś jedzie czy nie a nie ślepo przed siebie :)
 • Kto widząc tramwaj nie zachowuje szczególnej ostrożności tylko patrzy w światełka???
 • codziennie od kilku lat
 • Na Grota Roweckiego tez ciekawa sytuacja. piesi z przeciwka maja zielone na przejsciu dwu etapowym ci od strony szkoly muzycznej czekaja na zielone, po jakichs 5 sekundach wlacza sie zielone mozna isc tyle tylko ze zanim sie dojdzie do nastepnego przejscia wlacza sie tam czerwone samo czekanie na nastepnezielone jest dlugie a swiatla zielone stosunkowo nie sprzyjaja temu aby przejsc spokojnym krokiem trzeba biedz zeby zdążyć przejsc, jestem mlody jako tako ale co dopiero ludzie starsi omijaja to przejscie z obawy ze niewiele zycia im zostalo i szkoda tracic cenne minuty zycia na staniu na pasach, wincej ulic wincej swiatel wkincej stania na swiatlach zlikwidowano plac dobudowano rondo ale i tak to kuleje www.google.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  1
  chodzetymiswiatlami(2019-02-11)
 • co cie to obchodzi ale spytać możesz
 • To samo na Grunwaldzkiej za dworcem i Bema za kościołem. No ale tramwaj zawsze ma. .. .rację ! Trzeba zawsze być czujnym.
 • kapusta słusznie prawi
 • Nie chodzi o to. Problem tkwi w tym czy czerwone światło powinno włączać się tak późno jak już tramwaj skręca i czy tramwaj powinien włączyć kierunkowskaz skrecając w prawo czy nie musi.
 • Do Kapusty - nie chodzi o to. Problem tkwi w tym czy czerwone światło powinno włączać się tak późno jak już tramwaj skręca i czy tramwaj powinien włączyć kierunkowskaz skrecając w prawo czy nie musi biorąc pod uwagę, że może jechać również prosto.
 • @Kapusta - Chłopie rozsądek rozsądkiem, ale jak ktoś odpowiada za sygnalizację i bierze kasę, to niech coś zrobi pożytecznego. Niestety w naszym mieście synchronizacja sygnalizacji jest do d. .. i bardzo dużo nam brakuje choćby do trójmiasta. Al grunwaldzka na jednych światłach startujesz na drugich stoisz. ..
Reklama