UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Przechodniu, powiedz Sparcie...

 
Elbląg, Przechodniu, powiedz Sparcie...
fot. AD

No właśnie. „Przechodniu, powiedz Sparcie, że tu leżymy, posłuszni jej prawom.” Kto z nas nie zna tych słów? Jakkolwiek ich nie interpretować, sens jest jeden, chodzi o pamięć. I o niej chcę dziś napisać. A dokładniej, o pomnikach pamięci, które stoją w naszym mieście, a o których często nie mamy zielonego pojęcia. Wybrałam kilka, według mnie, najważniejszych.

Pomnik Ofiar Grudnia 1970, odsłonięty w 1981 r. (Plac Solidarności). Przed pomnikiem znajduje się tablica upamiętniająca postać Andrzeja Włosińskiego, który w tym miejscu, w 1993 r. dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko ówczesnej polityce.
       Na Placu Słowiańskim znajduje się „tajemniczy” obelisk, upamiętniający datę 1837 r. Na miejscu spytałam kilku przechodniów, czy wiedzą, co to jest za data. Usłyszałam, między innymi, że w tym roku powstało nasze miasto. Oczywiście jest to nieprawdą, Elbląg powstał w 1237 r., czyli dokładnie 600 lat przed datą na pomniku. Obelisk ten powstał z okazji 600-lecia lokacji Elbląga.
       Jeden z piękniejszych, jak dla mnie, pomników, to ten znajdujący się na Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej. Upamiętnia Sprawę Elbląską z 1949 r., kiedy to w lipcu spłonęła hala Zakładów Mechanicznych, a za sprawców tego incydentu uznano wielu mieszkańców Elbląga. Skazano kilkadziesiąt osób, trzy skazano na karę śmierci.
       Warto też wspomnieć o pomniku Jana Pawła II, znajdującym się przy Katedrze Elbląskiej. W tym miejscu elblążanie zgromadzili się tuż po śmierci papieża (pomnik postawiono jeszcze za życia Ojca Świętego) i gromadzą się do dziś podczas Dni Papieskich czy rocznicy śmierci Karola Wojtyły.
       Takich miejsc jest na terenie Elbląga dużo. To dobrze świadczy o władzach naszego miasta, gdyż nasza historia jest czynnikiem kształtującym naszą osobowość, ale także całe społeczeństwo. Gorąco namawiam do pielęgnowania w nas samych, ale także w dzieciach i wnukach, wiedzy o naszej przeszłości, chociażby ze względu na to, że nierzadko dotyczyła ona nas bezpośrednio.
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 8
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.9 10 18

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • autorko, należy porzucić przeszłość i patrzeć w przód!! co zmienić, a nie wracać do tego co było!! Poza tym ja nie znam tego powiedzonka
 • skoro tak trzeba iśc naprzód to po co w szkołach dzieci uczą się historii ? Artykuł dobry, ale ja bym opisał więcej pomników
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  memoriesareimportant(2011-10-16)
 • to nie jest powiedzonko, a to, że go nie znzasz, wiele o Tobie mówi; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczeń gimnazjum(2011-10-16)
 • mesaja3 ~~~~~Do tego bez podpisu~~~~ Idź do wypożyczalni i wypożycz sobie "300 Spartan". Jak napisał gimnazjalista to świadczy o Tobie i tacy jak ty co nie znają historii napewno nie pójdą naprzód. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mesaja3(2011-10-16)
 • Całość epitafium Symonidesa z Keos " Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny". Historię trzeba pielęgnować, ale nie opierać się całkowicie na niej. Są kroki milowe w życiu miasta, kraju, państwa, świata. Ale 600 lecie lokacji miasta to kompletny bezsens takie kamienie można układać na 650,700,750 itd. Ponadto nie "przeginać " był taki kraj w którym na każdym skwerku był jakiś pomnik - najczęściej faceta z czapką w ręku i co ?
 • Każdy pomnik powstał w jakimś celu i nie nam teraz rozpamiętywać, czy to dobrze, czy nie. Ja na przykład nie wiedziałam nigdy o co chodzi z tym kamieniem, więc artykuł w pewnien sposób poszerzył moją wiedzę; p A co do autora komentarza wyżej- brak słów, żeby opisać twoją głupotę
 • Należy też wspomnieć o pomiku Janka Krasickiego - komunistę, zbrodniarza i zdrajcę w jednym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jaculek(2011-10-17)
 • Do gościa, który nie wiedział o kamieniu, chłopie jesteś bardzo prosty tekst do ucznia z greckim oryginałem to był żart, ale żeby to zrozumieć trzeba mieć polot. I nie widzę powodu aby każdy musiał wiedzieć co napisał Syminides jeden jest od glazury, inny od tynku a inny od kultury
 • Naprawdę jest u nas pomnik Janka Krasickiego ? Nie róbcie ludzie jaj; )
 • Obelisk przy tak zwanym Belwederze upamiętniający założycielu parku Vogelsang - czyli obecnej Bażantarni. Jacyś idioci oczywiście musieli narysować tam znajome wiatraczki, pomimo że jeszcze dziesięciolecia minęły do powstania partii panów zamawiających pięć piw na raz.
 • słabe. Pomnik Janka Krasickiego - tak to ważne miejsce w topografii miasta, jak się wraca z pupów na Starym Mieście jest to pierwszy punkt rozłdunkowy.
 • Jejku, czy znacie te słowa, czy nie, NIEWAŻNE ! To było pytanie retoryczne, a Wy tu swoje mądrości wypisujecie. Wg mnie fajnie, ze jest tyle pomników, zawsze to jakaś atrakcja turystyczna.
Reklama